Zestaw najtańszych domów w budowie. Projekty domów parterowych o najprostszej możliwie konstrukcji, bez masywnych stropów, z dachami dwupołaciowymi. Jednokondygnacyjne domy o rozsądnej wielkości, które można szybko wybudować także systemem gospodarczym, bez użycia dźwigów i innego specjalistycznego sprzętu.
Projekty tanich domów parterowych z autorskiej kolekcji Studia Krajobrazy.

Projekty tanich domów parterowych bez stropu

Tani dom parterowy powinien być zaprojektowany bez masywnego stropu. Projekt domu z ocieplonym wełną mineralną sufitem z płyty gipsowo-kartonowej i zamocowwanym wieszakami bezpośrednio do elementów więźby pozwoli na zaoszczędzenie znacznej kwoty i skrócenie czasu budowy. Strop gęstożebrowy, wylewany albo drewniany ma sens w projektach domów parterowych tylko wtedy, gdy rozważamy ewentualną adaptację pddasza w późniejszym etapie, albo potrzebny jest nam z różnych względów duży strych. Do najpopularniejszych naszych parterówek bez stropu należą m.inn.: KARMELEK, LIMONKA oraz BOSSANOVA.
 

Projekty tanich w budowie parterówek bez garażu

Wśród naszych domów parterowych bez garażu szczególne polecamy ADAMASZEK, AVATAR 2 i KOZŁÓWKĘ. Są to domy jednokondygnacyjne różnej wielkości, o prostokątnym rzucie i przykryte tanim dachem dwuspadowym. Wszystkie są zaprojektowane bez stropu i bez poddasza, jedynie z minimalną przestrzenią nad ocieplonym wełną mineralną sufitem, w której można ewentualnie poprowadzić przewody rekuperacji lub rozprowadzenia ciepła z kominka. Będą tanie w budowie dzięki nieskomplikowanej konstrukcji i wypłaszczonym połaciom, na których pokrycie zużyjemy minimalną ilość dachówki. Ich wnętrze jest świadomie przewidziane bez garażu właśnie w trosce o minimalizację kosztów budowy.

Tanie domy parterowe z garażem

Aby parterowy dom z garażem można było tanio wybudować, nie może mieć skomplikowanego rzutu. Najlepiej jeżeli garaż będzie wkomponowany w bryłę główną, albo jako prosty i tani w realizacji element dostawiony z boku lub ewentualnie lekko wysunięty do przodu. W każdym przypadku projekt parterówki z garażem powinien mieć nieskomplikowany dach i dlatego w naszych propozycjach jest on dwupołaciowy. Ekonomiczną konstrukcję przewidzieliśmy także dla większości naszych propozycji parterowych domów z garażem dwustanowiskowym. Jeżeli pragniemy wybudować taki dom, to sugerujmy się przy jego wyborze dokładnie takimi samymi zasadami. Dobrymi przykładami są tutaj FLAMENCO 2G lub KALAMBUR 2G.

Projekt taniego domu parterowego z dachem dwuspadowym

Prawie wszystkie nasze tanie w budowie parterówki zaprojektowane są z ekonomicznym dachem dwuspadowym. Jego konstrukcję tworzą krokwie położone na murłatach w miejscu ścian zewnętrznych i płatwiach pośrednich podpartych słupkami. Więźba jest więc bardzo prosta i wymaga minimalnej ilości drewna oraz punktowych miejsc podparcia w środku w postaci fragmentów poprzecznych ścian nośnych. Tanie domy parterowe to przede wszystkim te najmniejsze budynki w przedziale 50-100 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i w nich dachy dwuspadowe będą miały najbadziej ekonomiczną rozpiętość, możliwie nisko poprowadzoną kalenicę i niewielką ilość obróbek do wykonania. Do uszczelnienia jest zwykle tylko jeden komin i oprócz gąsiorów zakupić trzeba będzie jedynie dachówki krawędziowe. Proste domy parterowe z dwupołaciowym dachem wybudujemy bezapelacyjnie najtaniej. 

Tani dom parterowy do 70m2

Wśród domów parterowych o powierzchni do 70m2 możemy polecić co najmniej kilka z naszych projektów gotowych. Najpopularniejsze z nich doceniono właśnie za to że są szybkie i tanie w budowie. Popatrzmy na przykład na domek STUDIO 21 i projekt trochę większego domu parterowego FIORI. Ten pierwszy to malutka nowoczesna parterowa stodoła z dwoma sypialniami, zaprojektowana w formie taniego domu z drewnianą elewacją i z prostym dachem bez okapów. Ma funkcjonalny program minimum, który jednak pozwala na komfortowe zamieszkanie mimo bardzo niskich kosztów budowy. We wnętrzu domku FIORI mamy już do dyspozycji trzy pokoje oprócz dziennego, a jeżeli jego tradycyjne beżowo-jasnooliwkowe elewacje nie wszystkim przypadną do gustu, to można jeszcze wybierać sposród podobnych tanich parterówek z naszej oferty, jak IRYSÓWKA czy JEŻÓWKA.

Tanie w budowie projekty nowoczesnych domów parterowych z płaskim dachem

W kategorii tanich domów parterowych z płaskim dachem wystawiliśmy na razie tylko jednego, za to dość mocnego zawodnika, o czym świadczy całkiem duża popularność jaką zdobył już sobie projekt domu SERENGETI. Jego mała, na planie kwadratu bryła przykryta jest stropem gęstożebrowyn, na którym mamy położone ocieplenie z wełny mineralnej i hydroizolację z membrany PCV wymagającą jedynie minimalnych spadków do skutecznego odprowadzenia wody opadowej. Widać na jego przykładzie, że płaski dach można zastosować z powodzeniem także na tanim w budowie małym domku parterowym i nie jest to rozwiązanie właściwe tylko dla dużych, jednokondygnacyjnych domów nowoczesnych.   

Gotowe projekty tanich domów parterowych do 90m2

Najpopularniejsze typowe projekty tanich domów jednokondygnacyjnych nie przekraczają 90 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i tak było od dłuższego czasu. Dowodem na to jest chociażby gotowy projekt domu parterowego DELICJA, którego premiera miała miejsce kilkanaście lat temu, a do tej pory znajduje kolejnych wielbicieli. Główne założenia taniego domu parterowego nie zmieniły się bowiem znacząco na przestrzeni ostatnich lat i taka ekonomiczna parterówka bez stropu, z dachem dwuspadowym i z trzema sypialniami w strefie nocnej to tak naprawdę wzorzec dla rozsądnej wielkości domu jednorodzinnego, który można wybudować za niewielkie pieniądze.

Polecane projekty