Decyzja, jakiego typu okna dachowe wybrać, zależy od wielu czynników. Ważne jest, aby okna pasowały architektonicznie do całej bryły budynku. Przede wszystkim jednak powinny spełniać swoją funkcję, czyli odpowiednio doświetlać pomieszczenia na poddaszu.

Warto pamiętać, że wybierając projekt domu z dachem dwuspadowym, w ścianach szczytowych możemy mieć „normalne” okna – ewentualne okna dachowe pełniły będą jedynie funkcję dodatkowego doświetlenia.

Natomiast w wypadku projektu domu z dachem kopertowym, doświetlenie odbywać się będzie tylko poprzez okna w dachu skośnym.

Lukarna jest zdecydowanie bardziej widoczna z poziomu terenu, aniżeli okno połaciowe. Może to być oczywiście zaletą, pod warunkiem, że takie okno wpasuje się w charakter całego budynku. Dotyczy to zarówno budynków historycznych, jak i nowoczesnej architektury. Domy są jednak bardzo różne i trudno to mówić o jakichś uniwersalnych zasadach, które sprawdzają się zawsze. Warto po radę zwrócić się do architekta, który z pewnością będzie w stanie dopasować parametry okna. Jeśli chodzi o okna dachowe, znacznie mniej ingerują w architekturę obiektu. Są one zintegrowane w połaci, a z zewnątrz zazwyczaj tylko nieznacznie ich konstrukcja wysunięta jest względem wierzchnich warstw dachu. Z poziomu terenu są praktycznie niewidoczne.

Popularny jest pogląd, iż lukarny zwiększają znacznie powierzchnię na piętrze w projektach małych domów z poddaszem i poprawiają komfort jego użytkowania. Jest to po części prawda- wiele zależy tu jednak od wielkości takiego okna. Jeśli lukarna jest szeroka, wówczas faktycznie zyskujemy dodatkową powierzchnię. Jeśli natomiast pomieszczenie doświetla kilka mniejszych lukarn, wówczas – pomimo walorów architektonicznych takiego rozwiązania – wartościowej przestrzeni w domu zyskujemy niewiele. W wypadku okien połaciowych, oczywiście, tym bardziej nie zyskujemy zbyt dużo dodatkowej przestrzeni.

Lukarny dostarczają stosunkowo niewiele światła. Najefektywniejsze są, jeśli instaluje się je w dachach stromych (o kącie nachylenia powyżej 45 stopni) oraz przy wysokiej ściance kolankowej. Związane jest to z faktem, iż takie okna usytuowane są zawsze we 'wnęce', jeśli patrzeć od strony wnętrza domu. Wówczas im niższy i bardziej płaski dach, tym ta wnęka będzie głębsza i tym samym tym mniej światła wydostanie się poza nią - na całe pomieszczenie. Okna połaciowe zdecydowanie wygrywają w kwestii doświetlenia wnętrza – odpowiednio rozmieszczone, oświetlą równomiernie całe pomieszczenie. Trzeba jednak uważać z ich ilością zwłaszcza na połaci dachowej od strony południowej, ponieważ okna takie mogą latem spowodować efekt szklarni.

Jeśli chcemy doprojektować okna do wybudowanego już budynku, należy mieć również na uwadze konstrukcję więźby dachowej. Na ogół rozstaw krokwi pozwala na zamontowanie okien połaciowych bez większych ingerencji w konstrukcję dachu (ewentualnie, jeśli krokwie rozmieszczone są zbyt gęsto, stosuje się wymiany). Lukarna zazwyczaj wymaga wprowadzenia większych zmian w konstrukcji więźby dachowej.

Warto więc, przed wyborem oświetlenia dachowego, zastanowić się, jaki typ okien wyglądał będzie spójnie z architekturą domu, szczególnie w projektach domów tradycyjnych, a także jak dużo światła w poszczególnych pomieszczeniach będziemy potrzebować. Równie ważną kwestią, jak wybór odpowiedniego rodzaju okna, jest to, aby znalazły miało ono odpowiednią wielkość i aby znalazło się na odpowiedniej wysokości. Ważne jest również, aby pamiętać, iż okna otwierają nas na świat – jakie by nie były, ważne jest, aby zapewniały wgląd na otoczenie.