Przedstawiamy wysortowane projekty nowoczesnych domów z poddaszem użytkowym mieszczącym trzy- lub czteropokojową strefę nocną oraz otwartą strefą dzienną w parterze. Domy z nowocześnie wykończonymi elewacjami oraz współcześnie zaaranżowane w środku.

Projekty nowoczesnych domów z poddaszem bez okapów

Jedną z cech charakterystycznych dla najbardziej nowoczesnych domów z poddaszem pod dachem stromym jest zaprojektowanie go zupełnie bez okapu oraz bez wysunięcia połaci poza ściany szczytowe. Osiąga się w ten sposób atrakcyjny, pudełkowaty wygląd bryły domu, ale wymaga on odpowiedniego zaprojektowania detali ukrytej najlepiej rynny oraz krawędziowych obróbek blacharskich. Paradoksalnie dekarze mają średnio zdecydowanie większe doświadczenie ze 'zwykłymi dachami z okapem' niż z nowoczesnymi połaciami bez okapu. Samo ukrycie rynny nie powinno być problemem, gdyż obecne normy wymagają coraz większej grubości docieplenia ściany, a właśnie w płaszczyźnie izolacji termicznej ukrywa się odwodnienie. Rynna jest często zastąpiona w takim przypadku korytem wyklejonym homogenicznie zgrzaną membraną z PVC albo EPDM, co zapewnia jej idealną szczelność. Przy obróbce krawędzi dachu należy dla odmiany pamiętać, żeby ją odpowiednio wysunąć poza krawędź ściany. Wystarczy 4-5cm, aby zapobiec brudzeniu tynku przez spływającą wodę.

Nowoczesne domy z poddaszem użytkowym pod dachem dwuspadowym

Do nowoczesnej stylistyki chyba lepiej pasuje jednak przekrycie domu dachem dwuspadowym. Taki projekt nowoczesnego domu z poddaszem użytkowym przewiduje doświetlenie go przez okna w ścianach szczytowych oraz połaciowe, dzięki czemu unikamy wykonania lukarn, zakłócających jednak odrobinę płaszczyznę dachu. W tak zaprojektowanym domu mamy więc jednocześnie i możliwość zamontowania wysokich okien balkonowych w pomieszczeniach mieszkalnych na górnej kondygnacji i jednoczeście zachowania jak najbardziej nowoczesnego charakteru naszego domu z poddaszem użytkowym. Projekt domu z dachem dwuspadowym to też mniejsza ilość skosów na poddaszu umożliwiająca łatwiejsze umeblowanie pokoi.

Nowoczesna koncepcja domu z poddaszem i z garażem dostawionym z boku

Jeżeli myślimy o nowocześnie wyglądającym domu z poddaszem i z garażem, to pewnie w większosci przypadków oczami wyobraźni zobaczymy właśnie taką chyba już ikoniczną jego sylwetkę, będącą zestawieniem pionowej bryły domu z poziomą linią garażu jedno- albo dwustanowiskowego. Motyw ten jest bardzo często eksploatowany przez architektów, ale dzięki mnogości różnych wariantów i szczegółom, takim jak nadwieszenia poddasza, rozwiązań z tarasem nad garażem, czy zastosowaniu innej okładziny na ścianach przyziemia i poddasza, ciągle można odpowiednio wyróżnić nasz projekt nowoczesnego domu od domu sąsiada, czy innych gotowych projektów domów z poddaszem dostępnych na rynku.

Polecane projekty