Budowa małego domu jednorodzinnego o powierzchni do 100m2 na taniej działce będzie na pewno tańsza, niż zakup porównywalnej wielkości nowego mieszkania u dewelopera, a nawet lokalu na rynku wtórnym. Nie ma tutaj tak naprawdę znaczenia, czy zdecydujemy się na projekt małego domu parterowego, czy z poddaszem, pod warunkiem, że będzie miał prostą konstrukcję, także dachu, i nieskomplikowany rzut, a więc bryłę bez nadmiernych wycięć i nieregularnego przebiegu ścian. Małe budynki dwukondygnacyjne są z zasady bardziej kompaktowe i mają najmniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych, a jednokondygnacyjne są łatwiejsze w realizacji z uwagi na brak stropu.

Mały dom w cenie i zamiast mieszkania, czy warto podjąć to wyzwanie?

Jeżeli tylko nie musimy koniecznie mieszkać w centrum miasta i potrzebujemy odrobinę spokoju i przestrzeni dla siebie, rodziny i może naszego czworonoga, na pewno warto się wysilić i poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego i budowę naszego małego domku. Nie jest to może tak łatwe jak zakup gotowego mieszkania u dewelopera, które też wymaga przecież wykończenia, ale za porównywalne pieniądze można mieć i więcej metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, i działkę do wyłącznej dyspozycji, i brak kilku bezpośrednich sąsiadów za ścianami. Kluczowym elementem może być paradoksalnie znalezienie odpowiedniej, a więc taniej działki. Na terenach pozamiejskich łatwiej jest kupić nawet większy kawałek niedrogiego gruntu, ale im bliżej miasta i jego centrum może być to coraz większym wyzwaniem. Spróbujmy otworzyć się w takim razie na mniej oczywiste lokalizacje i działki o niecodziennym kształcie. Mały, funkcjonalny domek wpasować możemy także na wąską działkę, albo taką o kształcie trapezu lub nawet trójkąta. Nie będzie na pewno tak wielu chętnych do ich zakupu i w tym można upatrywać szansę dla siebie. Bezapelacyjnie ważniejsze jest odpowiednie sąsiedztwo, bez uciążliwości i hałasu, od regularnego obrysu parceli. Jeżeli tylko możliwa jest jej zabudowa, to powinna znaleźć się w kręgu naszych zainteresowań.

Projekty małych domów z dużą ilością pomieszczeń

W naszych małych domach o powierzchni nie przekraczającej 100m2 zaprojektowaliśmy często nawet trzy lub cztery pokoje oraz przestronną strefę dzienną. Dobrym pomysłem na sprawienie, aby wnętrze wydało się bardziej przestronne, jest połączenie kuchni i jadalni z salonem, albo jeżeli to tylko możliwe, lekkie powiększenie jego wysokości. Szczególnie bezproblemowe jest to w przypadku projektów małych domów parterowych, gdzie w przypadku braku stropu, podniesienie poziomu sufitu nie powinno nastręczać żadnych trudności. Można wtedy zdecydować się na chociażby jeden wyższy otwór okienny, który sprawi że przestrzeń wewnątrz będzie nie tylko lepiej doświetlona, ale nabierze indywidualnego charakteru. Sypialnie i pokoje dla dzieci niekoniecznie muszą być maksymalnie duże. O wiele ważniejsze jest, aby każdy z domowników, nawet ten najmłodszy, miał swój chociażby mały pokój. Nawet na dziesięciu, jedenastu metrach kwadratowych można zaaranżować efektowny i funkcjonalny pokój dziecinny. Stumetrowe domy naszego projektu mają także przewidziane odpowiedniej wielkości pomieszczenia gospodarcze, miejsca na szafy w korytarzu, spiżarnie przy kuchniach, a nierzadko wydzielone garderoby. Tak więc dojść można do konkluzji, że nie jest najważniejsza wielkość domu, ale jakość, czyli odpowiednio podzielone wnętrze, które spełni wszystkie potrzeby jego mieszkańców.

Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę wybierając projekt małego domu?

