Projekty nowoczesnych domów - stodół z nieodłącznym ich atrybutem, czyli z dużymi oknami nie tylko w salonie. Dom typu stodoła to nowoczesna interpretacja zaadaptowanego na cele mieszkalne prostego budynku z dachem dwuspadowym oraz dużymi przeszkleniami w strefie dziennej. Projekt mieszkalnej stodoły występuje w wielu wariacjach, więc wybór jest prawie nieograniczony. W ofercie mamy zarówno tanie parterowe stodoły bez garażu oraz z garażem, jak i duże, nowoczesne i komfortowe domy w stylu stodoły z poddaszem użytkowym i garażem jedno- lub dwustanowiskowym. W pierwszej grupie można znaleźć nawet projekty do 70m2 zabudowy, a w drugiej bardzo ciekawie rozplanowane w środku stodoły z antresolą i wysokim sufitem w pokoju dziennym.

Projekt małego domu typu stodoła to gwarantowane niewielkie koszty budowy

Możemy przyjąć za pewnik, że efektowna stylistyka domu w kształcie stodoły, przełoży się także na niskie koszty budowy. Najbardziej charakterystyczne jej atrybuty, czyli rzut na planie prostokąta, dach dwuspadowy - często pozbawiony okapów, a także prosta bryła bez żadnych skomplikowanych elementów to jednocześnie typowe cechy każdego domu taniego w budowie. W przypadku nowoczesnego domu zaprojektowanego w sposób nawiązujący do klasycznej, wiejskiej stodoły, ta prostota jest jego największym atutem, bo oprócz dodatniego aspektu czysto ekonomicznego, realizacja takiego projektu przy pewnej dozie konsekwencji zaprocentuje niezwykle efektownym wyglądem domu. Zwłaszcza w przypadku projektów małych stodół mieszkalnych, w których wszystkie rozpiętości elementów konstrukcyjnych są niewielkie, wyraźnie zauuważymy we własnym portfelu oszczędności wynikające z wyboru takiego właśnie projektu. Z racji niewielkich rozmiarów domu zaoszczędzimy chociażby na oknach połaciowych, bo we wszystkich pomieszczeniach będzie możliwość doświetlenia poprzez zwykłe okna z parapetem lub duże balkonowe, także na poddaszu użytkowym dzięki otworom okiennym w ścianach szczytowych. Warta podkreślenia jest także kompaktowa bryła każdej stodoły. Przekłada się ona na najmniejszą możliwą powierzchnię ścian zewnętrznych, a więc zużyjemy na nie mało materiału. Oszczędności pojawią się także w trakcie użytkowania domu i gwarantujemy, że rachunki za ogrzewanie naszej stodoły zaskoczą nas na plus.

Nowoczesne domy stodoły odkryciem projektowym ostatnich lat

Nowoczesna wariacja tematu stodoła mieszkalna ma historię wykraczającą zdecydowanie dalej w przeszłość, niż ostatnie kilka lat, bo tendencja do adaptowania na cele mieszkalne budynków gospodarczych, przemysłowych a nawet sakralnych była obecna prawie od zawsze. Niemniej jednak z nasileniem zainteresowania tematem budowy domu przypominającego stodołę mamy do czynienia właśnie ostatnio. Projekty i budowa takich noczesnych domów co prawda są pozbawione ścisłego kontekstu z miejscem typowym dla stodół stawianych w przeszłości - nie stawiamy ich przecież teraz wyłącznie na działkach zagrodowych, a przede wszystkim w normalnych można rzec lokalizacjach na osiedlach domów jednorodzinnych lub też bardziej na uboczu. Mimo to i braku w nich jakiejkolwiek substancji historycznej, bronią się doskonale przed krytyką, bo niczego nie udają, a jedynie zapożyczają nieco z klimatu oraz rozwiązań charakterystycznych dla stodół znanych z terenów wiejskich. Oczywiście cytaty te mogą być bardziej lub mniej dosłowne, ale ze względów czysto technicznych nigdy nie będziemy mieli do czynienia z kopią. Z sukcesem można więc zapożyczyć do projektu i zastosować takie elementy jak podobne do przesuwnych wrót do stodoły okiennice na największe przeszklenia, albo małe okienka na poddaszu. Projekt nowoczesnego domu typu stodoła zyskał tak dużą ostatnio popularność, bo jego założenia okazują się idealnym połączeniem wymagań inwestorów co do rzeczowej, czasami ultranowoczesnej stylistyki budynku z zewnątrz i jednocześnie widnych, funkcjonalnych i niebanalnych wnętrz domu, który można wybudować relatywnie tanio i szybko.

