Strefa relaksu w domu to na pewno ta część, o której nie należy na pewno zapominać wybierając idealny gotowy projekt domu jednorodzinnego lub projekt domu letniskowego. Taką funkcję może z powodzeniem spełnić chociażby średniej wielkości łazienka, w projektach średnich domów jeżeli tylko odpowiednio zostanie urządzona. Jako wariant minimum można rozważyć odstawioną lekko od ściany wannę, najlepiej wyposażoną w dysze do masażu. Jeżeli mamy ciekawe otoczenie domu (własny ogród, las, być może góry w oddali albo nawet wodę, czyli jezioro rzekę, czy w idealnym wariancie morze) dobrze jest mieć też w łazience okno w odpowiednio dużym formacie, żeby nawet w trakcie zażywania relaksującej kąpieli móc napawać się atrakcyjnym widokiem. Oczywiście takie przeszklenie nie powinno pozwalać na bezpośrednie zaglądanie nam do łazienki przez osoby postronne, odpowiednia zieleń lub nieprzezierne ogrodzenie zapewni wymaganą dozę prywatności. Jeżeli tylko wymiary naszego pokoju kąpielowego pozwolą, pomyślmy na poważnie o wstawieniu chociażby najmniejszej sauny suchej, albo na promienie podczerwone. Taka kabina nie wymaga żadnych dodatkowych izolacji i instalacji, wystarczy doprowadzić trójfazowe zasilanie do piecyka do sauny. Do schłodzenia po saunie wystarczy nam prysznic, a więc już standardowe wyposażenie. Jako uzupełnienie w naszym podstawowym wariancie domowego spa przyda się wygodne siedzisko, atrakcyjny w formie fotel albo leżak będą też świetnie wyglądać.
Własne spa w  wariancie premium możemy doposażyć w ewentualnie w saunę mokrą, nieco bardziej już skomplikowaną. Jeżeli zapewnimy z pomieszczenia bezpośrednie wyjście na ogród, to w zimie chłodzić się będziemy mogli także w śniegu, będzie to na pewno niebywałą atrakcją. Pragnącym jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność strefy relaksu możemy polecić też zamontowanie na zewnątrz domu jacuzzi, zażywanie kąpieli w wodzie o temperaturze naszego ciała w zimie, przy padającym na głowę śniegu będzie za każdym razem niesamowitym wrażeniem. Nie zapominajmy w każdym wypadku też o relaksie przez sport. Wstawienie rowerka albo orbitreku, drążka, ławeczki i hantli będzie doskonałym pomysłem i pozwoli wszystkim domownikom dbać nie tylko o zdrowie, ale także atrakcyjny wygląd. Idealnie będzie wygospodarować osobne pomieszczenie specjalnie do uprawiania sportu w domowym zaciszu.
Zaprojektowanie basenu w domu jest już zarezerwowane tylko dla najbardziej majętnych inwestorów, w projektach rezydencji ze względu na wysokie koszty budowy i późniejszego utrzymania. Zaprojektowanie jednak domowego spa nawet w najmniejszym zakresie będzie na pewno całą rodzinę ogromnie cieszyć i polecamy koniecznie zwrócić na  nie uwagę podczas wyboru projektu, albo indywidualnego planowania domu.