W projektach współczesnych domów jednorodzinnych, zwłaszcza tych o nieco bardziej klasycznej stylistyce, nieraz pojawiają się szprosy w oknach. Takie rozwiązanie ma zarówno swoich zwolenników, jak i sceptyków, przyjrzymy się zatem argumentom za i przeciw szprosom w oknach.

Dziś szprosy mogą być zarówno elementem konstrukcyjnym, w których zamocowane są tafle szkła, jak i pełnić wyłącznie funkcję zdobniczą. Popularne typy tych drugich to tzw. szprosy wewnątrzszybowe (są one zamocowane na stałe pomiędzy zewnętrzną, a wewnętrzną szybą okienną) oraz wiedeńskie (szprosy są po prostu naklejone na szybę, często dla lepszego efektu również pomiędzy szybami dodaje się ramkę). Zaletą szprosów wewnątrzszybowych jest przede wszystkim ich praktyczność – nie utrudniają mycia okien. W przypadku pozostałych typów szprosów, czyszczenie okien może być nieco bardziej kłopotliwe.

Obecnie materiały, z których wykonać można szprosy to tradycyjne drewno, ale popularne są również te z PCV oraz aluminium. Te niekonstrukcyjne mogą być nawet bardzo subtelnym akcentem, ponieważ ich funkcja jest wyłącznie estetyczna.

To, czy komuś podobają się okna ze szprosami, to kwestia gustu. Przeciwnicy mogą uznać, że są one niepotrzebnym „archaizmem”, który w dzisiejszych czasach kompletnie nie ma funkcji, ponieważ technologia pozwala na wyprodukowanie nawet bardzo dużych tafli szkła.

Inni z kolei uważają, że szprosy poprawiają estetykę budynku – także nowoczesnego. W wypadku dużych okien, szprosy dodają im optycznej lekkości. Cienkie szprosy w dużych oknach nadać mogą wnętrzu orientalnego klimatu (jak np. w klasycznych domach japońskich). Jeśli pojawią się w oknie, optymalnie oddzielą zewnętrze od wnętrza domu. Jakiekolwiek jednak są nasze odczucia co do estetyki, musimy mieć na uwadze, że okna ze szprosami są przeważnie rozwiązaniem droższym. Ponadto w wypadku szprosów konstrukcyjnych, pogarsza się izolacyjność cieplna okna.

Zazwyczaj projekty domów tradycyjnychnowoczesne projekty małych domów jednorodzinnych uwzględniają już informację o tym, jaki typ okna pasował będzie do danego domu. Zazwyczaj projektanci świadomie podejmują decyzję o umieszczeniu szprosów bądź rezygnacji z nich. Warto więc zaufać architektowi, ewentualnie jeśli chcemy coś zmienić (np. ich rozmieszczenie), to skonsultować to z architektem adaptującym.

Jeśli chodzi zaś o stare, historyczne budownictwo, to szprosy zazwyczaj pełniły funkcję konstrukcyjną. Technologia wykonywania przeszkleń umożliwiała wówczas produkcję jedynie niewielkich tafli szkła, w związku z czym były one niezbędne. W takiej sytuacji, często podziały okienne miały bardzo dużą wartość dla stylistyki całego budynku. W ostatnich latach, kiedy pojawiła się moda na plastikowe okna, mnóstwo domów straciło ten piękny detal. Jeśli więc mieszkamy w starym budynku w którym zachowała się historyczna stolarka okienna i chcemy wymienić okna, najlepszym rozwiązaniem byloby odtworzenie jej w drewnie w pierwotnej formie, zachowując podziały i proporcje szprosów, ich grubości oraz profil. Jest to oczywiście nieco droższe rozwiązanie, ale równocześnie da najlepsze efekty wizualne.