Projekty domów, które zmieszczą się na małą działkę o wymiarach maksymalnie 20 x 20m. Zwarte i funkcjonalne domy z poddaszem i małe parterowe, idealne na małe działki.

Jak wybrać dom odpowiedni na małą działkę?

W przypadku małej działki, dodatkowym ograniczeniem może się okazać jej kształt. Żeby uniknąć niespodzianek, sprawdźmy, jaka jest ewentualnie obowiązująca, albo nieprzekraczalna linia zabudowy i inne ograniczenia. Po odcięciu wynikającej z lokalnych uwarunkowań odległości z przodu i czterech lub trzech metrów od pozostałych granic otrzymamy obrys w którym musi się zmieścić nasz dom.
Możemy się spotkać także z dodatkowymi ograniczeniami wielkości powierzchni zabudowy, więc nasz faza przygowawcza wymaga naprawdę dokładnego sprawdzenia. Projekty domów na małą działkę mogą mieć jedną ścianę pozbawioną okien - wtedy możemy się przybliżyć z nią do 3m do granicy. Nie jest to cecha, która musi być koniecznie minusem, bo może to być nasza pólnocna fasada, w której i tak okna nie byłyby obligatoryjne. Mając małą działkę musimy ukierunkować nasze poszukiwania na małe domy jednokondygnacyjne, albo większe, ale już z poddaszem użytkowym. W każdym przypadku postarajmy się jednak o pozostawienie chociażby jednego wolnego narożnika z większym odstępem do budynku. Zaplanujmy tam taras z zewnętrzną częścią rekreacyjną. Budując dom nie pozbawiajmy się pełni korzyści i uroków posiadania chociaż odrobiny własnego terenu zielonego, nawet jeżeli ogrodnictwo nie jest (na razie) naszym hobby.

Na małej działce możemy wybudować też komfortowy dom z garażem wbudowanym

Z nowoczesnych naszych propozycji polecamy szczególnie projekt COMO, BELLA 5 oraz MELON. Domy te zmieszczą się bez żadnych zmian na małą działkę 20x20m i mają garaż wbudowany w parterze.
Bardziej klasycznie zaprojektowany jest IMPULS oraz BOROWIK, oba ze zwartą bryłą i dachem dwupołaciowym. Dysponując niewielką działką także możemy zrealizować marzenie o własnym domu, mimo pewnych ograniczeń. Czasami większym minusem może okazać się niewygodne sąsiedztwo np. generujących ruch i hałas budynków usługowych, albo po prostu nieciekawy widok, niż sama działka, która jest mała. Dlatego nie skreślajmy ich pryncypialnie z kręgu naszych poszukiwań, warto jest sprawdzić wszystkie dostepne możliwości na terenie, na którym planujemy się osiedlić.