Projekt domu z zamkniętą kuchnią - zalety takiego rozwiązania
Zaletą projektu domu z zamkniętą kuchnią jest możliwość kompletnego
odizolowania miejsca przygotowania posiłków. Nawet najbardziej wydajny wyciąg nie usunie 100% zapachów znad kuchenki, a dotyczy to także tych podłączonych do przewodu wentylacyjnego, nie tylko działających na obiegu wewnętrznym. Poza nieprzedostawaniem się zapachów, zamknięta drzwiami kuchnia, a raczej to co się w niej dzieje i po prostu leży na blatach oraz w zlewie nie jest po prostu widoczne. Oczywiście nie pochwalamy niesprzątania w kuchni na bieżąco, ale mimo najlepszych chęci nie zawsze się to udaje i wiemy o tym wszyscy doskonale.
Stół śniadaniowy w kuchni, czyli jak zaaranżować zamkniętą kuchnię
Jeżeli tylko pomieszczenie jest odpowiedniej wielkości, to w zamkniętej kuchni możemy zaaranżować także
kąt jadalniany, albo nawet wstawić pełnowymiarowy stół. Pierwsza z opcji, nazwijmy ją wariant minimum, to wykorzystanie w tym celu przedłużonej końcówki blatu roboczego. Wystarczy że oprzemy ją na pojedynczej nodze i dostawimy wyższe stołki i gotowe. W małej, zamkniętej kuchni jedynym rozwiązaniem może okazać się składany stolik przymocowany do ściany, ale jeżeli tylko mamy miejsce, to klasyczny stół sprawdzi się na pewno bardziej. Ustawmy go na przykład przy oknie, a okaże się atrakcyjnym miejscem nie tylko do zjedzenia obiadu, ale i do przesiadywania przy kawie z rodziną i znajomymi. O odpowiedni, domowo-kawiarniany klimat zadbają na pewno ciekawe dodatki: aranżacja z tablicą do zapisania dzisiejszego menu albo listy zakupów, obrazki z motywami bardziej 'gastronomicznymi" czy półka z kolekcją malutkich, wintydżowych porcelanowych filiżanek. Mając do dyspozycji większy metraż i tym samym możliwości, nawet połowę zamkniętej kuchni można przeznaczyć na jadalnię z prawdziwego zdarzenia, np. z wieloosobowym stołem i kredensem, albo w
nowoczesnych projektach domów nawet bardziej śmiało, z barem i stołem jednocześnie.
Projekty domów z zamkniętą kuchnią i spiżanią, dodatkowym pomieszczeniem do magazynowania produktów
Tak jak w projekcie domu JODŁA, w wielu innych naszych propozycjach obok kuchni znalazła się
wydzielona spiżarnia. Rozwiązanie ma tą przewagę nad wykorzystaniem tylko szafek kuchennych do podręcznego magazynowania jedzenia, że możemy w spiżarni utrzymywać niższą temperaturę niż w kuchni, drzwi do niej stanową dodatkową barierę dla zapachów i mamy do zagospodarowania całą wysokość pomieszczenia - wszelkie wieszaki i połki rozmieścimy zupełnie dowolnie.
Projekt domu jednorodzinnego ze spiżarnią spodoba się szczególnie tym z Państwa, którzy przywiązują większą wagę do jakości posiłków, często gotują w domu, albo wykonują przetwory. Takie pomieszczenie zastąpi z powodzeniem piwnicę, a koszt jego wykonania jest nieporównywalnie niższy.