Projekty małych domów z poddaszem użytkowym do 100m2.
Niewielkie domy z poddaszem o powierzchni użytkowej nie przekraczające 100m2 mogą mieć tak zaprojektowane wnętrze, aby wygospodarować co najmniej trzy sypialnie, przestronną strefę dzienną oraz co najmniej dwie łazienki. Jak widać takie plany domów mogą z powodzeniem zaspokoić potrzeby nawet kilkuosobowej rodziny z dziećmi.
Wybierając projekt gotowy miejmy na uwadze, że niekoniecznie nasze pociechy będą chciały z nami mieszkać aż do czterdziestki i być może już od wieku studenckiego ich pokoje będą przez 90 procent czasu stały puste. Przy takim założeniu można powalczyć o zoptymalizowanie programu funkcjonalnego naszego wymarzonego domu z poddaszem, aby nie zwiększać niepotrzebnie jego powierzchni użytkowej. Odpowiednio rozplanowane 100 metrów kwadratowych będzie na pewno rozsądną opcją.
Projekty z poddaszem i bez garażu.
Projekt domu z poddaszem i bez garażu jest idealnym wyborem tych osób, dla których garaż na samochód nie jest absolutnie priorytetem, albo wręcz przeciwnie i planują jego budowę w formie osobnego, wolnostojącego budynku. I jedni, i drudzy mogą dokonać wyboru spośród naszej szerokiej oferty różnej wielkości
projektów domów bez garażu. Rezygnując z wbudowywania go w główną bryłę domu zyskujemy
większą elastyczność w rozplanowaniu wnętrza, a od frontu można zaprojektować dodatkowe pomieszczenie mieszkalne, albo pomocnicze.
W domach z poddaszem użytkowym z dachem dwuspadowym powierzchnia górnej kondygnacji to około dwóch trzecich parteru. Nie zabierając części przyziemia na garaż łatwo jest tak rozplanować dom w środku, aby pomieszczenia części nocnej na poddaszu miały odpowiednią wielkość i nie były przesadnie duże.
Rozplanowanie wnętrza domu dwukondygnacyjnego.
Najczęstszym schematem funkcjonalnym wnętrza jest podział na część dzienną w przyziemiu oraz
sypialną na poddaszu. Tylko niecodzienna lokalizacja, na przykład na stoku, albo ekstrawagancja inwestora może wymusić inny pomysł na rozmieszczenie poszczególnych funkcji w domu. Znakomita większość naszych propozycji projektów domów z poddaszem oparta jest na najpopularniejszym schemacie, ale w wielu wariantach. Uwzględniają one między innymi różne ustawienie domu względem stron świata, a także różne preferencje potencjalnych inwestorów co do wielkości i ilości pomieszczeń.
Domy z poddaszem użytkowym tanie w budowie.
Budynki dwukondygnacyjne, z górną w formie poddasza użytkowego pod dachem stromym mają
najlepszy stosunek ceny budowy do metra kwadratowego powierzchni użytkowej, którą w nich otrzymujemy. Proste projekty domów z poddaszem można zrealizować szybko, za niewielkie pieniądze i dlatego też są wielce popularne wśród inwestorów. Podobnie atrakcyjną wyceną realizacji mogą zwrócić uwagę także projekty domów z wypłaszczonym dachem nie mających już prawie skosów dachu w pomieszczeniach na górze, a więc domów z dużym poddaszem o powierzchni równej niemalże pełnej kondygnacji. Polecamy zwrócić szczególną uwagę na
projekty z kosztorysem stanu surowego zamkniętego. Ich porównanie pomoże wybrać te, które będą tanie w realizacji oraz utrzymaniu.
Koszty budowy domów z poddaszem - od czego zależą?
