Domy dwurodzinne mają tak zaprojektowane wnętrze, aby uzyskać dwa niezależne lokale mieszkalne. Jeden ze sposobów przewiduje podział w pionie, czyli w dwumieszkaniowym budynku jedna rodzina mieszka na parterze, a druga na piętrze lub poddaszu. Jest też wtedy wydzielona klatka schodowa i najlepiej jak są dwa niezależne wejścia do budynku. W drugim wariancie projektu domu dwulokalowego są one ustawione obok siebie i mogą przyjąć formę identyczną jak zestawione ze sobą i pokazane w jednej dokumentacji dwa projekty domów bliźniaczych z poddaszem użytkowym, z tą jedyną różnicą, że jest to jeden budynek wolnostojący, a nie dwie połówki bliźniaka.

Projekt dwulokalowy idealnym domem dwupokoleniowym

Często w dużych domach jednorodzinnych zamieszkują co najmniej dwa pokolenia, co niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem, bo nie zapewnia odpowiedniej niezależności i intymnosci wszystkim mieszkańcom. Z drugiej strony w niektórych lokalizacjach dopuszczalne są wyłącznie domy wolnostojące, albo uniemożliwiony jest wtórny podział działki na mniejsze, co blokuje budowę drugiego domu na przykład dla dzieci. Planując nową zabudowę i mając tą wiedzę, warto od razu zastanowić sie nad projektem domu dwumieszkaniowego, który zapewni niezależne dwa lokale mieszkalne mające osobne przyłącza, liczniki oraz bezkolizyjne wejścia. Osobną kategorię stanowią tzw. projekty domów z senioratką, czyli z dodatkowym mieszkankiem zwykle na parterze, idealnym dla mieszkającej z nami osoby starszej. Taką przestrzeń można także wynajmować i zapewnić sobie stały dodatkowy dochód. Nie jest konieczne wyodrębnianie senioratki jako osobnego lokalu. Także wejście do niej może prowadzić ze wspólnego wiatrołapu. Ważne jest jedynie, aby znalazł się w niej chociażby aneks kuchenny oraz osobna łazienka.

Projekty domów dwumieszkaniowych dla developerów

Domy dwurodzinne są najczęściej budowane przez deweloperów, gdyż umożliwiają najbardziej ekonomiczne wykorzystanie terenu i w ramach zabudowy o niskiej intensywności uzyskanie największej ilości lokali mieszkalnych. Proponujemy różne warianty zabudowy dwulokalowej, domów nowoczesnych i tradycyjnych, a wszystkie ekonomiczne i z modelowo rozplanowanymi wnętrzami. Projekty te zostały już wielokrotnie zrealizowane w różnych lokalizacjach, a mieszkania w domach dwurodzinnych szybciej znajdują nabywców niż w wielorodzinnych, gdyż oferują coś dodatkowego, a więc kawałek zielonego terenu do wyłącznej własnej dyspozycji.

Projekt czworaka, czyli aż cztery mieszkania w jednej bryle budynku

Jest to możliwe pod warunkiem, że wybierzemy taki projekt segmentu bliźniaczego, który ma wnętrze podzielone na dwa mieszkania. Zestaw takich dwóch segmentów stworzy nam właśnie klasycznego czworaka, do budowy którego potrzebujamy dwóch podzielonych geodezyjnie działek. Przykładem odpowiedniego projektu jest nasza MAXIMA.