Wybrane projekty domów na wąską działkę, czyli o nietypowym kształcie wymagającym często bardziej nieszablonowego podejścia projektanta. Ceny działek budowlanych nie są niskie, a w korzystnej cenie mogą być te o niecodziennym obrysie, albo po prostu węższe niż 16m. Na takie wąskie działki można zmieścić nawet duży dom z garażem praktycznie pozbawiony wad, pod warunkiem, że nie ma innych dodatkowych ograniczeń dla nowej zabudowy. Dlatego szukając miejsca na swój dom nie skreślajmy od razu takich lokalizacji, bo wynik bilansu wszystkich ich wad i zalet może nas niejednokrotnie mocno zaskoczyć in plus. Na pewno zwróćmy uwagę na projekty wąskich domów z wejściem w ścianie szczytowej, jest większa szansa że wpasujemy taki budynek właśnie na naszą wąską działkę.

Wąska działka do 16m to żaden problem

To prawda, bo na budynek pozostaje zawsze co około 9m szerokości, a tutaj możliwości wyboru odpowiedniego projektu domu pasującego na wąską działkę są ciągle dość duże. Do wykorzystania są także odpowiednie domy z garażem, raczej jednostanowiskowym, ważne żeby miały wydłużony rzut umożliwiający dobre doświetlenie wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. Jeżeli zależy nam na klasycznych oknach na poddaszu, to jedynym bezproblemowym rozwiązaniem są dachy dwupołaciowe ze szczytami, w których takie otwory projektujemy. Na dachu można zastosować wtedy dodatkowe okna połaciowe albo lukarny, które są już trochę droższym rozwiązaniem.

Projekty małych domów bez garażu, te łatwiej zmieścimy na wąską działkę

Na wąskiej działce jest zdecydowanie łatwiej postawić mały domek z poddaszem o powierzchni użytkowej do 100m2, bo rzuty ich parterów najczęściej mają krótszy wymiar nie przekraczający 9m. W przypadku domu bez garażu nie musimy go ustawiać wcale wejściem do drogi, bo może być ono równie dobrze ulokowane w ścianie bocznej. Zdecydowanie ważniejsze jest takie zorientowanie budynku względem stron świata, aby wszystkie pomieszczenia były optymalnie doświetlone. Dodatkowo uwzględnijmy też widok z okien na otoczenie, gdyż ono raczej się nie zmieni, a przynajmniej nie będziemy mieli na to wpływu.

Wykorzystanie projektu bliźniaka lub szeregowca na najwęższych działkach

Jeżeli działka ma naprawdę niewielką szerokość, to jedynym sposobem na postawienie na niej domu może okazać się projekt segmentu szeregowego lub bliźniaczego - jako idelanego domu na wąską działkę. Mają one jedną, albo dwie ściany boczne pozbawione okien, co pozwala na maksymalne zbliżenie się do granicy. Większość ma też relatywnie głebokie rzuty, bo projektowane są zwykle z troską o jak najbardziej ekonomiczne wykorzystanie terenu, czemu sprzyja jak najwęższy front budynku. W osobnych kategoriach prezentujemy nasze projekty bliźniaków oraz domów szeregowych.

Projekty domów ze szczytem do drogi - odpowiednie na wąskie działki

W poszukiwaniach projektu na trudniejszą do zabudowy działkę zwróćmy większą uwagę na domy z wejściem zaprojektowanym właśnie w wąskiej ścianie szczytowej. Budynek taki będzie miał najczęściej dwuspadowy dach, co przy jego niewielkiej szerokości umożliwi odpowiednie doświetlenie pomieszczeń na poddaszu oknami w ścianach szczytowych - najlepiej do samej podłogi oraz połaciowymi w bocznych elewacjach. Propozycjami takich domów z naszej oferty mogą być projekty MELON oraz AVANTI 2, odpowiednio z garażem oraz bez garażu. Wśród parterowych na wąską działkę ciekawą opcją jest na przykład MESTRE, który jest przewidziany nawet z garażem dwustanowiskowym.

Projekty domów na wąską działkę do 14m

Mając do dyspozycji działkę o szerokości tylko 14 metrów będzie wyzwaniem znalezienie pasującego na nią w stu procentach projektu gotowego domu wolnostojącego. Jeżeli mamy zamiar wybudować niewielki, wąski domek do 70m2 zabudowy to na pewno znajdziemy takie projekty, które po niewielkich modyfikacjach będziemy mogli do naszego celu wykorzystać. Po pierwsze, szerokość domu nie może być większa niż 7m. Gdy ten wymiar jest odrobinę przekroczony, tak jak to ma miejsce na przykład w projekcie domu TAROT 2, to na etapie adaptacji można budynek adpowiednio zwęzić. W tym domku jest to o tyle łatwe, że w ścianie bocznej mamy wystający wykusz kuchenny, którego usunięcie nie wymaga modyfikacji głównej konstrukcji domu, a przede wszystkim więźby. Następną zmianą będzie usunięcie okna ze ściany bocznej, żeby przysunąć się na 3m do granicy działki i to będzie w zasadzie wszystko. Na wąską działkę do 14m wpasujemy także nasze małe domy parterowe, takie jak MIĘTÓWKA, która ma szerokość tylko 6,6m. Nie unikniemy tutaj też korekt otworów okiennych, które trzeba będzie przenieść na ściany boczne. Z tyłu możemy zostawić jedynie przeszklenia z pustaków szklanych, bo takie rozwiązanie także umożliwia zmniejszenie odległości domu od granicy działki o jeden metr.