Można śmiało powiedzieć, że strefa wypoczynkowa w domu, a więc pokój dzienny, jest sercem każdego mieszkania i miejscem, gdzie na ogół spędzamy najwięcej czasu. Często już na etapie koncepcyjnym projektowania wnętrz, bierzemy pod uwagę jego optymalne ulokowanie względem stron świata oraz to, aby okna salonu wychodziły na ogród, tworząc wraz z nim jedną dużą przestrzeń do odpoczynku i relaksu dla całej rodziny. Z drugiej strony, jest to także wizytówka domu, gdyż to tam przyjmujemy gości. Aby zorganizować strefę wypoczynkową w salonie, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jak dokładnie planujemy z niego korzystać oraz, wiążącym się z tym doborem i rozplanowaniem umeblowania. Czy np. planujemy spędzać czas w raczej niewielkim gronie najbliższych osób i zależy nam na optymalnym widoku na strefę telewizyjną? Czy nie wyobrażamy sobie komfortowego pokoju dziennego bez wygodnych foteli tuż przy kominku? A może marzymy o dużej powierzchni pokoju dziennego, otwartej na ogród, w której będziemy spędzać często czas z przyjaciółmi?

Niezależnie jednak od tego, czy dominowały będą ‘otwarte’ funkcje salonu (jak podejmowanie w nim gości), czy prywatne (pokój do wypoczynku w gronie najbliższych), warto zainwestować w wygodne meble wypoczynkowe, które pozwolą na komfortowy relaks zarówno w pozycji siedzącej, jak i leżącej. Pokój dzienny na ogół lokalizowany jest w poziomie parteru zarówno w domach parterowych, jak i domach z poddaszem użytkowym, w sąsiedztwie jadalni i kuchni. Na ogół planuje się go w oddaleniu od głównych ‘szlaków komunikacyjnych’ domu, gdyż pokój ma zapewniać spokój i odpoczynek.

Mając już odpowiedź na pytanie o główne funkcje, jakie ma spełniać nasz salon, możemy zastanowić się nad stylem, w jakim chcemy go urządzić. Poza oczywistym wyborem pomiędzy tradycyjnym lub nowoczesnym wystrojem wnętrza, powinniśmy również zastanowić się nad kolorystyką, w jakiej będziemy czuć się najlepiej.

Przy aranżacji wnętrza, należy zadbać także o świeżość wystroju, dodatki (obrazy, zasłony okienne, świeże kwiaty). Ważnym elementem budującym nastrój jest także oświetlenie.

Pokój dzienny jest miejscem, gdzie zazwyczaj spędzamy dużą część czasu wolnego, warto zatem zadbać o odpowiednie dla naszych potrzeb rozplanowanie jego funkcji. Warto zastanowić się, co najlepiej sprawdzi się jako ‘główny punkt salonu’ – może to być na przykład kominek, telewizor, biblioteczka lub po prostu stolik. Ciekawy wystrój salonu zaś z pewnością zostanie doceniony zarówno przez domowników, jak i naszych gości.