Projekty domów bez garażu, małych i dużych. W tych niewielkich brak garażu spowodowany jest oczywiście maksymalną optymalizacją kosztów, by dać inwestorowi możliwość zrealizowania projektu domu jednorodzinnego za jak najmniejsze środki. Koszty budowy domu bez garażu są niższe o niebagatelną kwotę, a poczynione oszczędności można przeznaczyć albo na powiększenie powierzchni mieszkalnej, albo zmniejszyć obciążenia związane ze spłatami ewentualnego kredytu. Wybór gotowej dokumentacji większego domu bez garażu oznaczać może także jego budowę w formie wolnostojącej i mieszczącego dowolną ilość aut. Także w drugim, późniejszym etapie inwestycji.

Projekty domów bez garażu, ale z dużą kotłownią

Decydując się na budowę domu bez garażu, tracimy niejako też powierzchnię odkładczą, konieczną do magazynowania różnych rzeczy: sprzętu ogrodniczego, narzędzi, rowerów etc. Właśnie dlatego część projektów domów bez garażu ma w swym programie funkcjonalnym przewidziana dużą kotłownię. Nawet w projektach małych domów do 100m2 może mieć ona 6m2 lub więcej. Na takiej powierzchni bez problemu zmieścimy oprócz kotła c.o. i zasobnika także regały magazynowe i wstawimy rowery. Sporym ułatwieniem będą dodatkowe drzwi na zewnątrz - tak jak to jest widoczne na przykład w domu ALOES.

Domy bez garażu idealne na wąską i małą działkę

Jeżeli terenu jest pod zabudowę mało, a do tego działka ma niewielką szerokość, to łatwiej dobierzemy na pewno projekt domu bez garażu, który spełni wszystkie oczekiwania, co do optymalnego rozplanowania w nim wszystkich funkcji mieszkalnych. Rezygnując z garażu, mamy do dyspozycji cały przód budynku. Znajdzie się tam prawdopodobnie kuchnia z oknem na strefę przedwejściową i dodatkowy pokój albo pomieszczenie gospodarcze. Do prawidłowego rozmieszczenia wszystkich pomieszczeń w środku, wystarczy już około 9m szerokości domu bez garażu. Każde z nich będzie miało wtedy rozsądne wymiary oraz dobre doświetlenie. Przykład: projekt AVANTI 2 bez garażu.

Projekty tanich domów bez garażu

Dom bez garażu będzie tańszy o minimum 20 tys. zł i taka kwota może w wielu przypadkach robić już dla inwestora znaczącą różnicę. Odpowiada ona w przybliżeniu cenie dodatkowego pokoju, który przy większej rodzinie będzie zapewne bardziej niezbędny. Ekonomiczny dom bez garażu powinien mieć maksymalnie prostą konstrukcję i najlepiej przykrycie dachem dwuspadowym. Dotyczy to zarówno budynków jednokondygnacyjnych jak i z poddaszem. Wiele naszych projektów występuje w co najmniej dwóch wariantach. Zobaczyć można na nich, jak będzie wyglądać ten sam budynek, który później uzupełnimy o garaż. Najłatwiej będzie go dobudować z boku, jeżeli mamy tam ścianę szczytową. Jest to na pewno niezły pomysł na dwuetapową budowę naszego domu.

