Wybrane projekty popularnych małych domów jednorodzinnych o niewielkiej powierzchni użytkowej nie przekraczającej 100m2. Z małymi domkami jest trochę jak w reklamie popularnych słodyczy, promowanych sloganem "tyci, ale dzielny". Nie trzeba tu szczegółowo pisać o wszystkich oczywistych zaletach małych domów jednorodzinnych, ale humorystycznie możemy stwierdzić, że dwie główne są dosłownie jak we frazie wymyślonej dla wafelków przez utalentowanych copywriterów: są często wybierane bo są właśnie małe i tanie, a przy tym także doskonale podzielone w środku, by do maksimum wykorzystać niewielką przestrzeń w środku.

Małe domy jednorodzinne bez garażu

Projekt domu KOZŁÓWKA, CYTRYNKA i KARMELEK to przykłady bardzo popularnych domów z grupy małych parterowych bez garażu i warto je na pewno przejrzeć szukając dla siebie projeku niewielkiego domu jednorodzinnego. Charakterystyczne, proste ich bryły przykryte są dwupołaciowym dachem, a na rzucie widoczny jest klarowny podział wnętrza na trzy sypialnie, salon z otwartą lub zamkniętą kuchnią oraz pozostałe pomieszczenia gospodarcze i łazienki. W projekcie funkcjonalnego domu o powierzchni 80, albo 90m2 nie ma miejsca na eksperymenty, program funkcjonalny jest z góry wiadomy, a tylko istotne skąd inąd detale wnętrza będą jedynymi różnicami. Dopasowują one domek jednorodzinny na przykład do usytuowania działki względem stron świata, albo szczegółowych wymagań inwestora, takich jak zamiar wbudowania pieca na paliwo stałe i wstawienia w kotłowni drzwi prowadzących na zewnątrz.

Projekty małych domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym

Okolice 100m2 powierzchni użytkowej mogą być umowną granicą dla małego i taniego domu parterowego jednorodzinnego z poddaszem. W ich przypadku słowo "mały" oznacza w zasadzie same zalety: taki jest potrzebny budżet na jego zrealizowanie, działka wystarczy niewielka, nawet 4 ary, a dobrze rozplanowany mały dom z poddaszem może zaoferować mieszkańcom prawie wszystkie wygody jak droższe i większe budynki, ale w trochę mniejszej skali. Dla niektórych z nas naprawdę nie będzie widać znaczącej różnicy, po co więc przepłacać? ;-)

Polecane projekty