Wybrane projekty domów na wąską działkę, czyli o nietypowym kształcie wymagającym często bardziej nieszablonowego podejścia projektanta. Ceny działek budowlanych nie są niskie, a w korzystnej cenie mogą być te o niecodziennym obrysie, albo po prostu węższe niż 16m. Na takie wąskie działki można zmieścić nawet duży dom z garażem praktycznie pozbawiony wad, pod warunkiem, że nie ma innych dodatkowych ograniczeń dla nowej zabudowy. Dlatego szukając miejsca na swój dom nie skreślajmy od razu takich lokalizacji, bo wynik bilansu wszystkich ich wad i zalet może nas niejednokrotnie mocno zaskoczyć in plus.

Wąska działka do 16m to żaden problem

To prawda, bo na budynek pozostaje zawsze co około 9m szerokości, a tutaj możliwości wyboru odpowiedniego projektu domu pasującego na wąską działkę są ciągle dość duże. Do wykorzystania są także odpowiednie domy z garażem, raczej jednostanowiskowym, ważne żeby miały wydłużony rzut umożliwiający dobre doświetlenie wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych.
Jeżeli zależy nam na klasycznych oknach na poddaszu, to jedynym bezproblemowym rozwiązaniem są dachy dwupołaciowe ze szczytami, w których takie otwory projektujemy. Na dachu można zastosować wtedy dodatkowe okna połaciowe albo lukarny, które są już trochę droższym rozwiązaniem.

Projekty małych domów bez garażu, te łatwiej zmieścimy na wąską działkę

Na wąskiej działce jest zdecydowanie łatwiej postawić mały domek z poddaszem o powierzchni użytkowej do 100m2, bo rzuty ich parterów najczęściej mają krótszy wymiar nie przekraczający 9m. W przypadku domu bez garażu nie musimy go ustawiać wcale wejściem do drogi, bo może być ono równie dobrze ulokowane w ścianie bocznej.
Zdecydowanie ważniejsze jest takie zorientowanie budynku względem stron świata, aby wszystkie pomieszczenia były optymalnie doświetlone. Dodatkowo uwzględnijmy też widok z okien na otoczenie, gdyż ono raczej się nie zmieni, a przynajmniej nie będziemy mieli na to wpływu.

Wykorzystanie projektu bliźniaka lub szeregowca na najwęższych działkach

Jeżeli działka ma naprawdę niewielką szerokość, to jedynym sposobem na postawienie na niej domu może okazać się projekt segmentu szeregowego lub bliźniaczego - jako idelanego domu na wąską działkę. Mają one jedną, albo dwie ściany boczne pozbawione okien, co pozwala na maksymalne zbliżenie się do granicy.
Większość ma też relatywnie głebokie rzuty, bo projektowane są zwykle z troską o jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie terenu, czemu sprzyja jak najwęższy front budynku. W osobnych kategoriach prezentujemy nasze projekty bliźniaków oraz domów szeregowych.