Projekty piętrowych domów jednorodzinnych często posiadają taki układ pomieszczeń, który przewiduje ulokowanie pokoi sypialnych oraz łazienki na poddaszu. W wypadku projektów, które posiadają skośny dach kopertowy albo dwuspadowy, potencjalnym problemem może wydawać się zagospodarowanie przestrzeni w łazience tak, aby była ona w pełni funkcjonalna.

Warto podejść do tej kwestii kreatywnie. Oczywiście, powinniśmy zapewnić sobie odpowiednią ilość miejsca, aby móc swobodnie korzystać z wszystkich urządzeń sanitarnych. Jednak jest to również szansa na niepowtarzalną, nieoczywistą aranżację łazienki. Nowoczesne rozwiązania wnętrz świetnie współgrają ze skosami na poddaszu, które dodają im dynamiki.

Bardzo ciekawie wyglądać może kabina prysznicowa umieszczona właśnie pod skosem. Rozwiązanie takie, przy zachowaniu odpowiednich wysokości (i naprawdę nie jest konieczne, aby we wszystkich narożnikach było to 200 cm), jest w pełni funkcjonalne.

Jeśli zamierzamy zamontować brodzik z podwyższeniem, to również uwzględnić lokalizując kabinę. Najbardziej atrakcyjnie prezentuje się jednak – naszym zdaniem - prysznic bez brodzika, z poziomym odpływem na granicy strefy mokrej i suchej. Jeśli rozważamy takie rozwiązanie, warto podjąć decyzję na wczesnym etapie realizacji domu, gdyż może ona wymagać zmiany uwarstwienia przegród budowlanych.

Często kabinę prysznicową odgradza się od pozostałej części łazienki przeszkleniem – efekt wygląda bardzo nowocześnie i minimalistycznie. Rozwiązanie takie – jak to bywa w wypadku projektów na wymiar – może okazać się nieco droższe niż zakup gotowej kabiny, jednak z pewnością rezultat prezentował się będzie wspaniale.

Częstym i racjonalnym rozwiązaniem jest umieszczenie wanny tam, gdzie sufit jest stosunkowo nisko. Jednak tu również warto zachować rozsądek i pozostawić dość miejsca ponad wanną, aby można było swobodnie do niej wchodzić i wychodzić. Przestrzeń od ścianki kolankowej do krawędzi wanny można zabudować, tworząc funkcjonalną półkę.

Warto pamiętać, wybierając projekt domu, że zagospodarowanie poddasza w projektach małych domów z poddaszem – również aranżacja łazienki - będzie łatwiejsze przy wyższej ściance kolankowej. Również większy kąt nachylenia dachu daje lepsze możliwości aranżacyjne.

Projektowanie łazienki na poddaszu wymagać może niekonwencjonalnych rozwiązań – przy odrobinie kreatywności możemy jednak zyskać unikatową, nowoczesną, w pełni funkcjonalną przestrzeń. Zachęcamy do oryginalnego podejścia do tematu, a wnętrze naszego domu zyska na atrakcyjności.