Budowa małego domu jednorodzinnego o powierzchni do 100m2 na taniej działce będzie na pewno tańsza, niż zakup porównywalnej wielkości nowego mieszkania u dewelopera, a nawet lokalu na rynku wtórnym. Nie ma tutaj tak naprawdę znaczenia, czy zdecydujemy się na projekt małego domu parterowego, czy z poddaszem, pod warunkiem, że będzie miał prostą konstrukcję, także dachu, i nieskomplikowany rzut, a więc bryłę bez nadmiernych wycięć i nieregularnego przebiegu ścian. Małe budynki dwukondygnacyjne są z zasady bardziej kompaktowe i mają najmniejszą powierzchnię ścian zewnętrznych, a jednokondygnacyjne są łatwiejsze w realizacji z uwagi na brak stropu.

Mały dom w cenie i zamiast mieszkania, czy warto podjąć to wyzwanie?

Jeżeli tylko nie musimy koniecznie mieszkać w centrum miasta i potrzebujemy odrobinę spokoju i przestrzeni dla siebie, rodziny i może naszego czworonoga, na pewno warto się wysilić i poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego i budowę naszego małego domku. Nie jest to może tak łatwe jak zakup gotowego mieszkania u dewelopera, które też wymaga przecież wykończenia, ale za porównywalne pieniądze można mieć i więcej metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, i działkę do wyłącznej dyspozycji, i brak kilku bezpośrednich sąsiadów za ścianami. Kluczowym elementem może być paradoksalnie znalezienie odpowiedniej, a więc taniej działki. Na terenach pozamiejskich łatwiej jest kupić nawet większy kawałek niedrogiego gruntu, ale im bliżej miasta i jego centrum może być to coraz większym wyzwaniem. Spróbujmy otworzyć się w takim razie na mniej oczywiste lokalizacje i działki o niecodziennym kształcie. Mały, funkcjonalny domek wpasować możemy także na wąską działkę, albo taką o kształcie trapezu lub nawet trójkąta. Nie będzie na pewno tak wielu chętnych do ich zakupu i w tym można upatrywać szansę dla siebie. Bezapelacyjnie ważniejsze jest odpowiednie sąsiedztwo, bez uciążliwości i hałasu, od regularnego obrysu parceli. Jeżeli tylko możliwa jest jej zabudowa, to powinna znaleźć się w kręgu naszych zainteresowań.

Projekt małego domu z dużą ilością pomieszczeń

W naszych małych domach o powierzchni nie przekraczającej 100m2 zaprojektowaliśmy często nawet trzy lub cztery pokoje oraz przestronną strefę dzienną. Dobrym pomysłem na sprawienie, aby wnętrze wydało się bardziej przestronne, jest połączenie kuchni i jadalni z salonem, albo jeżeli to tylko możliwe, lekkie powiększenie jego wysokości. Szczególnie bezproblemowe jest to  wprzypadku projektów małych domów parterowych, gdzie w przypadku braku stropu, podniesienie poziomu sufitu nie powinno nastręczać żadnych trudności. Można wtedy zdecydować się na chociażby jeden wyższy otwór okienny, który sprawi że przestrzeń wewnątrz będzie nie tylko lepiej doświetlona, ale nabierze indywidualnego charakteru. Sypialnie i pokoje dla dzieci niekoniecznie muszą być maksymalnie duże. O wiele ważniejsze jest, aby każdy z domowników, nawet ten najmłodszy, miał swój chociażby mały pokój. Nawet na dziesięciu, jedenastu metrach kwadratowych można zaaranżować efektowny i funkcjonalny pokój dziecinny. Stumetrowe domy naszego projektu mają także przewidziane odpowiedniej wielkości pomieszczenia gospodarcze, miejsca na szafy w korytarzu, spiżarnie przy kuchniach, a nierzadko wydzielone garderoby. Tak więc dojść można do konkluzji, że nie jest najważniejsza wielkość domu, ale jakość, czyli odpowiednio podzielone wnętrze, które spełni wszystkie potrzeby jego mieszkańców.

Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę wybierając projekt małego domu?

Mały dom zwykle wpasowujemy na małą działkę, a to skutkuje też małymi odległościami od ścian zewnętrznych, a przede wszystkim od naszych okien do granicy. Po wstępnym wybraniu już gotowego projektu naszego małego domu, udajmy się na przyszły plac budowy i spróbujmy sobie budynek wyobrazić. Zastanówmy się, co będziemy widzieć przez okna, co będzie bezpośrednim sąsiedztwem tarasu i czy jakieś elementy otoczenia nie blokują nam dostępu światła. Zdobywszy taką wiedzę łatwiej będzie też zweryfikowć, czy wybrany projekt będzie odpowiedni w konkretnej lokalizacji i jakie ewentualne zmiany korzystnie będzie wprowadzić na etapie adaptacji. Czasami wystarczy jedynie przenieść okna balkonowe z jednej ściany salonu na drugą, albo zmienić kształt tarasu, aby idealnie dopasować się do otoczenia.