Domy tradycyjne oferują sprawdzone schematy funkcjonalne oraz klasyczny kształt bryły ze znanymi od lat elementami architektonicznego wystroju. Dzięki swojej niewymuszonej elegancji, projekty te doskonale wpisują się w dowolne otoczenie. Realizowane przy użyciu dostępnych wspólczesnych technologii, projekty tradycyjnych domów są maksymalnie komfortowe, a przy tym charakteryzują się niebywałym urokiem i nawiązaniami do historycznych budynków. Obowiązkowo mamy tu domy z wyodrębnionym kolorem lub innym materiałem cokołem, projekty domów z opaskami wokół podzielonych szprosami okien oraz z gzymsami. Często spotykane są też fasady z balkonem z tradycyjną stalową balustradą.

Tradycyjne projekty nie znaczy archaiczne.

Nie tylko w branży budowlanej widoczna jest nostalgia za latami minionymi. Tak jak w ubraniach, gdzie moda co pewien okres zatacza koło i wracają w lekko zmienionej formie tradycyjne fasony sprzed dziesięcioleci, tak też jest w innych dziedzinach. Następnym przykładem może być motoryzacja, gdzie rzeszę zwolenników mają projekty Mini, Fiata 500, albo klasycznego i ekskluzywnego jednocześnie Bentleya. Nikt przy tym nie zarzuci im archaiczności, bo cytując sprawdzone rozwiązania sprzed lat, reinterpretują je na wskroś współcześnie i czerpią pełnymi garściami z ostatnich osiągnięć. Nie powinna nas zmylić więc tradycyjna forma i stylizacja naszych domów jednorodzinnych parterowych i z poddaszem, wewnątrz są one wygodne i z pasją zaprojektowane, a i same ich elewacje to przecież nie kopia bydynków sprzed stuleci, ale zbiór nawiązań i cytatów do klasycznych domów z przeszłości. Rozwiązania projektowe są przy tym oparte o obecny stan techniki i dostępne materiały, co w połączeniu z ekonomiczymi istalacjami wewnętrznymi stanowić może odpowiedź na zapotrzebowanie tych z Państwa, którzy tesknią obecnie za tą odrobiną czaru sprzed wielu lat.

Projekty domów tradycyjnych z dachem mniej lub bardziej stromym.

To niemalże obligatoryjny element każdego klasycznego domu. Obojętnie czy kryje w sobie poddasze użytkowe, czy nie, to różnorodność jego form pozwala na wybranie takiego rozwiązania, które najbardziej będzie pasować do naszej koncepcji domu. Chodzi tu nie tylko o wzgledy czysto estetyczne, ale też wpływ na wielkość powierzchni użytkowej na poszczególnych kondygnacjach. Dla przykładu domy wolnostojące z dachem kopertowym mają więcej przestrzeni w przyziemiu, a pod dachem dwuspadowym zmieści się na pewno więcej pomieszczeń. Kluczem do uzyskania harmonii i pewnej estetyki otoczenia jest do pewnego stopnia kontrolowana róznorodność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sąsiedztwem tradycyjnych domów z dachami były bydynki ich pozbawione, ale przydadzą się wspólne elementy, łączące te przciwstawne z pozoru koncepcje. Mogą to być na przykład podobne materiały wykończeniowe, albo kolorystyka. Wchodzimy tu na lekko grząski grunt, odnosząc się do subiektywnych ocen i odczuć, ale można zaryzykować twierdzenie, że tradycyjna zabudowa miasteczek o historii sięgającej średniowiecza, lepiej broni się po latach niż np architektura lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, szczególnie w miejscach, gdzie pozbawiona jest historycznego sąsiedztwa i w zasięgu wzroku mielibyśmy wyłącznie pudełkowate budynki, bloki etc.

Projekty tradycyjnych wiejskich domów, a raczej w uroczym wiejskim stylu.

Zaobserwować można w ostatnich latach widoczny coraz bardziej trend polegający na przenosinach na tereny wiejskie tych z nas, którzy czują się już odrobinę zmęczeni zgiełkiem wielkiego miasta. Projekt domu w stylu wiejskim, może mieć wygląd klasycznego dworku, ale też przybrać formę prostego domu nawiązującego do charakterystycznej zabudowy gospodarczej i w obu tych wariantach być wykończonym z zewnątrz całkowicie współcześnie. Przykładem takiego domu o klasycznej sylwetce z okładziną kamienną w wiejskim klimacie jest np. parterowa EUFORIA. Funkcjonalnie wiejski domek potrzebuje odrobinę więcej przestrzeni odkładczej, tak więc dodatkowe pomieszczenie gospodarcze, najlepiej z bezpośrednim wyjściem na zewnątrz i duży przedsionek będą na pewno doskonałym pomysłem. Podobnie jak zadaszenie nad wejściem, niekoniecznie w formie klasycznego ganku.