Mały dom zwykle wpasowujemy na małą działkę, a to skutkuje też małymi odległościami od ścian zewnętrznych, a przede wszystkim od naszych okien do granicy. Po wstępnym wybraniu już gotowego projektu naszego małego domu, udajmy się na przyszły plac budowy i spróbujmy sobie budynek wyobrazić. Zastanówmy się, co będziemy widzieć przez okna, co będzie bezpośrednim sąsiedztwem tarasu i czy jakieś elementy otoczenia nie blokują nam dostępu światła. Zdobywszy taką wiedzę łatwiej będzie też zweryfikować, czy wybrany projekt będzie odpowiedni w konkretnej lokalizacji i jakie ewentualne zmiany korzystnie będzie wprowadzić na etapie adaptacji. Czasami wystarczy jedynie przenieść okna balkonowe z jednej ściany salonu na drugą, albo zmienić kształt tarasu, aby idealnie dopasować się do otoczenia.

Polecamy nasze projekty małych domów z antresolą

Szczególnie warty uwagi jest wśród nich projekt małej stodoły do 100m2 z antresolą STUDIO 42. Domek ten ma powierzchnię użytkową niewiele przekraczającą 90m2, a nad połową parteru mamy w nim zaprojektowany strop, dzięki czemu na utworzonej w ten sposób antresoli znalazły się dodatkowe dwa pokoje. Taka nowoczesna stodoła z antresolą ma więc dość bogaty program funkcjonalny, a przy tym efektowną, wysoką część dzienną z widocznymi skosami dachu oraz ażurowymi, lekkimi schodami prowadzącymi do pomieszczeń na górze. Następny mały dom z antresolą, który śmiało możemy Państwu polecić to projekt STUDIO 54, a miejsce na podium zamyka parterowa stodoła STUDIO 36. W obu tych domach antresola jest do zaadaptowania w późniejszym czasie. Ich partery mają powierzchnię użytkową w przedziale do 100m2, a góra może być w nich wykorzystana na cele mieszkalne później, w miarę rosnących potrzeb mieszkańców.

Projekt małego domu z płaskim dachem dla odważnych

Tak naprawdę jest wielu śmiałych inwestorów, którzy szukając gotowego projektu domu do 100m2, wcale niekonieczne marzą o słodkiej chatce z piernika, ale pragną czegoś na wskroś nowoczesnego. Do wielu z nich trafia idealnie nasz mały dom z płaskim dachem o egzotycznej nazwie SERENGETI. Projekt ten jest tak charakterystyczny, że wręcz wyróżnia się z masy podobnych do siebie, standardowych małych domków z wypłaszczonymi dachami dwu- oraz wielopołaciowymi. Projekt małego domu z dachem płaskim to paradoksalnie dość ekonomiczny pomysł na niewielki budynek mieszkalny, w którym zamiast drewnianej więźby mamy strop gęstożebrowy, położone na nim ocieplenie z twardej wełny i trwałą hydroizolację płaskiego stropodachu z membrany. Koszt wykonania takiego przekrycia będzie na pewno nie większy niż klasycznego dachu stromego. Dzięki takiej koncepcji otrzymujemy mały dom jednorodzinny o bardzo nowoczesnej sylwetce, a także ciekawie wykończony z zewnątrz. Miks ciemnoszarego tynku oraz drewnianego deskowania doskonale koresponduje z dużymi oknami od strony tarasu wykonanymi z profili z antracytową okleiną. Jako autorzy projektu SERENGETI kibicujemy wszystkim odważnym budującym ten mały domek z płaskim dachem i ciekawi jesteśmy finalnego efektu oraz wrażeń po zamieszkaniu w nim.
 

Najmniejsze małe domy całoroczne, około 50m kwadratowych powierzchni użytkowej

Dla tych z Państwa, których interesują naprawdę  małe domy, projekty mające powierzchnię użytkową około 50 metrów kwadratowych będą na pewno strzałem w dziesiątkę. Warto zwrócić uwagę na dwa z nich. Pierwszy to dość oryginalny nowoczesny dom typu stodoła STUDIO 21. O ile wnętrze jest w nim całkiem zwyczajnie rozplanowane, z dwoma sypialniami i otwartą strefą dzienną, to elementem przykuwającym wzrok będą przede wszystkim elewacje tego małego, taniego domku z dachem dwuspadowym. Jego prosta bryła jest pozbawiona wystających okapów, a duże formaty okien i zestawienie deskowania drewnianego z ciemnoszarym tynkiem wygląda nowocześnie i ponadczasowo. W grupie Projekty domów do 70m2 zabudowy bez pozwolenia jest też parterowa JEŻÓWKA, podobnie modelowo rozplanowana w środku, ale już z odrobinę bardziej tradycyjnym wyglądem z zewnątrz.

