Wertując ofertę projektów, na ogół nie zastanawiamy się, jakie dokładnie drzwi wejściowe wybierzemy. Na pewnym etapie jednak każdy stanie przed tym pytaniem. Oczywiście, zawsze staramy się dobrać model, który będzie jak najlepszej jakości i najlepiej stosunkowo niedrogi. Jednak oprócz właściwego stosunku jakości do ceny, warto zwrócić uwagę na parę innych kwestii.

Przede wszystkim na wymiary w świetle ościeżnicy, drzwi zewnętrzne powinny mieć według przepisów prawa budowlanego wymiary min. 90x200cm. 

Równie ważna jest technologia wykonania drzwi. Możemy wybrać drzwi drewniane, metalowe, z pcv lub z włókna szklanego. Drzwi drewniane lub z okładziną imitującą drewno sprawdzą się na pewno w wypadku projektów domów tradycyjnych, ale także typu dworek czy w rezydencjach. Odpowiednio dobrany detal pomoże wydobyć styl takiego domku, a drewno doda mu przytulności. Również w wypadku domów wiejskich drewno świetnie się sprawdzi. Projekty jednorodzinnych domów nowoczesnych dają nieco więcej swobody przy wyborze materiału, gdyż odpowiednie pod względem stylistyki się również drzwi metalowe czy stalowe. Drewno często również ładnie się komponuje z nowoczesnymi elewacjami budynku.

Jeśli obawiamy się o bezpieczeństwo drzwi wejściowych, to niezależnie od wyboru materiału, oferowane dziś technologie zabezpieczeń pozwolą nam spać spokojnie :).

Trzeba pamiętać, że drzwi mają dużo gorsze parametry cieplne od ścian – nawet, jeśli zastosujemy te o lepszych parametrach. Decydując się na projekt domu energooszczędnego, warto wybrać drzwi wejściowe o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła (w naszych projektach wynosi on poniżej 1,0W/(m2*K).

Równie ważna jest izolacyjność akustyczna. Bardzo dużo zależy od tego, czy nasza działka budowlana zlokalizowana jest blisko źródeł intensywnego hałasu (ruchliwa droga, lotnisko, hałaśliwe usługi w sąsiedztwie itp.). W takim wypadku warto zwrócić uwagę również na parametry akustyczne drzwi. Oczywiście, nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, dlatego nawet w wypadku „cichej” działki można przemyśleć zakup lepiej izolowanych drzwi.

Zakup drzwi wejściowych do domu jest zatem wyborem, na który powinno złożyć się wiele czynników – najważniejsze z nich wymieniliśmy powyżej. Warto zapoznać się z ofertą różnych producentów, dostępną na internecie. W skali kosztów budowy domu, same drzwi wejściowe nie są specjalnie dużym wydatkiem, dlatego często warto zainwestować nieco więcej pieniędzy i wybrać model o bardzo dobrych parametrach – drzwi będą w końcu służyły przez lata!