Współczesna architektura wyróżnia się na tle starszych domów. Jeśli przyjrzymy się nowoczesnym projektom domów jednorodzinnych, zauważymy m.in. tendencje do stosowania coraz większych powierzchni przeszklonych, zwłaszcza w części dziennej domu. Związane jest to z rozwojem technologii –wyprodukowanie kilkumetrowej tafli szkła na potrzeby domu jednorodzinnego nie jest dziś już awangardą, nawet na lokalnym rynku dostępne są firmy oferujące takie rozwiązania.

Nieco inaczej do sprawy podchodzą firmy projektujące gotowe domy jednorodzinne – tu wizje architekta weryfikowane są opiniami Klientów. Dzięki temu, rozwiązania stosowane w projektach katalogowych nie tylko podążają za trendami, ale również są pragmatyczne. Zamiast projektować jak największe powierzchnie przeszklone, lepiej jest zazwyczaj zastosować podziały na mniejsze moduły, o szerokości 90-120cm.

Fakt, że na pierwszym miejscu stawiamy funkcjonalność, nie oznacza jednak, że nasza firma nie dąży do tego, aby każdy z naszych projektów miał „to coś”. Jednym z naszych znaków firmowych stały się okrągłe okna. Jest to rozwiązanie dość nietypowe, jednak niestwarzające problemów na etapie wykonawczym, ani nie generujące nadprogramowych kosztów. Okno takie pojawić się może w ścianie szczytowej dachu w projektach domów z poddaszem lub przy wejściu do domu lub w pomieszczeniach takich jak pomieszczenie gospodarcze, łazienka itd. Dobrze wygląda zarówno w projektach domów tradycyjnych, jak i bardziej nowoczesnych. Świetnie nada się także do wykreowania „klimatu” domu. Projekt KLASYKA 4 z naszej oferty, m.in. dzięki zastosowaniu okrągłego okna od strony ogrodu, zyskał odświeżony, nowoczesny charakter, nieco przywodzący na myśl architekturę nadmorską czy okrętową.

Również inne nietypowe kształty okien, jak romb, półokrąg, trójkąt, zadziałają podobnie jak akcent w formie okna okrągłego, tj. przełamią monotonię projektu.Warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem – dom z pewnością zyska wizualnie, a ponadto projektując wnętrza, pomieszczenie z okrągłym oknem również można ciekawie wystylizować.

Kolejnym rozwiązaniem, którego obawiać się nie musimy, jest okno dopasowane do skosu dachu. Wiele firm oferuje okna na zamówienie o dowolnym kształcie, często w niewygórowanych cenach. W projekcie BELLA 6 zastosowaliśmy właśnie takie rozwiązanie.

Okna o nietypowych kształtach są więc urozmaiceniem architektury w projektach domów ciekawych i nietypowych, stwarzają nowe perspektywy w stylizacji wnętrz i mogą kosztować znacznie mniej, niż nam się wydaje.