Pokój dziecka to bardzo ważna przestrzeń w funkcjonalnym projekcie domu - głównie ze względu na to, iż będzie ona miała wpływ na kształtowanie się młodej osoby. Warto zadbać, aby zarówno kolorystyka, jak i „pakiet funkcjonalny” tego pomieszczenia odpowiadał oczekiwaniom malucha, a także stwarzał odpowiednie warunki do wypoczynku i zabawy, a później również nauki.

Bardzo ważna jest, oczywiście, likwidacja rzeczy zagrażających bezpieczeństwu dziecka. Przede wszystkim, jeśli dziecko jest jeszcze w wieku przedszkolnym, należy unikać ostrych krawędzi mebli. W ofercie dostępnych jest wiele mebli które mają zaokrąglone narożniki, projektowanych z myślą o najmłodszych.

Ciekawe rozwiązania pokoju dziecięcego dostępne są na Internecie – i tam na pewno warto zacząć poszukiwania inspiracji. Przeglądając gotowe projekty domów jednorodzinnych razem z naszą pociechą, dowiemy się, jakie są jej upodobania. Dziecko może mieć trudności ze wizualizowaniem sobie pokoju po zmianach, jeśli będzie słyszało tylko ich opis. Dużo lepiej zrozumiemy, o jakim pokoju marzy, pokazując mu gotowe rozwiązania na zdjęciach w Internecie i pozwalając wskazać, które pomysły szczególnie mu się podobają. Warto jednak pamiętać, że to my musimy ostatecznie zweryfikować wykonalność pomysłu.

Umysł małego dziecka narażony jest na bardzo wiele bodźców wokół. Zabawki są bardzo kolorowe i przyciągają uwagę – służą rozwijaniu dziecięcej wyobraźni. Kolory na ścianach powinny jednak – zwłaszcza u najmłodszych dzieci – stonowane i nieprzytłaczające. Niekoniecznie chodzi tu o wybór pastelowego różu dla dziewczynki i jasnego błękitu dla chłopca J. Sprawdzą się w zasadzie wszystkie odcienie pasteli oraz, oczywiście biel. Dla starszego dziecka wybrać można również nieco bardziej intensywne kolory. Psychologowie zalecają jednak unikać bardzo ciemnych kolorów (czerni i granatu), a także dużych ilości koloru czerwonego (dziecko może być wówczas niespokojne).

Ciekawym pomysłem jest urządzenie pokoju dziecka tak, aby wystrój dobrany był do jego zainteresowań. Należy jednak pamiętać, że te mogą bardzo szybko zmieniać się u młodego człowieka. Możemy np. namalować na ścianach dany motyw - zawsze później można będzie je przemalować.

Warto również zapewnić dziecku w pokoju miejsce, gdzie będzie mogło być aktywne fizycznie – może to być ścianka wspinaczkowa, drabinki, różnego rodzaju siatki linowe. Łóżko na antresoli to idealny pomysł, który z pewnością spodoba się dziecku –podczas zabawy może przekształcić się w samolot, statek piracki albo tajną bazę wojskową, przy okazji będąc zakamuflowanym przyrządem do ćwiczeń;). Dodatkowo, takie rozwiązanie genialnie zaoszczędzi wolną przestrzeń w pokoju.

Urządzając pokój dziecka, najważniejsze jest, abyśmy mieli na uwadze zarówno życzenia naszej pociechy, jak i ogólne zasady projektowania tej przestrzeni w domu. Życzymy powodzenia i dobrej zabawy!