Wybierając projekt domu jednorodzinnego, w dużej mierze sugerujemy się kolorystyką, jaką zastosowano na wizualizacjach domu. Oczywiście, trudno byłoby oderwać się od tego typu myślenia, warto jednak pamiętać, że kolorystykę z łatwością możemy zmienić na etapie adaptacji. 

Jest parę uniwersalnych zasad doboru kolorów tynków, z którymi warto się zapoznać.
Przede wszystkim, nie do każdego stylu architektonicznego pasuje każda paleta barw.
Należy również pamiętać, że jeśli dom wyróżnia się bogatą bryłą (jest mocno rozrzeźbiony), to jeśli wprowadzimy również jaskrawy kolor, w efekcie otrzymamy chaos.

Zasadą jest aby kolory, które wybierzemy, pasowały do kolorystyki sąsiedniej zabudowy.
Jaskrawe kolory lepiej pasują do prostych budynków, zwłaszcza jeśli stoją nieco na uboczu. Jeśli dom ma zostać postawiony wśród zieleni, taki kontekst wymaga jednak bardziej stonowanych barw – na pewno w takim wypadku sprawdzi się również wprowadzenie elementów drewnianych. Jeśli jaskrawe budynki występują już w bliskim otoczeniu naszej działki, możemy również zdecydować się na odważniejszy kolor, najlepiej w podobnej gamie kolorystycznej.

Czasami zasady stosowania kolorów na elewacjach regulowane są planem miejscowym, jednak nawet jeśli nie ma zapisanych żadnych zasad, warto rozejrzeć się wokół i spróbować wpasować w otoczenie. Oczywiście, zdarzają się przypadki architektury, która barwą (i nie tylko) kontrastuje z otoczeniem i daje to ciekawy, estetyczny efekt. Jest również sporo przykładów różnych nie do końca udanych realizacji, gdzie właściciel domu, o niewątpliwie barwnej osobowości, postanowił ją zamanifestować :-). Kolorystyka spójna z otoczeniem tworzy zupełnie inną jakość przestrzeni – wystarczy popatrzeć choćby na przykłady ze Szwecji, gdzie nieraz cała zabudowa w miasteczku ma niemal identyczny, ceglasty kolor i identyczne białe opaski okienne i drzwiowe, a także wszystkie domy kryte są dachówką w podobnym odcieniu. Nie namawiamy oczywiście do kopiowania koloru domu sąsiada - dobrą zasadą jest trzymanie się stonowanej, wpasowanej do otoczenia kolorystyki na zewnątrz domu, a ewentualne ekstrawagancje barwne wdrażać wewnątrz.

Należy również zastanowić się, jakim materiałem planujemy pokryć dach. Jeśli jest to materiał w intensywnym kolorze (np. dachówka w kolorze ceglastym), kolorystyka tynków powinna z nim współgrać, co można osiągnąć np. trzymając się ciepłych barw z palety żółcieni i beżów. Zastosowanie ciepłej, jasnej kolorystyki elewacji da efekt bardziej tradycyjny -zobacz projekty domów tradycyjnych- niż nowoczesny. Jeśli dach kryjemy np. dachówką betonową w kolorze szarym, wówczas dla zrównoważenia ciemnego dachu wybrać możemy tynk w kolorze białym lub innym bardzo jasnym.

Biel jest zresztą prawie zawsze dobrym pomysłem. Wygląda nowocześnie- zobacz projekty domów nowoczesnych - i schludnie; tym bardziej jeśli, dla urozmaicenia, wprowadzimy również na fragmentach elewacji elementy z drewna lub płytek kamiennych lub klinkierowych.
Trudno jest zatem jednoznacznie doradzić, jak dobrać kolory tynków. Jeśli mimo wszystko sami nie czujemy się pewnie dobierając kolory, warto zapoznać się z różnymi gotowymi kombinacjami kolorystyki, np. przeglądając gotowe projekty domów lub skonsultować się z architektem adaptującym.