Nie bez przyczyny najwięcej domów, które widzimy na terenie całego kraju ma powierzchnię zawierającą się w przedziale 100-140m2. Taki dom średniej wielkości można być tak zaprojektowany, aby spełnić wymagania prawie każdego inwestora. I tak jeżeli miałyby w nim mieszkać na przykład tylko dwie osoby, to zdecydować się można na jeden z projektów z dużą strefą dzienną, a więc salonem połączonym z otwartą kuchnią i wnętrzem podzielonym na dodatkowe tylko 2-3 pokoje, za to z wygospodarowanym miejscem na praktyczne garderoby, aneksy i może jeszcze przestrzeń na nasze hobby, czy związaną z pasjami domowników. Dla wieloosobowych rodzin mamy projekty z maksymalną ilością pomieszczeń, nawet 4-5 pokoi oprócz dziennego.

Średniej wielkości domy parterowe.

Parterówki o powierzchni od 100 do 140m2 wymagają już wcale niemałej, średniej działki. Nad stuczterdziestometrowym przyziemiem musi znaleźć się całkiem spory dach i dlatego powinien być lekko wypłaszczony, abu uniknąć nadmiernej wysokości domu i przede wszystkim optymalizować koszty jego wykonania. Przykładem są nasze domy parterowe z dachem dwuspadowym, a wśród nich można zwrócić uwagę na projekty EUFORIA i DIMARO. Pierwszy z nich ma rzut z dostawioną z boku bryłą garażu przekrytą niższym dachem, a drugi to typowy kompaktowy dom z prostymi dwoma połaciami. Obie koncepcje spełniają wcześniej postawione wymagania i taki średni dom parterowy wygląda dobrze i jego budowa będzie po prostu tania. Zasługą jest oczywiście prosta konstrukcja całości, brak masywnego stropu i rozsądna wielkość budynku.

Projekty domów z poddaszem 100-140m2.

To niewątpliwe hity, jeżeli bierzemy pod uwagę relację ceny wykonania do wielkości powierzchni użytkowej. Przyziemie jest w takim średnim domu zwykle o okoł 30-40% większe od poddasza, co skutkuje idealnym rozkładem wnętrza, które można klasycznie podzielić na dzienną i nocną na wyższej kondygnacji. Jeżeli budynek nie ma udziwnień komplikujących jego konstrukcję, to jest to najtańszy sposób na budowę domu. Taki kompaktowy budynek z poddaszem będzie też tani w późniejszym utrzymaniu, a dzięki rozłożeniu wszystkich funkcji na dwóch poziomach, więcej działki pozostaje niezabudowanej i mamy więcej terenu na ogród.

Najpopularniejsze projekty z kategorii średnich domów, do 120m2 powierzchni użytkowej.

Oczywiście te mniejsze domy do 120m2 cieszą się trochę większą popularnością i nie jest to chyba dziwne, bo na powierzchni użytkowej 100-120m2 mieszczą się trzy lub nawet cztery pokoje oprócz dziennego. Przy tym cena budowy tej wielkości średniego domu może zamknąć się nawet w 250 tys. zł za stan deweloperski. Najtańsze bedą albo parterówki bez masywnego stropu, albo domy z poddaszem z dachem dwuspadowym.