Obecnie dostępne na rynku nowoczesne okna dachowe to idealne rozwiązanie stosowane przy budowie domu z poddaszem użytkowym. Zarówno okna dachowe drewniane jak i plastikowe cechują się wysoką jakością konstrukcyjną i estetyczną. Charakteryzują się wygodną obsługą, dużym bezpieczeństwem oraz wysoką energooszczędnością. Z pewnością montaż okien dachowych jest rozwiązaniem tańszym i mniej pracochłonnym niż budowa lukarn.

Okna dachowe można zastosować w dachach spadzistych o kącie nachylenia już od 15 do 90°. Osadza się je bezpośrednio w dachu, między krokwiami, nie trzeba więc instalować dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Ułatwia to adaptację niezamieszkanych poddaszy, ponieważ montaż tych okien w istniejących już domach z poddaszem do adaptacji nie wymaga modyfikacji konstrukcji dachu. Dzięki temu niewykorzystywaną przestrzeń pod dachem bez problemu można zamienić w dodatkowe, funkcjonalne wnętrze.

O doborze okien dachowych decydują też wymiary poddasza. Możemy je montować pojedynczo lub grupami. Najbardziej popularne są okna uchylne z osią obrotu w górnej krawędzi ramy, która powinna się znajdować na wysokości głowy osoby stojącej. Zamyka się je i otwiera za pomocą klamek, umieszczonych w dolnej części skrzydła. Okna obrotowe posiadają oś obrotu w połowie wysokości skrzydła i powinny być umiejscowione na takiej wysokości, aby dorosła osoba mogła wyjrzeć przez okno bez stawania na palcach. Okna obrotowe można swobodnie przechylać w obie strony, co ułatwia ich mycie. Otwiera się je za pomocą klamek lub uchwytów, umieszczonych na dole lub na górze skrzydła. Jeśli okno ma być umieszczone nisko, warto wybrać uchylno-obrotowe, gdyż podniesione do góry skrzydło nie będzie przeszkadzać w podejściu do otwartego okna. Do wysokiego pomieszczenia z dużą połacią dachu idealnie nadają się okna obrotowe o podwyższonej osi obrotu z naświetlem dolnym. Skrzydło górne obraca się, a dolne jest nieotwieralne. Taka konstrukcja umożliwia komfortowe użytkowanie poddasza.  

Kolejna kwestią jest wybór materiału, z którego wykonane są okna. Niewątpliwie zaletą okien z PVC jest ich niższa cena oraz duża dostępność. Okna dachowe plastikowe nie wymagają konserwacji, są lekkie dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych i budowy komorowej, posiadają uniwersalne rozmiary w szerokim zakresie. Niestety jasne profile zmieniają odcień pod wpływem promieni UV i czynników atmosferycznych, mają tendencję od odkształcania się, a uszkodzone okno należy wymienić. Inaczej problem wygląda z oknami drewnianymi, które w przypadku uszkodzenia lub zarysowania można łatwo naprawić. Dodatkowo okna drewniane są sztywniejsze dlatego też bardziej pasują do dużych przeszkleń, które występują w projektach domów z dużymi oknami.  Idealnie komponują się z innymi drewnianymi elementami domu wolnostojącego nadając mu indywidualnego charakteru. Ze względów produkcyjnych okna drewniane są droższe od plastikowych. Wymagają konserwacji i zabiegów pielęgnacyjnych, natomiast w wilgotnych pomieszczeniach należy je dodatkowo zabezpieczyć.

Przy wyborze okien dachowych poza izolacyjnością termiczną należy zwracać uwagę również na izolacyjność akustyczną, która powinna dobrze wytłumić dźwięki dochodzące z zewnątrz. Bardzo ważna jest właściwie działająca wentylacja w pomieszczeniu, poprawny montaż okna z zachowaniem wszystkich warstw konstrukcyjnych dachu, odpowiednie wyprofilowanie wnęki okiennej, a także umieszczenie źródła ciepła pod oknem. To wszystko zapewnia właściwą cyrkulację powietrza wokół okna i zapobiega zjawisku kondensacji pary wodnej.

Okna dachowe są bardziej narażone na działanie warunków atmosferycznych ze względu na miejsce montażu, dlatego też ważny jest wybór produktów sprawdzonych producentów oraz rzetelnych wykonawców.