Projekty domów z poddaszem użytkowym oraz z garażem jednostanowiskowym dostawionym z boku, albo zintegrowanym w bryle głównej budynku. W pierwszym wariancie nad garażem mamy praktyczne pomieszczenia mieszkalne, albo strychowe, a w opcji z garażem wbudowanym znajdą Państwo projekty tych najbardziej ekonomicznych, kompaktowych domów z użytkowym poddaszem.

Rozplanowanie przyziemia z garażem jednostanowiskowym w projektach domów z poddaszem

Mamy do dyspozycji kilka schematów funkcjonalnych zastosowanych w naszych projektach domów z poddaszem i garażem. Najczęściej domy ustawiane są wejściem i wjazdem od strony mniej więcej północnej i w tej elewacji znajdzie się brama garażowa. Nie zawsze uda się zmieścić także kuchnię oraz dodatkowy pokój od frontu, więc jedno z tych pomieszczeń powędruje pewnie na tył domu. Razem z garażem jednostanowiskowym grupujemy najdzęściej jeszcze pomieszczenie gospodarcze i jest ono ulokowane albo za garażem, albo jako śluza oddzielająca go od części mieszkalnej. W pierwszym przypadku dobrze jest zadbać o drugie bezpośrednie wyjście z kotłowni na zewnątrz, korzystne rozwiązanie nie tylko gdy używamy pieca na paliwo stałe. Bardziej elastyczny dla rozplanowania pomieszczeń w środku jest wariant z garażem przylegającym do ściany bocznej, wtedy mamy prawie wolną rękę w tej kwestii, bo jedynym ograniczeniem jest tylko niemożność zaprojektowania doświetlenia pokoi od strony styku domu z garażem.

Dom z poddaszem i z garażem dostawionym albo wbudowanym, który wybrać?

To zależy, jakie wymagania mamy do części mieszkalnej domu, gdyż pojedynczy garaż zajmuje około dwudziestu metrów kwadratowych jej kosztem na parterze. Jeżeli zależy nam na dużej części dziennej i domu z niewielkim poddaszem użytkowym to rozsądnym wyborem będzie projekt domu z garażem jednostanowiskowym dostawionym z boku. Całość głównej bryły domu można wtedy przeznaczyć na salon, kuchnię i pozostałe pomieszczenia strefy dziennej. W takim domu dysponujemy poddaszem o wielkości około 2/3 przyziemia i sprzyja on klasycznemu podziałowi na strefę dzienną na dole i nocną na górze. W przypadku domu z wbudowanym garażem w parterze, gdy jest on zaprojektowany jako jedna kompaktowa bryła, otrzymujemy budynek bardziej ekonomiczny i tańszy, bo o najlepszym stosunku powierzchni przegród zewnętrznych do użytkowej w środku. Minusem może być jedynie mniej miejsca w przyziemiu, ale jeżeli wszystkie sypialnie zaprojektowane są na poddaszu, to także można finalnie uzyskać idealnie i bezbłędnie rozplanowane wnętrze. Ten drugi wariant polecamy raczej w przypadku małych domów z poddaszem, gdy walczymy o niskie koszty, ale bez uszczerbku na funkcjonalności. Dodatkowo w takich domach nie ma obawy o nadmierne rozrośnięcie się dolnej kondygnacji po wchłonieciu garażu, co musiałoby też skutkować zbyt wielkim poddaszem, często trudnym do sensowanego zagospodarowania.

Polecane projekty