Jeżeli na naszym celowniku jest gotowy projekt ekonomicznego domu z poddaszem użytkowym, to warto w poszukiwaniach zwrócić uwagę kilka charakterystycznych jego cech. Niskie koszty budowy to koniecznie prosta bryła z dwupołaciowym przekryciem, wielkość domu oscylująca około 80-90m2 powierzchni użytkowej i najlepiej jeżeli jest to dom z poddaszem i bez garażu. Jeżeli mamy oszczędzać pieniądze to lepiej na tym pomieszczeniu, a nie kosztem przestrzeni mieszkalnej. Mniejszy dom z poddaszem użytkowym będzie też tańszy jeżeli chodzi o cenę metra kwadratowego, bo rozpiętości elementów konstrukcyjnych i więźby będą niewielkie, a więc i sama budowa łatwiejsza, szybsza i w efekcie końcowym tańsza.
Projekty domów z poddaszem i garażem dwustanowiskowym.
Gotowe projekty domów z poddaszem mające
garaż dwustanowiskowy można podzielić na dwie grupy. Pierwsza możliwość to garaż dobudowany np. z boku i przekryty niższym dachem bez poddasza użytkowego powyżej, natomiast drugie rozwiązanie jest już z użytkowym piętrem nad całością parteru. W pierwszym wariancie domu z poddaszem i z podwójnym garażem, rozkład powierzchni mieszkalnej jest klasyczny, a więc większość w przyziemu, a tylko niektóre pokoje, sypialnie znajdą się na drugiej kondygnacji.
Druga opcja skutkuje co najmniej połową powierzchni na poddaszu, nawet w przypadku domów z wielopołaciowym przekryciem. Znajdująca się tam strefa nocna będzie bardziej rozbudowana i ten wybór ma sens, gdy potrzeba jest wielu osobnych pokoi na przykład dla rodziny z kilkorgiem dzieci.
Projekty domów z poddaszem użytkowym z lukarnami.
Pomieszczeniom na poddaszu możemy zapewnić odpowiednią ilość światła słonecznego na kilka sposobów. I tak w projektach domów
z dachem kopertowym do dyspozycji są okna połaciowe nie komplikujące gładkich połaci, a jeżeli zależy nam na zwykłych oknach z parapetem lub francuskich do podłogi, to powinniśmy zdecydować sie na projekt z lukarnami, zwanymi w niektórych rejonach kraju jaskółkami. W projektach
domów z dachem dwuspadowym, na poddaszu też stosujemy lukarny, ale nie jest to zawsze konieczne, bo do dyspozycji pozostają jeszcze ściany szczytowe.
Projekt domu z lukarnami może mieć z zewnątrz zarówno nowoczesny, jak i tradycyjny wygląd. Lukarna przybiera formę albo prostokątną, pasującą do tej pierwszej stylizacji fasad, albo z daszkiem, najczęściej o takim samym nachyleniu jak główny. Nie należy też obawiać się nadmiernego zwiększenia kosztów budowy, z tytułu zaprojektowania jednej lub dwóch lukarn rozsądnej wielkości. Oprócz poprawienia doświetlenia pokoi zyskujemy także odrobinę więcej powierzchni użytkowej.
Hit ostatnich sezonów: projekt domu z poddaszem plus dach dwuspadowy.
Z uwagi na ciągłe podwyżki cen materiałów budowlanych i niebotyczne czasami wyceny robocizny, wszyscy planujący budowę domu za rozsądne pieniądze poszukują sposobu na obniżenie kosztów jego realizacji. Domy z poddaszem już z racji swej kompaktowej bryły są bardziej ekonomiczne niż jednokondygnacyjne, a gdy przekryjemy je dachem dwuspadowym, to otrzymamy ekonomiczny budynek jednorodzinny bliski ideału. Dom z dachem dwupołaciowym będzie na pewno szybszy i łatwiejszy do postawienia niż ten z wielospadową kopertą.
Jeżeli prosta forma dachu nad poddaszem będzie połączona z w miarę wąskim traktem około 8m, to możemy mieć pewność, że dom nie będzie miał żadnych słupków pośrednich w wiązarach dachowych, które przy większych rozpiętościach musiałyby stanowić podparcie dla płatwi. Dzięki temu możliwości rozplanowania pomieszczeń na poddaszu są niczym nie ograniczone, a wszystkie pomieszczenia będą miały maksymalnie jeden skos.