Projekty najmniejszych domów bez garażu do 70m2 bez pozwolenia

Jeżeli tylko wybrany przez nas do realizacji mały dom jednorodzinny ma powierzchnię zabudowy mniejszą niż 70 metrów kwadratowych, to nie musimy uzyskiwać na projekt pozwolenia na budowę, co odrobinę ułatwia całą procedurę. Mimo wszystko nawet projekt tak małego domu bez garażu wymaga zgłoszenia, co oznacza w praktyce, że nie unikniemy pewnych uzgodnień oraz przede wszystkim dokładnego sprawdzenia, czy parametry samego budynku odpowiadają zapisom Planu Miejscowego, a także jego lokalizacja na działce jest zgodna z wytyczonymi w planie obowiązującymi lub nieprzekraczalnymi liniami zabudowy. Chociaż dokumentacja wymagana do dokonania zgłoszenia jest odrobinę szczuplejsza, to już na etapie realizacji niezbędna będzie część techniczna projektu, a więc kupiona przez inwestora pełna dokumentacja gotowa na pewno się przyda. Ciężko sobie bowiem wyobrazić rozsądne prowadzenie budowy bez kompletnej części instalacyjnej oraz konstrukcyjnej projektu, których istotne elementy zawarte są właśnie w projekcie technicznym domu.  

Nowoczesne stodoły bez garażu

Oferta domów bez garażu w stylu nowoczesnej stodoły jest w naszej pracowni naprawdę szeroka. Niektóre z nich, jak na przykład Parterowa stodoła bez garażu do 100m2 STUDIO 54, STUDIO 36 i STUDIO 21 stały się już jednymi z najczęściej wybieranych przez Was projektów, ale chcielibyśmy też polecić nasze najnowsze propozycje. Oparte są one na sprawdzonych schematach małych i dużych domów bez garażu. Są to zarówno popularne projekty parterowych domów bez garażu, jak i dwukondygnacyjne, z poddaszem użytkowym. Wspólną ich cechą jest prosta bryła przypominająca stodołę, nowoczesne detale dwuspadowych dachów bez okapów oraz efektownie wykończone elewacje. Nie tylko królują tu domy z deskowaniem na fasadach, ale też mamy mocną grupę z trwałymi, opłytkowanymi elewacjami. Polecamy zwrócić uwagę na przykład na Projekt nowoczesnego domu parterowego typu stodoła bez garażu STUDIO 68, albo STUDIO 27 lub dwukondygnacyjny STUDIO 33. Może wśród nich jest ten, w którym będziecie mieli szansę za kilka lat zamieszkać.

Projekty dużych domów jednorodzinnych bez garażu

Duże domy bez garażu są wybierane trochę przewrotnie, bowiem znaczna część inwestorów planuje jednak przy nich postawienie wolnostojącego garażu, często nawet dwustanowiskowego. Nie jest to wcale taki zły pomysł, zwłaszcza gdy bierzemy pod uwagę projekt domu z poddaszem bez garażu. Rezygnacja z niego, to co około 20 m2 powierzchni, którą możemy przeznaczyć na cele mieszkalne, a więc powiększyć pokój dzienny, albo zyskać jeszcze jeden dodatkowy w przyziemiu. Jawi się to bardzo sensownym zwłaszcza w domach z dachem wielopołaciowym, gdzie na poddaszu mamy do dyspozycji zdecydowanie mniejszą przestrzeń, a do tego doświetloną najczęściej tylko przez okna połaciowe.

Gotowe projekty nowoczesnych domów bez garażu

Wśród projektów nowoczesnych domów bez garażu prym wiodą u nas małe domy parterowe bez garażu oraz domy z poddaszem pod dachem dwuspadowym. Oba ich warianty są popularne z uwagi na niskie koszty budowy i bezproblemową realizację. Takie budynki bez nadmiernych komplikacji w formie i konstrukcji przemawiają do osób pragnących budować dom oszczędnie i właśnie z tego powodu decydują się na projekt domu bez garażu, by nie inwestować w pomieszczenie, którego cena równać się może, albo nawet przewyższyć wartość posiadanego pojazdu.

