Domy dwurodzinne mają tak zaprojektowane wnętrze, aby uzyskać dwa niezależne lokale mieszkalne. Jeden ze sposobów przewiduje podział w pionie, czyli w dwumieszkaniowym budynku jedna rodzina mieszka na parterze, a druga na piętrze lub poddaszu. Jest też wtedy wydzielona klatka schodowa i najlepiej jak są dwa niezależne wejścia do budynku. W drugim wariancie projekt domu dwulokalowego ma je ustawione obok siebie i może przyjąć formę identyczną jak zestawione ze sobą i pokazane w jednej dokumentacji dwa projekty domów bliźniaczych z poddaszem użytkowym, z tą jedynie różnicą, że jest to jeden dom dwumieszkaniowy wolnostojący, a nie dwie połówki bliźniaka.


Projekty domów dwulokalowych z osobnym wejściem

Dom dwulokalowy z dwoma wejściami rozwiązuje podstawowy problem, który może się pojawić w takim budynku, a więc oddziela w stu procentach oba mieszkania, bo każde z nich ma osobną strefę wejściową. Przykładem takiego wolnostojącego domu dwumieszkaniowego z osobnym wejściem do każdego z dwóch lokali jest RIVA, a jeżeli poszukiwany jest segment bliźniaczy z dwoma wejściami, to odpowiedzią są nasze dwa nowe projekty domów dwurodzinnych MIESZKO 1 i MIESZKO 2. Dwoje drzwi wejściowych oznaczają, że za jednymi z nich ulokowana jest wydzielona klatka schodowa, w domkach typu MIESZKO jest ona jednobiegowa i zajmuje najmniej miejsca, dzięki czemu procent powierzchni mieszkalnej w środku jest największy.

Istotną zaletą takiego rozwiąnia jest możliwość wydzielenia do indywidualnego użytkowania części działki także razem z chodnikiem wejściowym, a więc nawet potencjalnych kłótni o odśnieżanie go w zimie można będzie uniknąć. Wszystkie wspólne części w środku domu wymagają na przykład odpowiedniego podziału kosztów ich utrzymania w należytym stanie oraz pokrycia należności za energię zużytą do oświetlenia po zmroku. Projekty domów dwumieszkaniowych z osobnymi wejściami uwalniają mieszkańców w zupełności od takich problemów.

Projekt domu dwumieszkaniowego tani w budowie

Mamy w naszej ofercie projekty dwumieszkaniowych domów, które będą naprawdę tanie w realizacji i za sztandarowy ich przykład może posłużyć nowoczesna dwulokalowa stodoła STUDIO 72 2L. Domek ten powstał ze złożenia w odbiciu lustrzanym dwóch segmentów charakteryzujących się maksymalnie uproszczoną konstrukcją kompaktowego domu z poddaszem, a do tego przykrytych dachem dwuspadowym bez okapów. Dzięki temu z pewnością jest to bezkonkurencyjny projekt z kategorii tanich domów dwumieszkaniowych, a jedynym ograniczeniem może się okazać tylko wielkość działki niezbędnej do postawienia tego domu, bo musi mieć ona minimalne wymiary 16,6 x 34,8m.

Proste domy dwulokalowe na wąską działkę

Jeżeli nie dysponujemy tak dużym gruntem budowlanym, który umożliwia wybór dowolnego projektu, a do tego nasza działka jest wąska i niezbyt głęboka, to możemy posłużyć się jednym z naszych projektów dwumieszkaniowych segmentów bliźniaczych, dołożyć na etapie adaptacji ocieplenie na ścianie, która miała stać na granicy i w ten sposób otrzymamy prosty dom dwulokalowy wolnostojący wymagający działki o szerokości niewiele przekraczającej 14m. Gdyby plan miejscowy dopuszczał zabudowę bliźniaczą, to oczywiście na wąskie działki warto jest planować ją w takiej formie i wtedy ich minimalna szerokość może wynosić tylko 11,1m.

Domy dwurodzinne to idealne domy dwupokoleniowe

Często w dużych domach jednorodzinnych zamieszkują co najmniej dwa pokolenia, co niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem, bo nie zapewnia odpowiedniej niezależności i intymnosci wszystkim mieszkańcom. Z drugiej strony w niektórych lokalizacjach dopuszczalne są wyłącznie domy wolnostojące, albo uniemożliwiony jest wtórny podział działki na mniejsze, co blokuje budowę drugiego domu na przykład dla dzieci. Planując nową zabudowę i mając tą wiedzę, warto od razu zastanowić sie nad projektem domu dwumieszkaniowego, który zapewni niezależne dwa lokale mieszkalne mające osobne przyłącza, liczniki oraz bezkolizyjne wejścia.

Osobną kategorię stanowią tzw. projekty domów z senioratką, czyli z dodatkowym mieszkankiem zwykle na parterze, idealnym dla mieszkającej z nami osoby starszej. Taką przestrzeń można także wynajmować i zapewnić sobie stały dodatkowy dochód. Nie jest konieczne wyodrębnianie senioratki jako osobnego lokalu. Także wejście do niej może prowadzić ze wspólnego wiatrołapu. Ważne jest jedynie, aby nasz projekt domu dwupokoleniowego przewidywał zaaranżowanie się w niej chociażby aneksu kuchennego oraz wydzielenie osobnej łazienki.

