Część z nich widać już na pierwszy rzut oka, bo jest to na przykład współczesna stylizacja pozbawionych zbędnych ornamentów fasad nowoczesnego domu jednorodzinnego, wielkoformatowe przeszklenia i nowoczesne detale krawędzi dachu, ale są też takie cechy, które ma projekt domu jednorodzinnego, możliwe do zobaczenia dopiero w środku, albo do odkrycia wręcz po pewnym czasie od zamieszkania. Do tej drugiej grupy należy między innymi otwarty plan części dziennej i ciekawsza aranżacja kuchni, z wyspą lub zabudową całej ściany szafkami ze zintegrowanymi w niej i poukrywanymi gdy ich nie używamy sprzętami. Już po dłuższym czasie od zamieszkania odkryjemy zapewne inne zalety nowoczesnych projektów domów jednorodzinnych wynikające ze specyficznej stylistyki implikującej odpowiednie detale wykończenia ich w środku. Łatwe w utrzymaniu naturalne materiały na posadzkach i ścianach, proste szklane balustrady, nawet ascetycznie pozbawione pochwytów i generalnie nie absorbujące uwagi jasne gładkie płaszczyzny ścian będą doskonałym tłem dla mebli, obrazów i w ogóle wszystkich przedmiotów wniesionych do wnętrza przez jego mieszkańców. Pewna powściągliwość typowa dla nowoczesnych domów wymaga niejako też swego rodzaju dyscypliny od domowników, żeby po prostu nie "zagracić" ich w środku.
Najczęściej kupowany projekt domu nowoczesnego z naszej oferty wcale nie jest dużym domem jednorodzinnym, ale właśnie oscyluje wokół wielkości do 100m2. Takie właśnie małe domy są budowane najczęściej, a ich projekty są wybierane nie tylko sercem, ale właśnie rozumem. Można posłużyć się też powiedzeniem, że tak krawiec kraje, jak mu materiału staje, a raczej w naszym przypadku, jakim dysponuje budżetem. Projekty małych nowoczesnych domów cechują się prostą formą i nieskomplikowanymi rozwiązaniami technicznymi, co skutkuje niską ceną budowy w przypadku zarówno domu parterowego, jak i tego z poddaszem użytkowym. Generalnie obserwujemy obecnie tendencję budowy coraz mniejszych domów jednorodzinnych. Prawie nikt nie planuje inwestycji w budynki wielopokoleniowe i finansowane wspólnie z rodzicami lub dziadkami, w których miałyby jeszcze mieszkać nasze dzieci. Jedynie w znikomej ilości przypadków rozważamy budowę domu z senioratką, w której można bezkolizyjnie dać schronienie komuś z rodziny, albo wynająć zapewniając sobie dodatkowy dochód.
Nie tylko małe domy są tanie w realizacji, ale także typowe cechy nowoczesnych domów jednorodzinnych sprawiają, że można też większe budynki mieszkalne wybudować za rozsądne pieniądze. Zaczynając od góry, najczęściej mamy w nich zaprojektowany prosty dach dwuspadowy, pod którym w przypadku domu z poddaszem mamy do dyspozycji przestrzeń bez żadnych słupków i podpór pośrednich, a w parterówkach tanią, wypłaszczoną więźbę. Zwłaszcza w nowoczesnych domach parterowych bez masywnego stropu, dzięki temu rozwiązaniu zaoszczędzimy znaczną sumę w trakcie budowy. Przy tym wykonanie lekkiego, ocieplonego wełną mineralną sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych będzie szybkie i nie wymagające angażowania ciężkiego sprzętu. Nie bez kozery mówimy tutaj o użyciu wełny skalnej lub szklanej do ociepleń, bo też z rezerwą należy podchodzić do wszystkich nowych, nie sprawdzonych w dłuższej perspektywie technologiach. Zastanówmy się więc dwa razy, zanim zdecydujemy się na przykład na użycie izolacji z pianki poliuretanowej, czy jeszcze bardziej niecodzienne, aczkolwiek nowoczesne i ekologiczne być może ocieplanie domów wiórami drewnianymi. Tak, są też i takie pomysły.
