Domy tradycyjne oferują sprawdzone schematy funkcjonalne oraz klasyczny kształt bryły ze znanymi od lat elementami architektonicznego wystroju. Dzięki swojej niewymuszonej elegancji, projekty te doskonale wpisują się w dowolne otoczenie. Realizowane przy użyciu dostępnych wspólczesnych technologii, projekty tradycyjnych domów są maksymalnie komfortowe, a przy tym charakteryzują się niebywałym urokiem i nawiązaniami do historycznych budynków. Obowiązkowo mamy tu domy z wyodrębnionym kolorem lub innym materiałem cokołem, projekty domów z opaskami wokół podzielonych szprosami okien oraz z gzymsami. Często spotykane są też fasady z balkonem z tradycyjną stalową balustradą.

Tradycyjny projekt domu wcale nie oznacza, że archaiczny.

Nie tylko w branży budowlanej widoczna jest nostalgia za latami minionymi. Tak jak w ubraniach, gdzie moda co pewien okres zatacza koło i wracają w lekko zmienionej formie tradycyjne fasony sprzed dziesięcioleci, tak też jest w innych dziedzinach. Następnym przykładem może być motoryzacja, gdzie rzeszę zwolenników mają projekty Mini, Fiata 500, albo klasycznego i ekskluzywnego jednocześnie Bentleya. Nikt przy tym nie zarzuci im archaiczności, bo cytując sprawdzone rozwiązania sprzed lat, reinterpretują je na wskroś współcześnie i czerpią pełnymi garściami z ostatnich osiągnięć. Nie powinna nas zmylić więc tradycyjna forma i stylizacja naszych domów jednorodzinnych parterowych i z poddaszem, wewnątrz są one wygodne i z pasją zaprojektowane, a i same ich elewacje to przecież nie kopia bydynków sprzed stuleci, ale zbiór nawiązań i cytatów do klasycznych domów z przeszłości. Rozwiązania projektowe są przy tym oparte o obecny stan techniki i dostępne materiały, co w połączeniu z ekonomiczymi istalacjami wewnętrznymi stanowić może odpowiedź na zapotrzebowanie tych z Państwa, którzy tesknią obecnie za tą odrobiną czaru sprzed wielu lat.

Projekty domów tradycyjnych z dachem mniej lub bardziej stromym.

To niemalże obligatoryjny element każdego klasycznego domu. Obojętnie czy kryje w sobie poddasze użytkowe, czy nie, to różnorodność jego form pozwala na wybranie takiego rozwiązania, które najbardziej będzie pasować do naszej koncepcji domu. Chodzi tu nie tylko o wzgledy czysto estetyczne, ale też wpływ na wielkość powierzchni użytkowej na poszczególnych kondygnacjach. Dla przykładu domy wolnostojące z dachem kopertowym mają więcej przestrzeni w przyziemiu, a pod dachem dwuspadowym zmieści się na pewno więcej pomieszczeń. Kluczem do uzyskania harmonii i pewnej estetyki otoczenia jest do pewnego stopnia kontrolowana róznorodność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sąsiedztwem tradycyjnych domów z dachami były bydynki ich pozbawione, ale przydadzą się wspólne elementy, łączące te przciwstawne z pozoru koncepcje. Mogą to być na przykład podobne materiały wykończeniowe, albo kolorystyka. Wchodzimy tu na lekko grząski grunt, odnosząc się do subiektywnych ocen i odczuć, ale można zaryzykować twierdzenie, że tradycyjna zabudowa miasteczek o historii sięgającej średniowiecza, lepiej broni się po latach niż np architektura lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, szczególnie w miejscach, gdzie pozbawiona jest historycznego sąsiedztwa i w zasięgu wzroku mielibyśmy wyłącznie pudełkowate budynki, bloki etc.

Tradycyjne domy parterowe i z poddaszem użytkowym - projekty dostępne od ręki.

Nasza pracownia oferuje gotowe projekty klasycznych domów parterowych oraz dwukondygnacyjnych, z piętrem w postaci poddasza użytkowego pod dachem stromym. Mimo że charakteryzują się tradycyjnym klimatem z zewnątrz oraz znanymi od lat, sprawdzonymi schematami rozplanowania wnętrza, to od strony technicznej wszystkie te projekty odpowiadają najnowszemu stanowi techniki i zgodne są z wyśrubowanymi wymaganiami aktualnie obowiązujących norm w budownictwie. Każdy projekt tradycyjnego domu typowego który oferujemy, zawiera projekt mechanicznej wentylacji z odzyskiem ciepła oraz panele fotowoltaiczne na dachu, z których ekologicznie pozyskiwana energia elektryczna zasila między innymi właśnie rekuperację. Większość z nich jest dostępna także w dwóch wariantach centralnego ogrzewania: z piecem gazowym i grzejnikami, albo z pompą ciepła powietrze-woda sparowaną z ogrzewaniem podłogowym we wszystkich pomieszczeniach.

Zarówno w planowaniu tradycyjnego domu parterowego, jak i klasycznego domu z poddaszem użytkowym nadrzędna zasadą w koncepcji wnętrza będzie wprowadzenie klarownego strefowania na część dzienną i nocną. Projekty tradycyjnych domów z poddaszem mają zwykle wszystkie sypialnie ulokowane na górnej kondygnacji, a w tych jednokondygnacyjnych blok z pokojami do spania zajmuje wraz z łazienką oddzieloną w tym przypadku korytarzem część domu. Funkcjonalnie jest to najlepsze rozwiązanie, sprawdzone od lat i w zasadzie nie pojawił się dotychczas żaden inny pomysł na diametralnie różne od niego rozmieszczenie pomieszczeń.

