Wybrane projekty domów z otwartą kuchnią, budynki różnej wielkości oraz o zróżnicowanych schematach funkcjonalnych, wszystkie z jednoprzestrzennym wnętrzem, z salonem połączonym z otwartą kuchnią. Zintegrowanie pokoju dziennego w jedną przestrzeń z otwartą kuchnią i jadalnią ma zdecydowanie najwięcej zwolenników. Optycznie powiększamy dom w środku i otwierają się możliwości na ciekawsze aranżacje oraz wstawienie dodatkowych elementów, jak na przykład bar lub wyspa kuchenna. Koncepcja domu z otwartą kuchnią pasuje idealnie przede wszystkim do nowoczesnych projektów, ale mamy też udane propozycje klasycznych domów z otwartym planem. Dużo zależy bowiem od doboru mebli oraz materiałów wykończeniowych.

Projekty domów z otwartą przestrzenią strefy dziennej

Paradoksalnie to projekty małych domów mogą najwięcej zyskać, jeżeli mamy we wnętrzu do czynienia z otwartą przestrzenią salonu połączonego z kuchnią. Strefę dzienną można dodatkowo jeszcze powiększyć optycznie łącząc ją z korytarzem, czy nie obudowując ścianami klatki schodowej. W dużych domach także ten zabieg będzie sensowny - wystarczy jedynie w przybliżeniu zdefiniować np. kąt jadalniany poprzez obniżenie sufitu, albo inny kolor na ścianach. Wraz z otwartą przestrzenią pojawia się naturalna tendencja do spędzania przez domowników większej ilości czasu razem, a że ma to prawie same zalety nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jeżeli mamy w sobie odrobinę megalomanii, to takie otwarte wnętrza wyglądają bardziej reprezentacyjnie i zrobią na gościach większe wrażenie. Pomysł jest więc ze wszech miar warty chyba rozważenia... ;-)

Domy z otwartą kuchnią z wyspą lub z barem

Jeżeli mamy już fantastyczny salon z otwartą kuchnią, to dlaczego nie pójść jeszcze o krok dalej i klasyczną zabudowę meblową pod ścianami zestawić z wolnostojącą wyspą, albo barem. Wyspa kuchenna może, ale nie musi wcale wymagać podciągnięcia wody i kanalizacji, można w niej zamontować tylko płytę grzejną, albo pozostawić jedynie funkcję szerokiego, komfortowego blatu roboczego. Na pewno poprawi się dzięki temu walor użytkowy naszej kuchni, która zyska też trochę na nietuzinkowym wyglądzie. Podobnie jest z barem; jest on zwykle nie tylko użyteczny podczas domowych przyjęć, ale służy także na stolik śniadaniowy, albo po prostu miejsce do szybkiego spożycia posiłków w w ciągu dnia. Kuchnię z wyspą zestawia się czasem też z barem; można mieć i jedno i drugie, jezeli sobie zamarzymy.

Jak powiększyć optycznie wnętrze? Wybierz projekt domu z otwartą kuchnią!

Nie tylko projekty nowoczesne, ale także te tradycyjne zyskują wrażenie większych w środku, jeżeli zdecydujemy się na wariant z otwartą kuchnią. Jeżeli nawet nie jesteśmy fanami gotowania w domu, to nic nie szkodzi, a nawet łatwiej nam będzie utrzymać widoczne z salonu blaty w porządku i czystości. Pomieszczenie kuchenne powinno mieć co najmniej 6m2, aby zmieścić minimalną zabudowę meblową, i szczególnie w małych domkach zintegrowanie go z resztą strefy dziennej będzie doskonałym pomysłem. Zyskujemy nie tylko wrażenie przestronności, ale dzięki temu w przygotowaniu posiłków może uczestniczyć, albo chociażby towarzyszyć cała rodzina. Aby jednak w minimalny sposób jednaj wyodrębnić wnękę kuchenną polecamy ewentualnie położenie innego materiału na podłodze, płytek o innym wzorze lub paneli wodoodpornych, albo np. obniżenie sufitu, w którym zamontujemy odpowiednie oświetlenie dla blatów roboczych.

Pokój dzienny z otwartą kuchnią stanie się centrum domowego życia

Decydując się na projekt domu z otwartą kuchnią możemy mieć do dyspozycji dużą, prawdziwie wielofunkcyjną strefę dzienną. Jednocześnie użytkową i rozrywkową. Pracując w kuchni możemy zerkać na telewizor, słuchać muzyki, rozmawiać z domownikami oraz z gośćmi - a więc być w centrum wydarzeń i mieć wszystko pod kontrolą. Jakże różny jest to sposób na domowe życie od drugiego, przeciwstawnego wariantu, w którym każdy zamyka się we własnym kącie z tabletem lub telefonem w dłoni. Ocenę, który wydaje się bardziej atrakcyjny, pozostawiamy już w Państwa gestii...\

Otwarta kuchnia z barem - pomyślmy o niej też aranżując część dzienną

Połączenie otwartej kuchni z salonem pozwala na zaaranżowanie wnętrza z barem. Jest to nie tylko ciekawy pomysł dla urządzających wieczne domowe party, ale także sprawdzi się w funkcji stolika śniadaniowego. W detalu nasz bar może być przedłużeniem meblowej zabudowy kuchennej w kształcie litery L albo U, lub stanowić część wyspy. Dodatkowo otwarta kuchnia z barem będzie w ten sposób choćby optycznie bardziej oddzielona od pokoju dziennego i lekko osłonięta. Warto przewidzieć taki niebanalny element u siebie - na pewno uatrakcyjni wizualnie i funkcjonalnie nasz pokój dzienny.