Projekty małych domów do 100m2 bez garażu

Mały dom do 100m2, zaprojektowany bez garażu to całkiem spora powierzchnia, na której można wydzielić bez problemu nawet cztery sypialnie i całkiem przestronny salon, który dla spotęgowania wrażenia większej przestrzeni dobrze jest zintegrować z otwartą kuchnią. Zobacz nasze wszystkie projekty małych domów bez garażu wysortowane na odpowiedniej podstronie i wybierz propozycję odpowiednią dla siebie. Znajdziesz tam zarówno małe domy parterowe, jak i atrakcyjne projekty małych domów z poddaszem użytkowym.

A może mały dom parterowy z garażem, chociażby jednostanowiskowym?

Projekty małych domów parterowych z garażem zaczynają się u nas już od niespełna 80m2 i doskonałymi przykładami  takich budynków są domki POZYTYWKA i MALINÓWKA. Mały dom z garażem to z jednej strony pewien kompromis, bo kosztem jednego pokoju mamy wbudowany garaż, ale z drugiej strony przy dwójce lub trójce mieszkańców to takie pomieszczenie będzie nam bardziej potrzebne nie tylko do garażowania samochodu, ale też do przechowywania na przykład narzędzi i sprzętu ogrodowego. Niewielkie domy z garażem dwustanowiskowym są zdecydowanie rzadziej wybierane i tutaj ich oferta jest na pewno nie tak bogata. Będą to najczęściej warianty projektów, w których garaż jest dostawiony z boku i został odpowiednio poszerzony, żeby zmieścić w nim dwa pojazdy. Przykładem jest nasz parterowy bungalow z garażem na dwa samochody FIGARO 2G.

Jaki powinien być optymalny projekt małego, taniego domu z poddaszem użytkowym?

Projekt małego domu taniego w budowie wymaga przemyślanej i maksymalnie uproszczonej konstrukcji, a do spełnienia tego warunku niezbędna jest też prosta bryła i taki sam nieskomplikowany dach. Mały dom z poddaszem użytkowym, na planie zbliżonym, do kwadratu i z górną kondygnacją przykrytą dachem dwupołaciowym ze ścianka kolankową o wysokości około 90cm to na pewno domek bliski ideału. Taki projekt małego, taniego domu z poddaszem oferuje najlepszy stosunek ilości metrów kwadratowych powierzchni w środku do powierzchni przegród zewnętrznych, co przekłada się na najmniejszą potrzebną do jego zbudowania ilość materiałów i sumaryczne niskie koszty całej budowy.

Mały dom stodoła, nowoczesna prosta bryła z elewacją nie tylko drewnianą

Przyzwyczajeni jesteśmy, że projekty małych domów w stylu nowoczesnej stodoły kojarzą nam się od razu z prostymi budynkami jednorodzinnymi z drewnianymi elewacjami z pionowym najczęściej deskowaniem. Nasza mała stodoła i jej naturalna lub czarna elewacja z desek to oczywiście nie jedyna opcja do wyboru. Innym, równie efektownym pomysłem na wykończenie ich fasad jest obłożenie płytkami oraz pozostawienie części ścian zewnętrznych z tynkiem białym, lub w różnych odcieniach szarości, aż do antracytowego. Zaletą tego wariantu jest materiał, który okaże się na pewno trwalszy w użytkowaniu niż drewno i zapewni elewacjom idealny wygląd przez dłuższy czas.

Najpopularniejsze i najtańsze w realizacji nasze projekty małych domów z dachem dwuspadowym

Jeżeli marzy nam się tani, mały domek jednorodzinny, to na pewno w 99 procentach będzie to ekonomiczny, prosty budynek z dachem dwuspadowym. Nie ma tu znaczenia, czy planujemy budowę małego domu parterowego do 100m2, czy z poddaszem użytkowym, dach dwupołaciowy to optymalny wybór. Na więźbę będzie potrzebna minimalna ilość drewna, a też wykonanie samego pokrycia okaże się na pewno najtańsze z uwagi na minimalną ilość obróbek. Przykładami takich małych domów tanich w budowie są TATARAK, KREMÓWKA i SEMPRE, ale w naszej ofercie znaleźć można jeszcze co najmniej kilkanaście podobnych, spełniających opisane tu założenia.