Domy z wejściem od szczytu i ich zalety
Projekty domów jednorodzinnych z wejściem od szczytu mają albo wydłużony w głąb działki rzut i zmieszczą się na te o mniejszej szerokości, tak jak to ma miejsce w domku
BIELINEK 2 lub
DECORUM, albo dodatkowy szczyt zaprojektowany jest w dachu dwuspadowym skierowanym okapem do drogi - patrz projekt KLASYKA. W obu przypadkach wejście może być osłonięte we wnęce, albo podkreślone przez balkon powyżej. Takie projekty mają przewidziane od szczytu nie tylko wejście, ale także jest to doskonałe miejsce do umiejscowienia w nim okien doświetlających poddasze. Można zamontować tam zarówno te klasyczne z parapetem, jak i balkonowe do podłogi. W domach przykrytych prostym dachem dwuspadowym, takie ściany szczytowe są oczywiście dwie, i w części z nich pozwalają nawet na zupełne wyeliminowane okien połaciowych.
Jakie są plusy poddasza użytkowego w domu z dachem dwuspadowym?
Projekt domu z dachem dwuspadowym powinien mieć zawsze też
prostą więźbę. Przy rozsądnej rozpiętości nie wymaga ona żadnych podpór pośrednich, a więc nie ma słupków drewnianych, które musielibyśmy ukrywać w ścianach, albo zostawiać jako wolnostojące w pokojach. Mogą one nie tylko wizualnie czy funkcjonalnie przeszkadzać, ale też wymagają szczególnej staranności przy wykonaniu niepękających później połączeń drewna z murowaną ścianą lub gipskartonem. Domy z poddaszem użytkowym bez lukarn mają pomieszczenia na górze tylko z jedną skośną płaszczyzną, którą po krawędzi łączymy z elastycznym wypełnienem z innym materiałem, a więc zminimalizowana jest ilość miejsc, które z czasem, z uwagi na naturalne naprężenia w nowej konstrukcji, może być konieczność naprawiać. Główną jednak zaletą dwupołaciowego przekrycia jest największa możliwa powierzchnia użytkowa kondygnacji poddasza i to jest kluczowa cecha, która składnia tak wielu inwestorów do zakupu projektów ekonomicznych domów z poddaszem i właśnie z prostym dachem dwuspadowym.
Pomysły na umeblowanie pokoi ze skosami na poddaszu pod dachem dwuspadowym
Paradoksalnie im trudniejsze, a przez to bardziej interesujące pomieszczenie, tym ciekawsze mogą być jego aranżacje. Pokój na poddaszu ze skosami skłania właśnie ku takiemu nieszablonowemu podejściu. W przypadku dachu dwuspadowego bez ścianki kolankowej aż prosi się aby zabudować tą trudno dostępną przestrzeń przy podłodze. Mogą to być meble na wymiar, drzwi przesuwne z półkami w jednym z popularnych systemów meblowych, albo obudowa z płyty GK na stelażu z fantazyjnymi wnękami. Projekt domu z poddaszem ze ścianą kolankową także zachęca, aby w sypialniach coś przy niej postawić. Nie musimy się ograniczać tylko do rzędów praktycznych szafek, czy regałów z półkami na książki, ale doskonałym pomysłem będzie też dostawienie do niej wezgłowia łóżka. Jeżeli zamontujemy okna połaciowe powyżej, to będziemy podziwiać przed snem gwiaździste niebo w pogodne noce. Wypróbowaliśmy to rozwiązanie we własnym domu i szczerze polecamy!
Projekty małych domów z poddaszem i z dwuspadowym dachem są najtańsze w realizacji
To fakt niezaprzeczalny. Niewielkie rozpiętości stropu i dwuspadowej więźby, mała powierzchnia nieskomplikowanego dachu oraz ścian zewnętrznych i kompaktowa, zwarta bryła domu z poddaszem użytkowym skutkują niskimi kosztami budowy. Dodatkowo projekty domów z poddaszem i dachem dwuspadowym idealnie nadają się do realizacji w systemie gospodarczym, bo nie wymagają ponadprzeciętnych kwalifikacji u wykonawców. Inwestorzy z zacięciem do majsterkowania lub zdolnościami manualnymi mogą się także przy ich budowie wykazać i wykonać część robót we własnym zakresie.