Pamiętajmy także, aby nie przesadzić z nadmierną wysokością ściany kolankowej, bo w tym przypadku nie zawsze wyżej znaczy też lepiej. Optymalnie, jeżeli będzie oscylować koło 1 metra, wtedy też okna połaciowe będą mogły być zamocowane na odpowiedniej wysokości. Przy kącie dachu w granicach 40 stopni, do takiej ściany będzie też w miarę wygodny dostęp i całą powierzchnię pokoi na poddaszu użytkowym bez trudu zagospodarujemy i umeblujemy. Olbrzymim plusem każdego domu z dachem dwuspadowym są niskie koszty położenia pokrycia i wykonania samej więźby. Na oba te elementy zużyjemy najmniejszą możliwą ilość materiałów, a także do wykonania będzie minimalny zakres jeżeli chodzi o obróbki okapów i kalenicy.
Dom z poddaszem do adaptacji.
Każdy projekt gotowy, który na dolnej kondygnacji ma co najmniej jedną sypialnię oraz łazienkę, możemy lekko zmienić przed złożeniem dokumentacji do pozwolenia na budowę, aby uzyskać dom jednorodzinny, w którym poddasze jest przeznaczone do późniejszej adaptacji, a na początku jest tylko dodatkową przestrzenią nieużytkową. Technicznie będzie to polegało na wykreśleniu z projektu wszystkich okien na piętrze, przełożeniu ocieplenia z pomiędzy krokwi na strop i usunięciu schodów oraz zablendowaniu przewidzianego na nie otworu. Możemy zamocować w nim też klapę z rozkładanymi schodami strychowymi, żeby najpierw użytkować górę jako przestrzeń odkładczą. W naszej ofercie są projekty oznaczone literką P w nazwie, na przykład ASYRIA P, które powstały na bazie domów z poddaszem użytkowym, ale zostały zmodyfikowane w taki sposób, aby z pomieszczeń na górze można było korzystać dopiero po przystosowaniu ich w okresie późniejszym.
Projekty kompaktowych domów z poddaszem i z garażem wbudowanym.
W zwartej bryle budynku z poddaszem użytkowym łatwo można w parterze wpasować garaż jednostanowiskowy, bo na górnej kondygnacji zmieści się nam cała strefa nocna, na przykład z trzema sypialniami, łazienką i czasem też wydzieloną garderobą. Takie właśnie projekty tanich w budowie i utrzymaniu domów jednorodzinnych proponujemy w kilku odsłonach stylistycznych, od tradycyjnego domu z poddaszem CALVADOS, poprzez zgrabne ponadczasowe kompaktowe domki z wbudowanym garażem MAJÓWKA i TETRIS po ultranowoczesny STUDIO 63 z przyciągającą wzrok elewacją z bejcowanych na ciemnoszaro desek.
Nasze najpopularniejsze projekty domów z poddaszem użytkowym.
Najczęściej wybieranie domy z poddaszem naszej oferty to te niewielkie, o powierzchni użytkowej raczej nie przekraczającej sto metrów kwadratowych. Wśród domów z poddaszem użytkowym pod dachem dwupołaciowym zwróconych okapem do drogi warto wyróżnić projekt WERBENA, FORTEL oraz trochę większy nowoczesny domek - stodołę STUDIO 71. Jeżeli chcemy mieć budynek z wejściem w ścianie szczytowej to mocnymi zawodnikami w tej kategorii będą na pewno domki LAGO, AVANTI i TATARAK.
Jeżeli masz jakieś pytania to z chęcią odpowiemy na wszystkie i pomożemy w wyborze gotowego projektu domu z poddaszem użytkowym. Napisz więc do nas na adres
biuro@studiokrajobrazy.pl lub porozmawiaj pod numerem
71 725 60 79. Czekamy na kontakt!