Jeżeli tylko plan miejscowy dopuszcza taka możliwość, to warto rozważyć też projekty domów jednorodzinnych niekoniecznie w formie budynku z poddaszem, ale z piętrem o pełnej wysokości, bez widocznych skosów. Powierzchnia tej kondygnacji nie będzie mniejsza niż parteru i łatwiej też umeblować poszczególne pomieszczenia. Strop nad ostatnią kondygnacją w projekcie domu piętrowego nie musi być masywny i przy wypłaszczonym dachu można wykorzystać dolny pas wiązarów dachowych do zamocowania lekkiego sufitu z płyt gipsowo-kartonowych na stelażu, na których położymy wartstwę ocieplenia. Projekty domów piętrowych z takim rozwiązaniem przekrycia będą zdecydowanie najtańsze w realizacji.

Najpopularniejsze domy piętrowe do 140m2.

W przypadku projektów małych domów piętrowych najwięcej jest ich wariantów bez garażu w bryle głównej, który zabrałby niestety zbyt dużo miejsca kosztem strefy dziennej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby dobudować go z boku, albo w formie wolnostojącej. W przypadku większych budynków można uatrakcyjnić wnętrze wybierając rozwiązanie z antresolą nad salonem. Możliwe jest też zrealizowanie bardzo funkcjonalnych piętrowych projektów domów dwurodzinnych podzielonych na dwa niezależne lokale na górze i na dole, dostępnych poprzez wydzieloną klatkę schodową. Zaleta takiego podziału jest podobna powierzchnia obu mineszkań i taka sama ich atrakcyjność dla przyszłych właścicieli.

Projekty domów piętrowych z dachem czterospadowym.

Domy piętrowe nie potrzebują zwykle jakiejkolwiek powierzchni na poddaszu, więc najczęściej widzimy je z dachem kopertowym, czterospadowym. Symetryczne, wypłaszczone połacie będą doskonale komponować się zarówno z tradycyjnym wystrojem fasad jak i bardziej współczesną ich stylizacją. Domy z dachem dwuspadowym można polecić osobom pragnącym nad piętrem uzyskać jeszcze dodatkową powierzchnię odkładczą, a przekrycie płaskim dachem zapewni najbardziej nowoczesny lub wręcz ultranowoczesny wygląd. Dodatkowo można rozważyć wykonanie tarasów lub dachów zielonych, zakładanych obecnie nawet na połaciach o lekkim nachyleniu.

Dom piętrowy czy parterowy, jaki wybrać?

Projekty domów w obu układach mają swoich zwolenników i faworyta wskazać nie sposób. Jest jednak jedna ważna cecha, którą warto podkreślić, a jest to możliwość zastosowania w każdym z nich taniego przekrycia bez masywnego stropu, dzięki podwieszeniu ocieplonego sufitu z płyt gipsowo-kartonowych do elementów więźby. Sama jej konstrukcja może być też ekonomicznie zaprojektowana przy użyciu wiązarów z elementami o niewielkim przekroju, tak jak to jest spotykane w domach szkieletowych. Praktycznie poza kluczową ilością kondygnacji punktów zbieżnych będzie znacznie więcej. Dostępne są we wszystkich możliwych układach, z garażem i bez oraz z piwnicą. Tych piętrowych budowane jest na razie mniej, ale ta proporcja może też się z czasem zmienić.

Zalety domów z klasycznym piętrem bez skosów. 

Gotowe projekty domów piętrowych nie stwarzają tez żadnych ograniczeń co do rozmieszczenia otworów okiennych i wszystkie pokoje mogą mieć klasyczne okna w ścianach zewnętrznych. Nowoczesne domy piętrowe prezentują zupełnie inną jakość powierzchni mieszkalnej niż chociażby kostki z lat osiemdziesiątych dzięki odpowiedniej wysokości kondygnacji, dobrym doświetleniu pomieszczeń i atrakcyjnemu wyglądowi z zewnątrz. Cechy te są przyczyną ich ciągle rosnącej popularności.

Polecane projekty