Parterowe stodoły, nowoczesne i komfortowe

Parterowa stodoła to nic innego jak projekt domu jednokondygnacyjnego, który jest prosty w realizacji i wygodny dla przyszłych mieszkańców. Mając wszystkie pomieszczenia w przyziemiu unikamy biegania po schodach, co będziemy na pewno w stanie docenić wraz z upływem lat. Receptą na taki nowoczesny, parterowy dom podobny do stodoły jest opakowanie bezbłędnie rozplanowanej parterówki w szaty korespondujące ze źródłem naszej inspiracji, a więc zastosowanie deskowania chociażby na fragmentach elewacji, pozbawienie dwupołaciowego dachu okapów i odpowiednie rozplanowanie dużych otworów okiennych. Brzmi może banalnie prosto, ale łatwe nie jest. Widać to na przykładzie konkretnych projektów, z których na pewno wyróżniają się te bardziej od innych udane propozycje.

Projekty nowoczesnych domów z poddaszem w stylu stodoły - klasyka gatunku

Z grupy widocznych tu projektów nowoczesnych domów wyróżniają się na pewno stodoły z poddaszem STUDIO 71, VITAL w wersji z garażem jedno- i dwustanowiskowym oraz najnowsze STUDIO 63. Ta pierwsza propozycja to sprawdzony już przez wielu budujących prosty dom o bardzo purystycznej formie podkreślonej przez zblokowanie największych otworów okiennych i fasadami prawie w 100% wykończonymi pionowym deskowaniem. Vitale charakteryzuje efektowne połączenie kilku elementów: kontrastowe tynki, efektowne zadaszenie nad tarasem oraz eleganckie detale, jak na przykład deskowanie na szczytach ujęte w ramy poszerzonych okapów oraz wyodrębnienie górnej części budynku poprzez ciemny kolor elewacji od poziomu stropu. Jest to z pewnością najbardziej elegancka i ultranowoczesna stodoła w naszej ofercie. Projekt gotowy STUDIO 63 to przykład stodoły z poddaszem użytkowym idealnej na wąską działkę. Dom ma szerokość tylko 8,80m, a posiada pełny program funkcjonalny, z garażem jednostanowiskowym oraz trzema sypialniami na poddaszu. Nowoczesnego charakteru dodaje mu nieco surowa kolorystyka. Z antracytowymi tynkami doskonale współgra też szara fasada drewniana. Całość potraktowana nieco bezkompromisowa, ale uzyskany efekt końcowy jest na pewno interesujący.

Jak wykończyć dom - stodołę z zewnątrz?

Na elewacje naszej stodoły polecamy trzy podstawowe materiały, przy czym najlepszego efektu możemy oczekiwać po fasadach z deskowaniem drewnianym oraz płytkami klinkierowymi, a tynki raczej potraktujmy jako uzupełniający materiał. Przy niskim budżecie możemy uratować też elewacje w pełni tynkowane, ale nowoczesne domy wymagają zdecydowanego, kontrastowego zestawienia elementów, najlepiej bieli, czarości i prawie czerni, żeby uniknąć monotonii prostych brył. Struktura drewna na elewacji stodoły, albo projekt tego typu domu ze ścianami obłożonymi płytkami klinkierowymi, to jednak odrobinę wyższa półka. Faktury szlachetnych materiałów nadadzą 'bogatszego' wyglądu, a w przypadku klinkieru także zapewnią o wiele wyższą trwałość fasadom. Decydując się na projekt stodoły z deskowaniem na elewacjach musimy mieć świadomość, że ten najbardziej szlachetny jednak materiał ma też swoje minusy. Przede wszystkim nie jest tak twały jak kamień czy płytki i to naturalne, że będzie się starzeć. Nawet na drewnie egzotycznym, a także deskach modrzewiowych i do tego zabezpieczonych lakierami z najwyższej półki będzie widać wpływ upływu czasu. Sposobem na to jest, oprócz oczywiście regularnego odnawiania powłok ochronnych, polubienie tej pojawiającej się z czasem patyny.

Nowoczesne projekty stodoły tylko z dwuspadowym dachem

To prawdziwy 'must have' jeżeli chodzi o nowoczesny projekt prawdziwej stodoły. Nasza 'modern barn' nie może mieć innego pokrycia niż dwupołaciowe. Z dachem dwuspadowym dom jest też tani w budowie i eksploatacji, a nie tylko ma odpowiedni wygląd pasujący do stylistyki pod hasłem 'stodoła'. Ważne jest też, że domy nowoczesne z dachem dwuspadowym oferują też najwięcej powierzchni użytkowej na poddaszu, a w przypadku parterowych minimalizujemy ilość elementów konstrukcyjnych w środku, bo zwykle nie są potrzebne dodatkowe pośrednie punkty podparcia pod więźbę.

Polecane projekty