Nadejdzie wiosna, a wraz z nią, nieuchronnie, czas porządków. Może w tym roku, oprócz pozbywania się niepotrzebnych rzeczy z domu, odważymy się również wprowadzić nieco koloru do wnętrza? Warto to przemyśleć – intensywne kolory pobudzają zmysły, dodają energii i uczynią nas szczęśliwszymi! Sprawienie sobie nowej, odświeżonej kolorystyki salonu uczyni atrakcyjniejszym wnętrze każdego domu jednorodzinnego!

Możemy zacząć od drobnych kolorowych akcentów, lub chwycić za pędzel i pomalować ściany na jaskrawe, energetyczne barwy. Mocne kolory przykuwają uwagę. Jednak, jeśli jest ich zbyt wiele w jednym pomieszczeniu, efekt może być nieco odmienny od zamierzonego. Zamiast przypływu energii, możemy się poczuć zmęczeni i przytłoczeni – zwłaszcza, jeśli pomieszczenie jest niewielkie, a my spędzamy tam dłuższy czas.  Ważny więc jest umiar. Na początek – 1,2, max 3 intensywne kolory powinny wystarczyć. Problem polega jednak głównie na tym, aby tak dobrać kolory, aby pasowały one do siebie. Tu z pomocą przychodzą liczne portale internetowe, które objaśniają szczegółowo, jak można łączyć ze sobą barwy. Uniwersalną zasadą jest, aby nie „ubierać” domu w takie zestawienia kolorów, w jakie sami byśmy się nie ubrali J. Druga ważna wskazówka, to aby łączyć intensywne barwy z innymi intensywnymi odcieniami, a pastele z pastelami (zasada ta nie dotyczy doboru detali).

Warto również pamiętać, o czym pisaliśmy już w innych artykułach, iż kolory w różny sposób mogą oddziaływać na samopoczucie mieszkańców. „Energetyczne” kolory – odcienie czerwieni, różu i pomarańczowego – dodadzą nam energii. Kolor niebieski wprost przeciwnie, ma działanie uspokajające i wyciszające. Kolor żółty pobudza apetyt – z tego względu stosowany jest często w kuchni.

Jeśli jednak wolimy pozostać przy bardziej stonowanych odcieniach na ścianach, możemy wprowadzić akcent kolorystyczny w formie detali. Jest to być może lepszy kierunek w sytuacji, jeśli dotychczas otaczały nas stonowane barwy. Łatwiej będzie również ze zmian się wycofać, jeśli uznamy, że jednak wolimy spokojniejszą kolorystykę. Takim akcentem może to być, na przykład, kolorowe krzesło lub fotel. Stonowaną kolorystykę kanapy ożywią poduszki w jaskrawych kolorach. Monotonię ścian przełamać można wprowadzając np. kolorowe plakaty w antyramach. Świetnie sprawdzą się również jaskrawe ramy – będą atrakcyjną ozdobą same w sobie lub z obrazkiem wewnątrz. Kolorowe zasłony lub rolety nie tylko ozdobią okno - nadadzą również wnętrzu barwną poświatę.

Inne pomysły na barwny detal w salonie to dywan (efektownie wyglądał będzie zarówno duży dywan, jak i niewielki dywanik o powierzchni ok. 1 lub 2 m2 przed kominkiem). Jaskrawy wazon czy lampa również świetnie się sprawdzą. Tak naprawdę każdy element wystroju salonu podmienić możemy na jego odpowiednik w mocnym kolorze. Warto trochę poeksperymentować, efekty mogą zaskoczyć nas samych.