Wybór naszych autorskich projektów domów z poddaszem użytkowym i z garażem dwustanowiskowym. Wśród nich znajdziecie Państwo domy z wyodrębnioną bryłą podwójnego garażu z dwuspadowym lub płaskim dachem, a także projekty domów z poddaszem z dachem wielospadowym, którego rozłożyste połacie przykrywają także część przyziemia z dużym garażem na dwa samochody.

Jak wykorzystać poddasze nad garażem dwustanowiskowym?

Będzie ono miało o około 1/3 mniejszą powierzchnię użytkową niż garaż i jeżeli na górnej kondygnacji jest zaprojektowane do niej wejście z korytarza albo łazienki lub z pokoi, to jest to dobre miejsce na garderoby, pralnię albo dodatkowy pokój. Projekty domów z garażem dwustanowiskowym i z poddaszem nieużytkowym nad nim przewidują często dostęp do niego dzięki składanym schodom strychowym montowanym w stropie garażu. Taka przestrzeń odkładcza na pewno się przyda, a zawsze można ją później zaadaptować i cieszyć się później domem z jeszcze większym poddaszem użytkowym, na przykład o dodatkową sypialnię z łazienką.

Projekt domu z poddaszem z podwójnym garażem wbudowanym i jego zalety

Plusem projektu domu z poddaszem ze zintegrowanym garażem dwustanowiskowym będzie zwarta, kompaktowa bryła, a więc i niższe koszty ogrzewania budynku. Nie bez znaczenia jest też, że taki dom z garażem na dwa auta zmieścimy na mniejszej działce dzięki mniej rozciągniętemu rzutowi, najczęściej zbliżonemu bardziej do kwadratu. Należy mieć jednak na uwadze, że na drugiej kondygnacji mamy do czynienia w takim przypadku z dość dużym poddaszem i trzeba będzie mieć taką potrzebę oraz pomysł na jego zagospodarowanie. W innym razie oszczędności wynikające z wbudowanego w parterze garażu dwustanowiskowego roztrwonimy na niepotrzebną powierzchnię na poddaszu. Nawet zmniejszenie jej poprzez wykonanie wielopołaciowego dachu, albo pozostawienie jako nieużytkowej też wielkich oszczędności nam nie poczyni. Reasumując: wybór projektu domu z poddaszem użytkowym oraz z garażem dwustanowiskowym wbudowanym jest dobrym pomysłem, jeżeli też reszta cech takiego domu odpowiada naszym wymaganiom i kompleksowo je wcześniej przeanalizujemy.

Mały dom z poddaszem użytkowym, ale z dużym garażem - dlaczego nie?

W takim przypadku polecamy rozwiązanie z dwustanowiskowym garażem dostawionym z boku, w formie osobnej bryły. Może ona być przykryta dachem stromym, albo płaskim, który doskonale sprawdza się w przypadku każdego projektu domu nowoczesnego. W takim domu duży garaż może być praktycznie dowolnej wielkości, nawet trzystanowiskowy bez uszczerbku dla podziału funkcjonalnego domu z poddaszem.
Najbardziej klasyczny projekt dwukondygnacyjnego domu z poddaszem użytkowym przewiduje większą część dzienną na dole i mniejszą sypialnianą na górze. Wysuwając garaż praktycznie poza dom, można go projektować zupełnie bez dodatkowych ograniczeń i zgodnie z powyższą zasadą, co jest szczególnie ważne właśnie w przypadku małych domów.
Polecane projekty