Projekty domów z atrakcyjnymi wnętrzami z antresolą nad pokojem dziennym. Z wysokim salonem z antresolą, gdzie można pokusić się o zamontowanie ładnych okien aż do samych połaci dachowych. Nasze projekty domów z antresolą można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to nowoczesne propozycje w stylu stodoła, z niezwykle aktakcyjną, dwukondygnacyjną strefą dzienną, którą podziwiać można także z góry, z antresoli. Do drugiej rodziny projektów należą te bardziej tradycyjne, często z łukową krawędzią stropu z zamontowaną na niej klasyczną balustradą. W obu przypadkach salon zyskuje niebanalnego charakteru dzięki otwarciu ku górze, a galeria na poddaszu łączy obie kondygnacje budynku.

Domy z antresolą w salonie, z niebanalnym wnętrzem

Zaaranżowanie atrakcyjnego wnętrza domu z antresolą może być łatwiejsze właśnie ze wzgędu na ten niestandardowy element, pozwalający na uzyskanie dwukondygnacyjnej, niebanalnej przestrzeni w środku. Wystarczy salon pozbawić choćby na fragmencie stropu, aby otworzył się do góry. Zyskujemy wtedy nie tylko optyczne powiązanie z górną kondygnacją, ale mamy możliwośc zamontowania efektownego zwisającego z wysokiego sufitu oświetlenia, albo wielkoformatowych obrazów czy plakatów na sięgających przekrycia ścianach. Projekty domów jednorodzinnych z antresolą nie muszą być wcale bardziej kosztowne w realizacji, a oferują coś ekstra, niebanalne wnętrze, które może się stać znakiem rozpoznawczym naszego domu.

Projekty domów z antresolą - wady i zalety

Zaletą wnętrza z antesolą jest jego bardziej unikalna koncepcja i możliwość zaaranżowania w bardziej spersonalizowany sposób. Szczególnie projekty dużych domów zyskują lepsze proporcje wnętrza, w których przy znacznej powierzchni strefy dziennej powiększona wysokość znacząco je poprawia. Osobiście istotniejszych wad nie widzimy, a jedynie z kronikarskiego obowiązku wspomnieć można o koniecznośći zamontowania balustrady na jej krawędzi, czy lekko utrudnionym myciu wysokich okien, jeżeli takie zamontujemy korzystając z możliwości, które stwarzają projekty domów z antresolą w pokoju dziennym.

Duży dom jednorodzinny z antresolą, 3 pomysły na zagospodarowanie tego miejsca

W dużym domu automatycznie też strefa dzienna będzie miała znaczną powierzchnię, najczęściej przekraczającą 50m2. Przy typowej wysokości kondygnacji w świetle w przedziale od 2.50m do 2.75m taka przestrzeń może wydawać się nieatrakcyjna z uwagi na zbyt niski sufit. Tutaj z pomocą przychodzi prosty zabieg, a więc zaprojektowanie salonu z antresolą na części jego rzutu. Gotowe projekty dużych domów z antresolą oferują znacznie ciekawsze wnętrze, które można też o wiele bardziej atrakcyjnie i nieszablonowo urządzić. Po pierwsze w wysokim pokoju dziennym mamy o wiele więcej miejsca na ścianach idealnego do wyeksponowania obrazów, innych dzieł sztuki albo artefaktów z prywatnej kolekcji. Po drugie oświetlenie pomieszczenia mogą stanowić nie tylko standardowych rozmiarów plafony lub kinkiety, ale możemy się pokusić o zamontowanie na fragmencie bez stropu także kilkumetrowych zwisających opraw lub całych girland świetlnych, doskonale widocznych zarówno z dołu, jak i z antresoli. Następnym ciekawym pomysłem może być ustawienie przy dwukondygnacyjnej części wnętrza kominka z wyeksponowanym kominem. Stanie się on bardzo efektownym akcentem architektonicznym, a w przypadku tradycyjnego, murowanego z cegły klinkierowej przewodu dymowego będzie także pełnił funkcję megagrzejnika, ciagnącego sie przez dwie kondygnacje. 

Projekt nowoczesnego domu z antresolą na poddaszu pod dachem stromym

Salon z antresolą możemy mieć też z powodzeniem w nowoczesnym, dwukondygnacyjnym domu z płaskim przekryciem, ale chyba jeszcze ciekawszy efekt daje połączenie w domu otwartej antresoli ze skosami na poddaszu pod dachem stromym. Kubatura wnętrza do ogrzania jest trochę mniejsza i zwłaszcza przy braku stropu na większej powierzchni takie pośrednie rozwiązanie ze skośną połacią powyżej stworzy bardziej przytulne wnętrze.

Projekty parterowej nowoczesnej stodoły z antresolą na części rzutu

Takie opisane wyżej rozwiązania przezentują nasze gotowe projekty domów typu nowoczesna stodoła z antresolą STUDIO 36, 42 i 54. Są to domy do stu metrów kwadratowych i właśnie w takich mniejszych budynkach wyższy salon z antresolą powyżej sprawi, że środek domu wyda się przestronniejszy i na pewno o wiele bardziej atrakcyjny.

Wysokie okna w salonie z antresolą - prawdziwy must have w dwukondygnacyjnej części dziennej

Większa przestrzeń w domu z antresolą aż prosi się o duże okna w tym miejscu. Warto jest pomyśleć nie tylko o szerokim przeszkleniu w ścianie parteru, ale możemy mieć je także na górnej kondygnacji. Żeby takie wielkoformatowe okno nie kosztowało majątek, to zawsze mogą być to dwa niezależne, czyli drugie  powyżej poziomu obwodowego wieńca stropowego. Umieszczone dokładnie jedno nad drugim, tak jak widać to w domu ADRIATYK z antresolą, i tak odbierane będą jak jedna gigantyczna ściana szklana, tutaj jeszcze z efektownym kominem w środku.