Projekty tradycyjnych wiejskich domów, a raczej w uroczym wiejskim stylu.

Zaobserwować można w ostatnich latach widoczny coraz bardziej trend polegający na przenosinach na tereny wiejskie tych z nas, którzy czują się już odrobinę zmęczeni zgiełkiem wielkiego miasta. Projekt domu w stylu wiejskim, może mieć wygląd klasycznego dworku, ale też przybrać formę prostego domu nawiązującego do charakterystycznej zabudowy gospodarczej i w obu tych wariantach być wykończonym z zewnątrz całkowicie współcześnie. Przykładem takiego domu o klasycznej sylwetce z okładziną kamienną w wiejskim klimacie jest np. parterowa EUFORIA. Funkcjonalnie wiejski domek potrzebuje odrobinę więcej przestrzeni odkładczej, tak więc dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, najlepiej z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz i duży przedsionek będą na pewno doskonałym pomysłem. Podobnie jak zadaszenie nad wejściem, niekoniecznie w formie klasycznego ganku.

Klasyczne domy z lukarnami, projekty domów z opaskami i ozdobnymi balustradami.

Projekty domów z tej kategorii charakteryzują się z zewnątrz wyjątkowymi detalami wykończeń. Fasady klasycznych domów nie mogą obejść się bez opasek wokół okien, i nie ma znaczenia czy będą to proste listwy o przekroju prostokątnym, czy wyprofilowane w bardziej skomplikowany sposób, zawsze dodadzą elewacjom niezaprzeczalnego uroku. Warto jest zwrócić uwagę na projekt eleganckiego domu z poddaszem ROYAL 2, który swój elegancki wygląd zawdzięcza właśnie opaskom pomalowanym na kolor bardzo zbliżony do barwy tynku. Takie prawie monochromatycznie potraktowane ściany zewnętrzne, o mocno rozrzeźbionych i plastycznych powierzchniach to na pewno udany pomysł na klasykę trochę we współczesnej wersji stylu glamour, a więc taką która wcale nie trąci myszką. Inaczej kwestię opasek wokół okien oraz gzymsów prezentuje chyba najpopularniejszy nasz projekt tradycyjnego małego domu, a więc DELICJA. Mamy tu jasnożółty tynk skontrastowany z białymi listwami, a więc kombinację kolorów również bardzo efektowną i mającą wielu fanów.

Następnym atrybutem typowym dla klasycznych domów z poddaszem są lukarny. Obowiązkowe są w tej stylistyce także wystające poza ściany okapy, które także są niezbędne aby ochronić płaszczyznę elewacji przed niekorzystnym wpływem zjawisk atmosferycznych. Nie bez przyczyny tradycyjne domy zlokalizowane w górach nie mogą się bez nich obyć, bo tylko takie zabezpieczenie przed zacinającym deszczem czy śniegiem daje gwarancję na długowieczność tynków i przede wszystkim okładzin drewnianych. To właśnie dlatego możliwe jest utrzymanie z zewnątrz w dobrym stanie wszystkich efektownych górskich rezydencji alpejskich, jak i tych położonych w naszych Tatrach.

Uzupełnieniem każdego tradycyjnego domu będą też bardziej ozdobne niż zwykle balustrady na balkonach. Sprawdzą się tutaj nie tylko te gięte stalowe oraz klasyczne kute, ale także możliwe jest z sukcesem zastosowanie rozwiązań z drewna, tak jak to widać przy tarasie domu MADRAS 2. Charakterystyczny motyw skrzyżowanych belek doskonale tutaj pasuje do klinkierowej elewacji, a na jasno pomalowane drewno stanowi przyjemny kontrast do reszty zastosowanych w tym projekcie materiałów wykończeniowych.

Projekty tanich w budowie, tradycyjnych małych domów dla oszczędnych.

Jeżeli chcemy wybudować dom jednorodzinny naprawdę tanio, to nie tylko powinien być to budynek niewielki, ale także zaprojektowany w sposób czerpiący ze sprawdzonych przez lata, tradycyjnych technologii i materiałów. Nie eksperymentujmy więc nadmiernie i postawmy na murowaną technologię i drewnianą więźbę, a jeżeli pragniemy domu dwukondygnacyjnego, to zastosujmy strop gęstożebrowy wypełniony pustakami, którego elementy zmontujemy bez użycia dźwigu i nie wymaga on pełnego deskowania. Osoby, które ostatnio były zmuszone do wypożyczania systemowych szalunków, albo zakupu większej ilości płyty OSB na pewno przyznają nam rację.
 
Małe domy tradycyjne zaprojektowane są bez uwzględnienia nadmiernych nowinek materiałowych, co gwarantuje dobrą dostępność wszystkich materiałów i co ważne możemy skorzystać z oferty wielu producentów, porównać ceny i zakupić te w najbardziej dla nas korzystnej. Możemy być też pewni, że kupując projekt małego, klasycznego domu w Studio Krajobrazy, na etapie jego realizacji nie zaskoczy nas żadne rozwiązanie konstrukcyjne zwiększające koszty budowy. Dość już chyba tego moralizatorstwa i pozostaje nam tylko zaprosić Państwa do wyboru u nas odpowiedniego projektu i potem do dzieła, bo to ostatni dzwonek na spełnienie swojego marzenia o nowym domu za rozsądne pieniądze.