Projekty dużych domów z garażem dwustanowiskowym
W przypadku większych budynków, garaż na dwa auta rozsądnie jest albo dobudować jako bryłę z boku lub z przodu i wtedy przekryć go dachem dwuspadowym o niższej kalenicy niż główna, albo też
niższym dachem kilkuspadowym. Rozwiązanie to ma podstawową przewagę nad garażem całkowicie zintegrowanym w parterze: nie zabiera nadmiernie jego miejsca, a przestrzeń nad garażem ma mniejszą powierzchnię użytkową. W tym przypadku mniej znaczy lepiej, bo w domach dwukondygnacyjnych jednak więcej metrów kwadratowych potrzebujemu w przyziemiu niż na poddaszu.
Duże domy parterowe powyżej 140m2
Projekty dużych parterówek mają inne punkty, które wymagają przemyślenia, a jednym z nich jest na pewno takie
ukształtowanie dużego rzutu, aby uniknąć dachu o monstrualnych czasami rozmiarach. Dobrze prezentujące się z zewnątrz domy wymagają pewnego rozczłonkowania planu, aby uzyskać taki właśnie efekt i raczej niemożliwe będzie wykonanie nad nimi taniego dachu dwupołaciowego. Z zasady nie można takiego budynku ocenić jako najtańszego w budowie, bo ewentualne oszczędności poczynione ze względu na brak stropu, będą wykorzystane na pewno przy budowie przekrycia domu. Za to pozostaje ich największa zaleta, czyli rozmieszczenie wszystkich funkcji na jednym poziomie i brak schodów.
Większe możliwości niecodziennego zaaranżowania wnętrza w dużych domach
Mając do dyspozycji dużą powierzchnię użytkową zastanówmy się nad wprowadzeniem elementów, na które w niewielkim budynku mogłoby zabraknąć miejsca. Na stronach tego serwisu znaleźć można kilka przykładów
domów z antresolą. Taki element w części dziennej poprawi jej proporcje, zapewni kontakt wzrokowy z korytarzem lub galerią na piętrze, a dodatkowo umożliwi montaż wyższych otworów okiennych w salonie. Wszytko to sprawi, że pokój dzienny będzie robił duże wrażenie, czyli podobne do widoku domu z zewnątrz. Innym zabiegiem, na który możemy sobie pozwolić, to wyeksponowane wolnostojące schody, nie zamknięte w klatce schodowej. Niemalże obowiązkowym, następnym elementem we wnętrzu dużego domu może być kominek. Wszystkie nasze
domy z kominkiem znajdziecie Państwo w osobnej kategorii. Jeżeli chcemy uniknąć brudzenia w środku, można zamontować gazowy lub jego wersję bio.
Projekty dużych nowoczesnych rezydencji i klasycznych dworków
Duże domy już same w sobie kojarzą się z modernistycznymi rezydencjami, albo z będącymi na drugim biegunie stylistycznym klasycznymi polskimi dworkami. Żaden z tych rodzajów domów nie musi ocierać się o kiczowatość, a dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji i projektach uwzględniających atrybuty typowe dla obu stylów, można wybudować po prostu duży dom o dobrej architekturze. Jeżeli będzie jeszcze pasował do otoczenia, to sukces będzie to już pełny.
Gotowy projekt dużego domu z tradycyjnym poddaszem pod stromym dachem
Te największe domy są budowane najczęściej jako dwukondygnacyjne, z użytkowym poddaszem i skośnym dachem. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy są dwie, kompaktowa bryła budynku jest bowiem tańsza w realizacji i eksploatacji niż płaska jednokondygnacyjna, a na dwóch poziomach można też w bardzo logiczny sposób rozplanować większą strefę dzienną w przyziemiu i mniejszą nocną na górze. W większości także duże dwukondygnacyjne domy z płaskim dachem są funkcjonalnie też pomyślane w ten sam sposób, bo i w nich piętro ma mniejszą powierzchnię niż mieszczący zwykle jeszcze garaż dwustanowiskowy duży parter.
Duże domy jednorodzinne z dwoma lokalami mieszkalnymi
Zupełnie osobną kategorią są projekty dużych domów dwurodzinnych, w krórych sumaryczna powierzchnia użytkowa przekracza mocno 200m2. Zwykle oba mieszkania w budynku powstałym ze złożenia dwóch bliźniaczych połówek odbitych względem siebie lustrzanie są identycznie rozplanowane. Inaczej się ma rzecz jasna w przypadku podziału budynku w pionie. W tej pierwszej grupie mamy do polecenia projekty w bardzo różnej stylistyce, od dwulokalowej nowoczesnej stodoły STUDIO 72 2L po minimalistyczny
projekt dużego domu MODERNO 2L. Ten drugi jest o tyle ciekawy, że składa się z dwóch lekko przesuniętych względem siebie brył, dzięki czemu jego elewacja nie sprawia już wrażenia 'długiego jamnika'.
Projekty domów o powierzchni użytkowej powyżej 160m2
Z grupy dużych domów większych niż 160m2 możemy wybierać na przykład spośród dwóch wariantów domu ASYMETRIA, które dzięki swemu wydłużonemu rzutowi wpasują się idealnie na wąską działkę. Klasycznym dużym domem bez garażu jest też VENUS 2 z poddaszem użytkowym pod dwuspadowym dachem z jedną lukarną od frontu oraz z efektownym zadaszeniem od strony ogrodowej. Trochę innaczej zaaranżowaliśmy taras w następnym projekcie dużego domu jednorodzinnego, w MONOGRAMIE. Mamy tu nowoczesną pergolę z wytynkowanej na biało ramy żelbetowej oraz ażurową przesłonę z desek od góry.
Duży dom tani w realizacji - tylko z dachem dwuspadowym
Jeżeli nie mamy nieograniczonego bużetu na budowę domu, który przecież rzadko jest do dyspozycji, to też poszukując gotowego projektu dużego domu zwracać należy baczną uwagę na nieskomplikowaną bryłę, prostą konstrukcję i ekonomiczny dach. Jego rozpiętość w przedziale do 8-9m i dwuspadowa forma będą dobrym prognostykiem niskich kosztów budowy. Wymagania te spełnia na pewno EKSLIBRIS i BONUS 2 - duże domy z dwuspadowym dachem bez jakichkolwiek udziwnień, bez lukarn i z jedną kalenicą. Ciekawie wygląda też JOKER, prosty duży dom pozbawiony zupełnie okapów, z wysuniętymi lekko ku górze ścianami szczytowymi. Tak więc duży dom z tanim dachem dwupołaciowym może mieć różne oblicza, też mniej lub bardziej nowoczesne.
Zapoznaj się ze wszystkim naszymi projektami dużych domów:
W przypadku jakichkolwiek pytań do naszych gotowych projektów dużych domów, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu. Napisz do nas na:
biuro@studiokrajobrazy.pl lub zadzwoń pod
71 725 60 79.