Domy z dachem kopertowym z rozbudowanym programem funkcjonalnym parteru i z przytulnymi sypialniami na zdecydowanie mniejszym poddaszu, albo ze strychem do późniejszego wykorzystania. Od małych, tanich projektów parterowych domków z dachem czterospadowym, po rozłożyste domy z wielospadowymi dachami kopertowymi. Ciekawym elementem oferty są domy piętrowe z dachem kopertowym, o niewielkim spadku. Posiadamy też dostępne od ręki projekty nowoczesnych domów z wielopołaciowymi dachami z doświetleniem tylko przy użyciu okien połaciowych - reprezentacyjne i o rozbudowanym programie funkcjonalnym. Na drugim biegunie leżą nasze projekty klasycznych domów z kopertowymi dachami z efektownymi lukarnami.

Domy z garażem dwustanowiskowym z dachami kopertowymi

W projekcie domu z poddaszem z dachem kopertowym, powierzchnia użytkowa góry jest zdecydowanie mniejsza niż parteru, gdzie oprócz mieszkalnej strefy dziennej musi się zmieścić jeszcze garaż na dwa auta, a więc dodatkowe ponad trzydzieści kilka metrów kwadratowych. Wynikiem z zastosowania w budynku dachu wielopołaciowego są odpowiednie proporcje obu kondygnacji. Pokoje na górnej nie będą po prostu za duże, bo do zagospodarowania jest tutaj co najmniej o 1/3 mniej przestrzeni niż na pełnej kondygnacji nie pozbawionej skosów. Jeżeli w dużym domu z podwójnym garażem mamy wszystkie pomieszczenia rozplanowane na jednym poziomie, to projekt takiego budynku z wielospadowym dachem kopertowym będzie zdecydowanie lepiej wyglądał i cała jego bryła odrobinę pomniejszy się optycznie.

Zalety projektu domu z poddaszem pod dachem kopertowym

Z dachami kopertowymi spotykamy się najszęściej w przypadku projektów domów tradycyjnych. Mają one często oprócz okien połaciowych także lukarny - malowniczo wyglądające z zewnątrz i doskonale doświetlające pokoje. Zaletą poddasza pod kopertowym dachem są ciekawsze pomieszczenia z widocznymi skosami. Warto także pokusić się o pokazanie chociażby fragmentów drewnianej konstrukcji przekrycia, a także zabudować tą część pod skosami, która jest przy podłodze. Wpasować tam można niezliczoną ilość szafek i półek, gotowych mebli, albo zrobionych na wymiar. Projekty domów z dachem kopertowym prowokują niejako do śmielszych aranżacji wnętrza, a w zasadzie dzięki wielu skośnym powierzchniom pomieszczenia są już same w sobie bardziej atrakcyjne i nawet zwykłe rozstawienie ładnych mebli, bez dodawania koloru na ścianach i zabudowy z gipskartonu wystarczy do uzyskania interesującego efektu.

Projekty domów z dachem wielopołaciowym z lukarnami - co powinniśmy o nich wiedzieć 

Musimy wiedzieć, że lukarny w dachu kopertowym zapewniają doświetlenie pomieszczeń nawet wtedy, gdy na połaciach leży śnieg. Okna połaciowe są wtedy pod tym względem bezużyteczne, musielibyśmy je odśnieżyć. Na terenach górskich raczej rzadko się je stosuje, bo są też mniej trwałe. Dzięki wykonaniu klasycznej lukarny zwiększa się także powierzchnia użytkowa pomieszczenia. Możemy zastosować także francuskie okna do podłogi, dające więcej światła. Projekty domów z dachami kopertowymi mają często balkony przy sypialniach, a bez tzw. jaskółki nie byłoby to możliwe. Reasumując: mimo trochę wyższej ceny za wykonanie dachu wielopołaciowego z lukarnami, niż za proste połacie, otrzymujemy jednak dużo w zamian i warto je rozważyć choćby w największych pokojach na poddaszu.