W architekturze jednorodzinnej stale rosnącą popularnością cieszą się nowoczesne nieruchomości. Prosta bryła, stonowane kolory, innowacyjne materiały i rozwiązania sprawiają, że nowoczesne domy są wybierane przez wielu inwestorów. Jak wybrać idealny projekt nowoczesnego domu? Na co zwrócić uwagę? Po odpowiedzi na te pytania zapraszamy do dalszej części artykułu.

Dom nowoczesny, czyli jaki?

Osoby planujące wybudowanie własnego domu bardzo często zastanawiają sie, czym wyróżnia się nowoczesna architektura budynków jednorodzinnych. Już na wstępie naszego artykułu warto rozwinąć co kryje się pod pojęciem tego typu domu jednorodzinnego. To co wyróżnia tego typu konstrukcje to prosta bryła oparta na planie kwadratu lub prostokąta. Możemy też znaleźć plany nowoczesnych domów oparte na literze L. Niegdyś tego typu budownictwo utożsamiane było z płaskimi dachami. Obecnie nowoczesne projekty domów obejmują też budynki z dachami dwu i czterospadowymi. Królują też duże przeszklenia w szczególności w przestrzeni wypoczynkowej np. salonie. Dzięki sporemu nasłonecznieniu wnętrza stają się komfortowe i przestronne. Nie da się ukryć, że nowoczesne domy wyróżniają się też kolorystyką. Biało-szare elewacje z elementami z betonu architektonicznego, drewna lub kamienia są bardzo eleganckie i przykuwają wzrok. Materiałami wyróżniającymi konstrukcje nowoczesne są stal nierdzewna i szkło, które dominują w elementach wykończeniowych, jak np. balustrady.

Nowoczesność = energooszczędność

Nowoczesne domy to nie tylko nowatorski design ale też energooszczędność. Inwestorzy wybierający ten typ budownictwa muszą mieć świadomość, iż kluczowe jest usytuowanie domu względem stron świata. Jest to niezmiernie istotne, by budynek mógł czerpać, jak najwięcej ze słońca, tym samym ograniczając zużycie konwencjonalnych źródeł energii. Wybierając nowoczesne domy już na etapie projektu możemy zauważyć, że posiadają one specyficzny układ pomieszczeń, okien, zwartość bryły. Bardzo duże znaczenie ma dobór materiałów budowlanych o odpowiednich parametrach. Właściwa izolacja ścian, szczelne okna, brak mostków cieplnych sprawia, że budynek będzie cieszył nas niskim zużyciem energii, a co za tym idzie będzie generował zdecydowanie mniejsze koszty ogrzewania. Bardzo duże znaczenie ma też wentylacja, stawiając na instalacje z odzyskiem ciepła tzw. rekuperację mamy pewność, że nasz dom jeszcze bardziej obniży zapotrzebowanie na energię. Oczywiście nowoczesne budynki powinny mieć zamontowaną instalację solarną, która idealnie wpisuje się idee energooszczędności. Warto też wspomnieć, że nowoczesne domy to otwarte wnętrza ograniczający podziały do niezbędnego minimum. Cechą charakterystyczną tego typu budownictwo jest połączenie salonu, kuchni i jadalni w jedną duże wnętrze, które dzięki dużym przestrzeniom jest maksymalnie doświetlone. Studiokrajobrazy dysponuje w swojej ofercie atrakcyjnym projektami domów nowoczesnych, które umożliwią Państwu zbudowanie idealnej nieruchomości. Gwarantujemy, że wybierając nasze projekty domów zyskają Państwo estetyczny dom, które nie będzie generował znacznych kosztów.