Projekty domów, które zmieszczą się na małą działkę o wymiarach maksymalnie 20 x 20m. Zwarte i funkcjonalne domy z poddaszem i małe parterowe, idealne na małe działki. Szczególnie projekt jednokondygnacyjnego domu na małą działkę to wyzwanie dla projektanta, bo w takim budynku wszystkie pomieszczenia muszą zmieścić się w przyziemiu, więc pozostaje minimalna już ilość wolnego terenu na zewnątrz. Pomaga, gdy jedna ściana zewnętrzna jest bez okien. W przypadku domu z poddaszem użytkowym stawianego na małej działce zwykle wystarczy, gdy ma zwartą bryłę i bezbłędnie rozplanowaną strefę nocną na górze. Najatrakcyjniejszy tutaj program funkcjonalny będą miały odpowiednie na małe działki domy z dachem dwuspadowym, pod którym uzyskujemy najwięcej przestrzeni do zagospodarowania.

Jak wybrać projekt domu odpowiedni na małą działkę?

W przypadku małej działki, dodatkowym ograniczeniem może się okazać jej kształt. Żeby uniknąć niespodzianek, sprawdźmy, jaka jest ewentualnie obowiązująca, albo nieprzekraczalna linia zabudowy i inne ograniczenia. Po odcięciu wynikającej z lokalnych uwarunkowań odległości z przodu i czterech lub trzech metrów od pozostałych granic otrzymamy obrys w którym musi się zmieścić nasz dom. Możemy się spotkać także z dodatkowymi ograniczeniami wielkości powierzchni zabudowy, więc nasza faza przygowawcza wymaga naprawdę dokładnego sprawdzenia. Projekty domów na małą działkę mogą mieć jedną ścianę pozbawioną okien - wtedy możemy się przybliżyć z nią do 3m do granicy. Nie jest to cecha, która musi być koniecznie minusem, bo może to być nasza pólnocna fasada, w której i tak okna nie byłyby obligatoryjne. Mając małą działkę musimy ukierunkować nasze poszukiwania na małe projekty domów parterowych, albo większe, ale już z poddaszem użytkowym. W każdym przypadku postarajmy się jednak o pozostawienie chociażby jednego wolnego narożnika z większym odstępem do budynku. Zaplanujmy tam taras z zewnętrzną częścią rekreacyjną. Budując dom nie pozbawiajmy się pełni korzyści i uroków posiadania chociaż odrobiny własnego terenu zielonego, nawet jeżeli ogrodnictwo nie jest (na razie) naszym hobby.

Na małej działce możemy wybudować też komfortowy dom z garażem wbudowanym

Z nowoczesnych naszych propozycji polecamy szczególnie projekt COMO, BELLA 5 oraz MELON. Domy te zmieszczą się bez żadnych zmian na małą działkę 20x20m i mają garaż wbudowany w parterze. Bardziej klasycznie zaprojektowany jest IMPULS oraz BOROWIK, oba ze zwartą bryłą i dachem dwupołaciowym. Dysponując niewielką działką także możemy zrealizować marzenie o własnym domu, mimo pewnych ograniczeń. Czasami większym minusem może okazać się niewygodne sąsiedztwo np. generujących ruch i hałas budynków usługowych, albo po prostu nieciekawy widok, niż sama działka, która jest mała. Dlatego nie skreślajmy ich pryncypialnie z kręgu naszych poszukiwań, warto jest sprawdzić wszystkie dostepne możliwości na terenie, na którym planujemy się osiedlić.