Niezależnie od tego czy wybraliśmy projekt domu tradycyjnego, ultranowoczesnego, parterowego, czy z poddaszem już na tym etapie warto zastanowić się jakie drzwi będą najbardziej odpowiednie dla naszego domu. Zarówno drzwi zewnętrzne, wejściowe, jak i wewnętrzne do wszystkich pomieszczeń powinny być jak najlepszej jakości, odpowiednio spełniać swoje funkcje, jednocześnie pasując stylem do całego domu. Oprócz ceny, wyglądu i materiału, z którego wykonano drzwi warto też zwrócić uwagę na parametry cieplne oraz akustyczne, szczególnie decydując się na projekt domu energooszczędnego. Podczas adaptacji projektu naszego jednorodzinnego domu wolnostojącego warto się zastanowić nad kierunkiem otwierania drzwi do poszczególnych pomieszczeń. Może okazać się, że dostosowując projekt do naszych potrzeb zmiana kierunku otwierania drzwi sprawi, że np. mały pokój stanie się bardziej funkcjonalny. Aby prawidłowo określić stronę drzwi, należy stanąć przed nimi, tak aby skrzydło drzwiowe otwierało się „na Nas”. Jeżeli zawiasy znajdują się po lewej stronie, są to drzwi lewe, natomiast zawiasy po prawej stronie oznaczają drzwi prawe. Przy zmianie kierunku otwierania drzwi musimy pamiętać o przeniesieniu włącznika światła, tak aby otwierane skrzydło go nie zasłaniało. Istotną kwestią jest również bezpieczeństwo, dlatego też drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz. Skrzydła drzwiowe nie powinny otwierać się na siebie, ponieważ będą się wzajemnie blokować. Drzwi najlepiej montować po ukończeniu wszystkich robót budowlanych i wykończeniowych, aby uniknąć ich uszkodzenia.

Niestandardowym rozwiązaniem, ale coraz częściej spotykanym są drzwi przesuwne lub łamane, dzięki którym możemy zaoszczędzić nieco przestrzeni i sprawić by wnętrze nabrało wyjątkowego charakteru.

Aby uchronić się przed nieergonomicznymi rozwiązaniami wybór drzwi warto dokładnie przemyśleć, a w razie jakichkolwiek wątpliwości możemy zasięgnąć porady specjalisty.