Współczesne domy jednorodzinne z poddaszem można podzielić na kilka podgrup. Mocno wyróżniającą się wśród nich są nowoczesne stodoły. To niewątpliwy przebój ostatnich lat, chociaż wymagają jednak specyficznej lokalizacji, bo nie w każdej sytuacji wpasują się odpowiednio w otoczenie. Idealnie jest jak posiadamy pod taki dom malowniczo położoną działkę pod lasem, ale projekty domów nowoczesnych w stylu stodoły powstają też na terenach mocno zurbanizowanych. Korzystnie jest jednak gdy nie mamy w otoczeniu zbyt wielu mocno klasycznie wystylizowanych z zewnątrz domów, bo kontrast między nimi a naszym super nowoczesnym budynkiem może być zbyt wielki i cała zabudowa będzie mocno niespójna. Nowoczesny dom jednorodzinny z drugiej grupy to prosty dom z poddaszem pod dwuspadowym dachem pozbawionym okapów i lukarn, jedynie z oknami połaciowymi. Tak jak w przypadku mieszkalnych stodół, także i tutaj mamy w ofercie parę ciekawych propozycji, na przykład w postaci wolnostojących domów AVANTI 2, BODO i COMO. Mocnym graczem wśród takich nowoczesnych gotowych projektów domów bliźniaczych jest na pewno teraz dość popularny projekt nowoczesnego bliźniaka AVIATOR 4. Do trzeciej grupy wrzucilibyśmy wszystkie raczej większe i bardziej skomplikowane domy nowoczesne. Będą to domy z efektownymi nadwieszeniami piętra ocieniającymi tarasy i z efektownymi ramami pełniącymi funkcję zadaszeń. Dobrą ilustracją może być tu nasz projekt VITAL, dostępny w dwóch wariantach, z garażem pojedynczym oraz dwustanowiskowym.
Skoro budujemy nowoczesny dom, to i rozwiązania techniczne powinniśmy stosować jak najbardziej współczesne. Dla starej, sprawdzonej izolacji z papy bitumicznej mamy obecnie kilka co najmniej sensowych zamienników. Wybierać możemy przede wszystkim wśród najtańszych membran dachowych z polichlorku winylu, czyli zbrojonego włóknem poliestrowym PCV, a także droższych pokryć z materiału zwanego EPDM. Warta uwagi jest szczególnie ta pierwsza technologia wykonania hydroizolacji dachu płaskiego na domu jednorodzinnym. Główną zaletą są homogeniczne zgrzewy poszczególnych brytów materiału, co w połączeniu z mnogością akcesoriów, czyli systemowych wpustów dachowych, odpowietrzeń, listew etc., daje pewność długiego okresu bezawaryjnej eksploatacji takiego pokrycia. Nowoczesna membrana z EPDM ma jeszcze wyższą trwałość, ale łączenie jej jest trudniejsze, a i cena znacznie wyższa. W obu przypadkach pamiętajmy o zatrudnieniu do wykonania dachu znającego konkretną technologię i przeszkolonego dekarza, by w pełni profitować z niezawodności wybranego systemu.
Nasz dom jednorodzinny możemy teraz wyposażyć w wiele systemów, które ułatwią jego eksploatację, ale także zadbają o minimalizację jej kosztów. Nasze projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych dostępne są wszystkie także w wariancie z pompą ciepła typu powietrze-woda zasilającą zasobnik ciepłej wody użytkowej oraz podłogową instalację centralnego ogrzewania. Standardem w projektach gotowych Studia Krajobrazy jest również instalacja fotowoltaiczna na dachu, która produkuje właśnie energię elektryczną niezbędną do zasilania pompy. Połączenie tych dwóch nowoczesnych urządzeń pozwoli na pewno na znaczące ograniczenie wydatków na ogrzewanie.
Projekty naszych najmniejszych domów jednorodzinnych znajdują coraz więcej nabywców, bo też w obliczu szalejącej w branży materiałów budowlanych drożyzny stać jest statystycznego inwestora na budowę coraz mniejszej ilości metrów kwadratowych. Dlatego też przygotowaliśmy ostatnio nowe projekty nowoczesnych domów do 70m2 zabudowy oraz do 70m2 powierzchni użytkowej. Te pierwsze zrealizujemy bez pozwolenia na budowę, a w przypadku tych większych otrzymujemy całkiem komfortowe już wnętrze z dwoma pokojami oprócz dziennego. Nie jest to może oszałamiająca metrażowo propozycja, ale już jako przyzwoite minimum do zamieszkania małej rodziny na pewno tak.