Planując budowę domu jednorodzinnego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie. Najlepiej już na etapie wyboru gotowego projektu domu w internecie i jego adaptacji.

Poniżej prezentujemy podstawowe rodzaje oświetlenia, ogólnodostępne na rynku, oraz wskazówki odnośnie ich zastosowania.

Żarówki (diody) LED. Ten typ oświetlenia rozwinął się bardzo szybko w ostatnich latach i dziś jest to powszechny sposób oświetlania mieszkań. Oświetlenie takie pozwala uzyskać różne kolory oraz formy. Możemy zaprojektować linię świetlną czy nawet płaszczyznę- jedynym ograniczeniem jest dziś nasza wyobraźnia. Oprawa ledowa z soczewką ogniskuje światło, dlatego z powodzeniem zastąpi halogen.

Diody ledowe mają niewielkie rozmiary, składa się z chipu, dwóch elektrod oraz obudowy – tak nieskomplikowana konstrukcja zapewnia im trwałość.

Są trwałe, działają dłużej od halogenów czy, tym bardziej, żarówek. Jest to również oświetlenie ekologiczne, ponieważ ok. 90% pobieranej energii elektrycznej przekształcana jest w energię świetlną (a nie cieplną). Częste włączanie i wyłączanie nie jest również problemem przy takim rozwiązaniu, gdyż nie zużywa diod. Minusem tego rozwiązania jest niewielka efektywność, co wiąże się z koniecznością zastosowania dużej ilości tego typu diod aby uzyskać odpowiednio mocne oświetlenie, oraz cena. Zastosowanie ściemniaczy na tego typu oświetleniu nie jest zalecane.

Świetlówki energooszczędne. Wywodzą się od jarzeniówek, jednak obecnie dostępne modele, na szczęście, w niczym ich już nie przypominają. Działają na gaz. W momencie rozgrzewania czerpią duże ilości energii, dlatego raczej nie sprawdzą się pod względem ekonomicznym do pomieszczeń w których światło jest często zapalane i gaszone. Czas rozgrzewania w wypadku świetlówek tego typu jest poza tym stosunkowo długi. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się w salonie – pod warunkiem, że uda się dobrać odpowiednią oprawę, co utrudnia nieco kształt świetlówki.

Żarówki halogenowe emitują mocne, białe światło; sprawdzą się zatem wszędzie tam gdzie potrzebujemy intensywnego oświetlenia (łazienka, kuchnia). Zapalone, wydzielają dużo niepotrzebnego ciepła, nie są zatem zbyt ekologiczne, jeśli porównać je z nowocześniejszymi technologicznie rozwiązaniami. Potrzebują także dużo energii na ‘rozgrzewkę’. Tego typu żarówki można używać ze ściemniaczami, jednak wpłynie to niekorzystnie na to długość ich działania.

Żarówki. Żarówka to najstarszy, dziś już nieco prehistoryczny, typ oświetlenia. Handel nimi zakazany jest w krajach Unii Europejskiej. Technologicznie ‘wynalazek’ ten niewiele zmienił się na przestrzeni lat. Jest to najbardziej nieekologiczny typ oświetlenia, gdyż jedynie kilka procent energii dostarczanej do żarówki przekształcane jest w energię świetlną. Zaletą żarówek jest ich cena oraz zdrowe dla oczu światło, wiernie oddające kolory.