Domy bez garażu w koncepcji miasta 15-minutowego

Nie wszyscy z nas może są świadomi, że ostatnio bardzo gorącym tematem są tak zwane miasta 15-minutowe. Chodzi z grubsza rzecz biorąc o to, aby nasze życie toczyło się w małym promieniu, gdzie wszędzie będziemy mogli dojść, albo dojechać rowerem czy w inny ekologiczny sposób, w ciągu piętnastu minut. W naszej najbliższej strefie muszą się więc znaleźć nie tylko wszystkie niezbędne nam punkty handlowe, usługowe i obiekty edukacyjne, ale także miejsce pracy. Jeszcze niedawno, przed erą pracy zdalnej wydawało się zupełną fantazją nie do spełnienia, ale ostatnie zmiany wskazują na to, że już dla wielu z nas może być to akceptowalne. W tak zorganizowanym w przyszłości mikroświecie plusem będzie pewnie mocniejsze zaprzęgnięcie nowych technologii w służbie człowieka, a także większa integracja z najbliższym otoczeniem, czytaj – z sąsiadami bliższymi i dalszymi. To przykłady zalet, ale można dostrzec też wiele wad. Już samo ograniczenie mobilności i dostępności innych bodźców, których nie potrafi dostarczyć najbliższe otoczenie nie wydaje się być idealne dla psychiki człowieka i może zablokować częściowo nasz rozwój. Pozostaje więc mieć tylko nadzieję, że jak każda rewolucyjna teoria zostanie i ta wprowadzona nie w 100 procentach. A więc będziemy mogli dalej budować domy wolnostojące, może tylko częściej bez garażu, ale nie będziemy zmuszeni do wyboru tylko tej jedynie słusznej opcji. W każdym razie gotowych projektów domów bez garażu u nas dostatek, więc może jakoś to będzie….;-)      

Projekt domu bez garażu z tarasem

Jeżeli go nie potrzebujemy i rezygnujemy z garażu w domu jednorodzinnym, to zawsze możemy dać upust swojej kreatywności w inny sposób. Zainwestujmy więc środki i energię w urządzenie innego miejsca w domu lub poza nim, które sprawi że będzie on bardziej atrakcyjny i wyjątkowy. Projekty domów bez garażu pasują idealnie do osób, które ponad wygodę przemieszczania się własnymi czterema kółkami stawiają ekologię i kontakt z naturą. Zapewni go na pewno perfekcyjnie zaaranżowany taras zewnętrzny, który w naturalny sposób stanie się niejako rozwinięciem strefy dziennej w stronę ogrodu. Poeksperymentujmy tutaj na przykład z mała architekturą, postawmy ocieniającą jego część pergolę, albo wolnostojące ażurowe ścianki, po których będzie piął się bluszcz. Zastanówmy się też nad wykończeniem samej powierzchni naszego tarasu. Może zamiast banalnych betonowych płyt lub kostki użyjemy na przykład położonej na sztorc cegły z odzysku, albo część wypełnimy żwirem? Takie pole żwiru można nawet fantazyjnie uczesać grabkami, a stąd już tylko moment do postawienia donicy z uformowana w stylu bonsai rośliną i odjechaniu w japońskie klimaty. Wszelkie fantazje dotyczące naszego najbliższego mikro krajobrazu możemy zrealizować na własnej działce i nie musimy tutaj nawet nadmiernie ograniczać swojej fantazji. Pora więc zaszaleć…   

Dom bliźniak bez garażu, czyli opcja ekonomiczna

Jest to najbardziej budżetowy wariant domu, na który będziemy zdani zwłaszcza na najdroższych terenach w obrębie dużych miast, gdzie z racji wysokiej ceny metra kwadratowego gruntu budowlanego, po prostu szkoda go będzie przeznaczyć na inne cele, niż na pomieszczenia mieszkalne. Projekty domów bliźniaczych lub szeregowych bez garażu pozwalają na lepsze rozplanowanie wnętrza wobec ograniczenia wynikającego tylko z dwóch lub trzech fasad, w których mogą znaleźć się okna. Przy wejściu do domu bez garażu znajdzie się w większości przypadków kuchnia z oknem na przedpole domu, a w przypadku domu szeregowego z garażem zwykle mamy ją niestety w formie pozbawionego okna aneksu do salonu. Oczywiście dom bez garażu nie równa się jednocześnie konieczności rezygnacji z posiadania auta. Po prostu zaparkujemy je pod chmurką.