Dobrze dobrane oświetlenie w domu doda wnętrzom charakteru, wprowadzi odpowiedni nastrój i zachwyci naszych gości. Piękna, nastrojowa lampa w salonie przyciągać będzie uwagę, może nawet stać się najważniejszym punktem w tym pomieszczeniu. Możemy również za pomocą podświetlenia punktowego niejako wydobyć to, co chcemy , żeby było wyeksponowane- np. biblioteczkę, zbiory porcelany w szafce czy obraz na ścianie.

Przede wszystkim jednak, zapewni zdrowe funkcjonowanie domu. Światło słoneczne dostępne jest tylko przez pewną ilość godzin w ciągu doby, w miesiącach zimowych niewielką. Dlatego też polegamy na oświetleniu sztucznym. W poszczególnych pomieszczeniach w domu wymagane są jednak inne typy oświetlenia. Aby optymalnie dobrać oświetlenie konkretnie już do pokoju, kuchni czy sypialni, należy brać pod uwagę kilka parametrów.

Najważniejszą kwestią jest oczywiście jasność, jaką chcemy uzyskać. Musimy o tym pamiętać, dobierając moc oświetlenia. Równie ważna jest przewidziana eksploatacja oświetlenia w ciągu całej doby. Chodzi tu nie tylko o przewidziany czas, w jakim światło będzie włączone, ale także częstotliwość włączeń i wyłączeń. Różne typy oświetlenia mogą działać w odmienny sposób – w niektórych rozwiązaniach to właśnie częste przełączanie pochłania najwięcej energii. Niektóre typy żarówek potrzebują pewnej ilości czasu, aby ‘rozpędzić się’ do pełnej mocy. Takiego oświetlenia raczej nie opłaca się stosować np. w łazience, z której często korzystamy bardzo krótko. Więcej informacji o typach oświetlenia znajdziecie Państwo tutaj: RODZAJE OŚWIETLENIA W DOMU.

Niektóre typy oświetlenia mają możliwość przełączania intensywności oświetlenia. Funkcja ściemniania przydać się może np. w sypialni, gdy jedna osoba chce spać, podczas gdy druga czyta. Ponadto, mniej intensywne oświetlenie jest bardziej nastrojowe.

Oświetlenie może mieć również barwę. Kolory wpływać mogą korzystnie na nastrój, jednak mogą być również przytłaczające, gdy zastosowane będą bez umiaru. Tego typu światła barwne, oczywiście, lepiej ponadto użyć jako oświetlenie dodatkowe, a nie jako bazowe.

Jeżeli w domu znajduje się również nasze miejsce pracy, warto zadbać, aby światło było odpowiednio mocne, rozważyć ewentualne wprowadzenie dodatkowych, skupionych źródeł światła.

Oferta oświetlenia na rynku jest obecnie niezwykle bogata, jednak warto przed zakupem konkretnych typów oświetlenia sprawdzić, czy dostępne będą do kupienia również oprawy w odpowiednim rozmiarze.

Analiza indywidualnych potrzeb mieszkańców domu w zakresie oświetlenia dla poszczególnych pomieszczeń jest więc podstawową, najważniejszą rzeczą przed podjęciem jakichkolwiek decyzji. Mając już określone wymogi co do parametrów oświetlenia w każdym pomieszczeniu, można zapoznać się z ofertą dostępną na rynku.