Projekty domów do 70m2 alternatywą dla zakupu mieszkania.

     W obliczu ciągłego wzrostu cen nieruchomości na rynku pierwotnym i wtórnym, doskonałą alternatywą dla zakupu mieszkania u dewelopera wydaję się być budowa własnego małego domu wolnostojącego. Minimalne ceny metra kwadratowego mieszkania jedno- lub dwupokojowego wahają się obecnie w przedziale 8-10 tys. zł, więc za podobną kwotę można mieć też domek o dwa razy większej powierzchni, pod warunkiem znalezienia odpowiedniej działki. Jeżeli jej koszt zakupu zamknie się w kwocie 50-100zł, to szanse powodzenia całego przedsięwzięcia mocno rosną. Odrobinę potrwa zapewne, zanim pracownie specjalizujące się w projektach gotowych zaoferują odpowiednio szeroki wybór takich domów, ale już w tej chwili są dostępne projekty domów parterowych i z poddaszem użytkowym, których powierzchnia zabudowy nie przekracza 70m2. Mała wskazówka: rozszerzmy poszukiwania także o projekty domów letniskowych, gdyż najczęściej nie różnią się jeżeli chodzi o przegrody czy inne rozwiązania od całorocznych, a jedynie rozmiarem. Szacując budżet potrzebny do realizacji budowy możemy przyjąć kwotę oscylującą w okolicach 2.500,-zł i jeżeli wybierzemy odpowiedni projekt taniego domu z ekonomicznym dachem dwuspadowym i bez udziwnień na rzutach, to przy częściowym zaangażowaniu też własnych sił na pewno się nie pomylimy. Całość wygląda niezwykle kusząco, bo w cenie mieszkania najwyżej dwupokojowego zbudować możemy dom nawet z trzema niewielkimi sypialniami. Własny, komfortowy i do tego z kawałkiem gruntu dookoła. 


Domy do 70m2 p.z. bez pozwolenia na budowę.

     Budowę domu o powierzchni zabudowy nie przekraczającej 70m2 można będzie prawdopodobnie rozpocząć bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, zatrudniania kierownika budowy i prowadzenia dziennika. Dodatkową zachętą ma być gwarantowanie przez Państwo wkładu własnego osobom biorącym kredyt oraz dofinansowania dla rodzin wielodzietnych. Jak to będzie wyglądać w praktyce, mamy nadzieję że wkrótce zobaczymy. W tej chwili również istnieje możliwość dokonania jedynie zgłoszenia zamiaru budowy domu jednorodzinnego, ale w znakomitej większości przypadków jednak pozwolenie jest uzyskiwane. Także prowadzenie budowy bez nadzoru osoby o odpowiedniej wiedzy i przez ekipy budowlane bez doświadczenia nie jest godne polecenia. To, że domek jest niewielki, nie znaczy że może wybudować go każdy. Jest na pewno łatwiej, ale minimum kwalifikacji jest wymagane, żeby uniknąć niepotrzebnego ryzyka w trakcie budowy i finalnie powstał dom bez usterek i nie zagrażający mieszkańcom.


Projekt domu do 70m2 idealnie wpasujemy na małą działkę.

     Przyjmijmy, że tak jak w projekcie jednego z naszych sztandarowych domów do 70m2 powierzchni zabudowy, jakim jest projekt domu do 70m2 p.z. TATARAK, jego prostokątny obrys to 8,10 x 8,40m, a więc minimalna działka potrzebna na jego zbudowanie może mieć jedynie 250m2. Gotowe projekty domów do 70m2 zabudowy są więc szansą dla działek, które z uwagi na niewielkie rozmiary lub mocno nieregularny kształt do tej pory były pomijane przez osoby zainteresowane budową domu. Wpasują się one także na wąską działkę o szerokości do 16m, a nawet do 14m. Oczywiście błędne może okazać się założenie, że znajdziemy właśnie taki, o minimalnych wymiarach pasujący nam kawałek terenu pod zabudowę, ale już zdobycie czteroarowej działki w dobrej cenie będzie jak najbardziej realne.


Jak wyglądać może w rzeczywistości dom do 70m2 p.z.?

     Może on wyglądać na przykład jak nasz projekt domu WERBENA: o idealnie kwadratowym rzucie, z poddaszem pod dachem dwuspadowym. Jest to tani w budowie domek do 90m2 powierzchni użytkowej i powierzchni zabudowy niecałych 70m2. Jest to o tyle ciekawy projekt małego domu, że ma aż cztery pokoje oprócz salonu. Domek z trzema pokojami na poddaszu i jeszcze jednym dodatkowym, najmniejszym przy wejściu. Idealnie sprawdzi się on jako gościnny albo do pracy. Patrząc z zewnątrz na niego można z przymrużeniem oka stwierdzić, że małe może być nie tylko piękne, ale także niewiarygodnie funkcjonalne w środku. Oczywiście mówiąc poważnie, nie każdemu przypadnie do gustu podział wnętrza domu do 90m2 na maksymalną ilość pokoi, ale już wkrótce będziemy sukcesywnie przygotowywać też inne warianty takich niewielkich domków, z dwoma lub trzema sypialniami.  


Co zmieścimy we wnętrzu domu do 90m2 i o powierzchni zabudowy do 70m2?

     Wnętrze domu do 70m2 powierzchni zabudowy to maksymalnie dwa pokoje oprócz dziennego w przypadku projektu domu parterowego i aż do czterech sypialni jeżeli jest to dom z niewielkim poddaszem użytkowym. Parterówka będzie miała około 50m2 powierzchni użytkowej, a domek dwukondygnacyjny nawet do 90 metrów kwadratowych. Na takiej przestrzeni zmieszczą się też dwie łazienki i wydzielone pomieszczenie gospodarcze. Strefa dzienna to najczęściej otwarty plan, więc z salonem połączonym w kuchnią. Sprawia to wrażenie większej przestrzeni, a o to toczy się oczywiście walka na etapie projektowania. Celem jest wykorzystanie w 100% dostępnej powierzchni z jednoczesnym poczuciem, że rozplanowanie domu w środku jak najmniej podlegało ograniczeniom wynikającym z niewielkiej powierzchni użytkowej.


Projekty domów do 70m2 zabudowy - wybierać parterowy czy raczej z poddaszem?

     Naszym skromnym zdaniem, jeżeli tylko ustawodawca nie wycofa się z obiecywanych ułatwień dla budujących domy do 70m2 powierzchni i nie ograniczy ich do jednokondygnacyjnych budynków, to na pewno bardziej trzeba zainteresować się domkami z niewielkim poddaszem użytkowym. Strop na niewielkim rzucie nie podroży na pewno znacznie budowy z uwagi na niewielkie rozpiętości, a uzyskana przestrzeń na poddaszu pozwoli na znaczne zwiększenie powierzchni użytkowej. Bez problemu zmieścimy tam 3 sypialnie i cały parter można przeznaczyć wtedy na strefę dzienną. W ten sposób otrzymujemy jednie odrobinę mniejszy dom niż średnio budowany, ale w zasadzie o identycznym programie funkcjonalnym. Z oczywistych względów nie może być mowy o garażu wbudowanym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ewentualnie później wybudować go w formie wolnostojącej.