Własny dom jednorodzinny jest marzeniem przeważającej części tych z nas, którzy posiadają już własną rodzinę. Obojętnie na jakim etapie swojego życia jesteśmy, czy nie posiadamy jeszcze potomstwa, czy wychowujemy może gromadkę dzieci, a nawet mając już większość tego wspaniałego czasu za sobą, można z łatwością znaleźć odpowiedni projekt dla siebie. Rozpiętość jest od projektów dużych domów jednorodzinnych po małych domów parterowych. Te ostatnie szczególnie polecamy osobom chcącym wybudować dom jednorodzinny za najmniejsze możliwie pieniądze, albo parom będących w drugiej połowie swojego życia. Na budowę wymarzonego domu dla siebie nigdy bowiem nie jest za późno!

Projekty domów jednorodzinnych z garażem dwustanowiskowym

Posiadamy w tej kategorii kilka naprawdę interesujących propozycji wygodnych domów z garażem dwustanowiskowym. Najpopularniejsze są projekty domów z garażem dostawionym z boku. Bryła samego domu jednorodzinnego jest wyodrębniona poprzez chociażby osobny dach i cały budynek zyskuje wizualnie zdecydowanie na lekkości i nie przytłacza mimo znacznych gabarytów. Proponujemy zwrócić wśród nich szczególną uwagę na domy: KASZTAN 2G, WANILIĘ, EUFORIĘ 2G oraz SORBONĘ 2G. Są zaprojektowane w różnych stylach i mają powierzchnię użytkową części mieszkalnej od stu, do ponad 150m2.

Dopasowanie gotowego projektu domu jednorodzinnego do posiadanej działki

Zacząć należy niewątpliwie od zebrania wszystkich dostępnych informacji o uwarunkowaniach lokalnych, a więc na co pozwalają zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego na naszym terenie. Jeżeli wynikają z nich jakiekolwiek ograniczenia, to musimy być świadomi, że o odstępstwach od nich trzeba zapomnieć i wybrać projekt domu jednorodzinnego odpowiadający im prawie w 100%. Prawie, bo w pewnym stopniu można go jeszcze projekt skorygować na etapie adaptacji, żeby był w pełni zgodny ze wszystkimi wymaganiami. Jeżeli pozwalają one przykładowo na realizację wolnostojących domów z dachem dwuspadowym, to na pewno nie uda się wybudować budynku z kopertowym przekryciem. Oczywiste jest dla każdego z nas, że wymiary rzutu poziomego muszą być takie, aby odstęp od budynku do granicy działki odpowiadał warunkom technicznym, ale już niekoniecznie możemy być świadomi, jakie odległości są wymagane od ewentualnych sieci biegnących w pobliżu, albo wielkość strefy np. od przydomowej oczyszczalni ścieków. Dlatego tak ważna jest pomoc lokalnego architekta już na najwcześniejszym etapie poszukiwań projektu.

Projekty domów jednorodzinnych - na co zwrócić uwagę na etapie ich adaptacji

Na wszystko, chciałoby się powiedzieć. Niezbędne minimum, to taka ewentualna korekta dokumentacji, która zapobiegnie konieczności uzyskiwania drugiego pozwolenia na zmiany istotne w świetle Prawa Budowlanego. Sankcjonowanie zmian nieistotnych jest realtywnie bezproblemowe, ale dokonywanie ich w trakcie budowy domu jednorodzinnego może powodować jej opóźnienia i generować problemy z wykonawcami, zwłaszcza jeżeli chodzi o wyceny prac. W praktyce wszelkie dodatkowe roboty kosztują drożej, a także koordynacja pomiędzy ekipami zajmującymi się różnymi branżami może wtedy być bardziej kłopotliwa. Wprowadzając zmiany w gotowym projekcie domu jednorodzinnego zadbajmy, aby były naniesione na wszystkich projektach branżowych, w celu uniknięcia potencjalnych kolizji i konieczności ich rozwiązywania później, często pod presją czasu w czasie idącej pełną parą budowy.

Parterowe domy jednorodzinne z garażem.

Popularne wśród nich są raczej te projekty mniejszych domów jednorodzinnych, których powierzchnia oscyluje wokół stu metrów kwadratowych i tym samym te najtańsze z nich można wybudować za kwotę równą cenie mieszkania. Taki dom parterowy z garażem może mieć już komfortowe trzy sypialnie i rozsądnej wielkości strefę dzienną, a duża ilość dostępnych projektów pozwala na wybów wariantu dopasowanego do indywidualnych wymagań: z garażem z boku lub wystawionym lekko do przodu, z wydzieloną kuchnią, albo z otwartym planem, nowoczesnego domu, albo tradycyjnego.

Domy jednorodzinne z zadaszonym tarasem

Znakomita część naszych projektów ma zadaszoną chociażby część tarasu przy pokoju dziennym. Osłonięcie przed deszczem jest realizowane przez przedłużoną, często wypłaszczoną połać dachu jak w przypadku projektu domu MAJÓWKA, albo przez dostawienie osobnej konstrukcji daszku wspartego na słopach, jak to widać np. w projekcie WENECJA. Następne przykłady takich praktycznych zadaszonych tarasów znajdziemy w domu SŁOWIANIN, MADRAS i wielu innych naszych propozycjach domów z tarasami, zarówno tych parterowych, jak i dwukondygnacyjnych.

Projekty jednorodzinnych domów z werandą

Dobrymi ich przykładami są np. projekty: MADRAS 2G, NOSTALGIA i OLSZYNA. Z werandą, czyli zadaszonym tarasem możemy się spotkać zarówno od frontu, gdy daszek osłania podest wejściowy, jak i od strony ogrodowej. Element ten spotkać można w domach parterowych oraz projektach z poddaszem użytkowym. Nieodłącznym elementem jest zwykle drewniana balustrada, która tutaj nie pełni przede wszystkim wcale funkcji zebezpieczającej przed upadkiem, ale nadaje domowi z werandą lekko rustykalnego charakteru oraz bardziej wydziela tą przestrzeń, co sprawia że spędzanie czasu w fotelu na werandzie jest takie przyjemne.