Projekty domów dwulokalowych w zabudowie bliźniaczej

Nic nie stoi nna przeszkodzie, żeby w każdym segmencie w zabudowie bliźniaczej podzielić wnętrze na dwa mieszkania i możemy to zrobić na dwa sposoby. Projekt bliźniaków dwulokalowych FORUM 1 prezentuje najczęściej spotykany wariant, czyli niezależne mieszkanie na parterze i drugie na poddaszu użytkowym. Do obu mamy bezkolizyjne wejście przez drzwi zewnętrzne, z tym że do tego na górze prowadzi ono poprzez jednobiegową klatkę schodową. Ten sam schemat funkcjonalny widzimy także w projektach MIESZKO 1 oraz MIESZKO 2 i jest on idealny, jeżeli fronty poszczególnych domów mają być jak najwęższe, żeby zmieścić ich na naszym terenie jak najwięcej. Gdy nie mamy takiego priorytetu, można zaprojektować każdy dwumieszkaniowy segment bliźniaczy z dwoma dwupoziomowymi lokalami przylegającymi do siebie. Taki dwulokalowy bliźniak będzie się składać z czterech identycznych części ustawionych obok siebie i można wykorzystać dowolny nasz projekt gotowej szeregówki, który przygotujemy w ten sposób, że dwa segmenty będą tworzyć w świetle przepisów jeden dom dwurodzinny. Może to być na przykład projekt AVIATOR 6 lub MIESZKO 4.    

Projekty szeregowych domów dwurodzinnych

Niekwestionowanym mistrzem w optymalnym wykorzystaniu terenu będzie projekt szeregówki dwulokalowej. Dom dwumieszkaniowy w zabudowie szeregowej jak na przykład FORUM 2 potrzebuje działki o szerokości jedynie 7,10m i w tak wąskim budynku mieszczą się dwa modelowo rozplanowane lokale o powierzchni użytkowej ponad sześćdziesiąt metrów kwadratowych każde, na których wygospodarowano po trzy całkiem spore pokoje.

Minimalistyczne wolnostojące domy dwulokalowe

Specjalnie dla tych bardziej odważnych inwestorów przygotowaliśmy dwa projekty wolnostojących domów dwumieszkaniowych o bardzo nowoczesnej stylistyce, ale rożniących sie bardzo jeżeli chodzi o samą sylwetkę domu i rozplanowanie wnętrza. Nasz nowy projekt dwulokalowego MODERNO 2L składa się z dwóch wyrażnych brył przykrytych jednospadowymi dachami i lekko przesuniętych względem siebie. Podkreśliliśmy dzięki temu, że mamy do czynienia z dwoma zamieszkującymi w środku rodzinami, a dodatkowo łatwiej jest zaaranżować też teren i tarasy przy domu w taki sposób, by zapewnić sobie tam jak najwięcej prywatności. Zupełnie inaczej niż wytynkowane na biało elewacje tej pierwszej propozycji wyglądają fasady domu STUDIO 72 2L. To nowoczesna, długa stodoła z dwuspadowym dachem pokrywającym obie części budynku będące swoim odbiciem lustrzanym. Żeby zmieścić ten dwurodzinny, nowoczesny dom obłożony pionowym deskowaniem, potrzeba nam dość dużej działki szerokiej na ponad 34m, ale właśnie na większym terenie, najlepiej w sąsiedztwie lasu i zieleni będzie się ta 'megastodoła' najlepiej prezentować.

Projekty domów dwumieszkaniowych dla developerów

Domy dwurodzinne są najczęściej budowane przez deweloperów, gdyż umożliwiają najbardziej ekonomiczne wykorzystanie terenu i w ramach zabudowy o niskiej intensywności uzyskanie największej ilości lokali mieszkalnych. Proponujemy różne warianty domów dwulokalowych, domów nowoczesnych i tradycyjnych, a wszystkie ekonomiczne i z modelowo rozplanowanymi wnętrzami. Projekty te zostały już wielokrotnie zrealizowane w różnych lokalizacjach, a mieszkania w domach dwurodzinnych szybciej znajdują nabywców niż w wielorodzinnych, gdyż oferują coś dodatkowego, a więc kawałek zielonego terenu do wyłącznej własnej dyspozycji.

Projekt czworaka, czyli aż cztery mieszkania w jednej bryle budynku

Budowa domu w postaci czworaka jest możliwa pod warunkiem, że wybierzemy taki projekt segmentu bliźniaczego, który ma wnętrze podzielone na dwa mieszkania. Zestawy takich dwóch segmentów stworzą nam właśnie klasyczne projekty czworaków, do budowy których potrzebujemy dwóch wydzielonych geodezyjnie działek. Przykładem odpowiedniego projektu jest na przykład nasza MAXIMA NOVA 2. Małe domy dwulokalowe są atrakcyjne też chociażby z tego powodu, że mieszkania mogą mieć powierzchnię w przedziale 50-70m2, a więc i cena takiego lokalu wraz z częścią działki będzie korzystna, a nawet fakt że przeznaczamy jeden dom dla dwóch rodzin będzie i tak niewielkim minusem wobec udogodnień wynikających z zamieszkania w dwumieszkaniowej zabudowie o niskiej intensywności.