Projekt domu z poddaszem i dużym zadaszonym tarasem, werandą. Venus 2
- Projekt spełnia aktualne normy energooszczędności budynków. Konstrukcja zgodna z normami Eurokod.
- fundamenty: ławy żelbetowe
- ściany: gazobeton 24cm + styropian 18cm U=0,14 W/m2*K
- strop: gęstożebrowy Rector
- dach: stromy z wełną min. 26cm U=0,14 W/m2*K
- okna: drewniane lub PCV U=0,8 W/m2*K
- drzwi zewnętrzne: U=1,0 W/m2*K
- wentylacja: mechaniczna z rekuperacją
- ogrzewanie 1: gazowe z grzejnikami płytowymi
- ogrzewanie 2: pompa ciepła powietrze-woda z podłogówką
Venus 2 - opis projektu domu z dużym zadaszonym tarasem, werandą
Dom z poddaszem użytkowym o nieskomplikowanej konstrukcji z dachem dwuspadowym z jedną lukarną od frontu oraz pięknym zadaszeniem dużego tarasu. Wszystkie pokoje na górnej kondygnacji mają okna do podłogi i z każdego z pomieszczeń jest wyjście na nowoczesne balkony ze stalowymi, nowoczesnymi balustradami. Na parterze mamy jeszcze jeden niewielki pokój przy wejściu i atrakcyjny salon oddzielony rozsuwanymi drzwiami od kuchni. Podkreślić trzeba bezpośrednie wejście od zewnątrz do pomieszczenia gospodarczego. Zadaszony duży taras, weranda jest dodatkowym "zewnętrznym pokojem" tego domu.
Duże domy z poddaszem użytkowym - czy warto płacić za większą powierzchnię na górze?
Poddasze użytkowe pod stromym dachem dwuspadowym jest o około 1/3 mniejsze niż pełna kondygnacja poniżej, ale dzięki dodatkowej przestrzeni przy ścianie kolankowej pomieszczenia będą wydawać się optycznie jeszcze większe. Jeżeli mamy liczną rodzinę i jesteśmy prawie pewni, że przez najbliższe kilkanaście lat wszyscy będziemy mieszkać razem, to inwestycja w duży dom jednorodzinny jest jak najbardziej uzasadniona. Projekt domu jednorodzinnego VENUS 2 to prawie 150m2 rozplanowane na dwóch poziomach, ale zamknięte w bardzo prostą bryłę, a więc o planie zbliżonym do kwadratu, z nieskomplikowaną konstrukcją i tanim dachem dwupołaciowym - taki budynek jest tani w budowie i ekonomiczny w utrzymaniu. Klatka schodowa prowadząca na poddasze jest też ulokowana w takim miejscu, że dostęp do pokoi na poddaszu jest możliwy bez przechodzenia przez strefę dzienną i może tam później zamieszkać w miarę bezkolizyjnie nawet jedno z naszych dzieci z rodziną. Reasumując, planując budowę całkiem niemałego domu z dużym poddaszem może warto jest mieć awaryjny plan na trochę inne użytkowanie go w przyszłości, bo oczywiście mając odpowiednie środki możemy całość domu przeznaczyć na zamieszkanie dwóch, albo nawet jednej osoby, ale w większości przypadków szybko okaże się, że dom jest po prostu za duży.
Materiały uwzględnione w projekcie domu Venus 2 z poddaszem
Projekt sugeruje wybudowanie domu z bloczków gazobetonowych, wykonanie stropu typu Teriva i dachu o konstrukcji drewnianej. Wszystkie ściany zewnętrzne są docieplone styropianem, albo wełną mineralną. Elewacje tynkowane różnymi kolorami tynków, fragment przy wejściu w płytkach klinkierowych. Zarówno pokrycie dachu z dachówki, jak i inne materiały budowlane i wykończeniowe można jeszcze zmienić na etapie adaptacji. Dokumentacja jest dostępna także w odbiciu lustrzanym.
Kamil
Świetne zadaszenie tarasu - taki dodatkowy pokój zewnętrzny.