Kształt dachu, jaki będzie miał nasz wymarzony dom jednorodzinny, jest jednym z najistotniejszych aspektów, na jakie trzeba koniecznie zwrócić uwagę. Jeśli poszukujemy domów tradycyjnych, warto wybrać projekt z dachem skośnym – dzięki temu unikniemy również problemów wiążących się z odprowadzaniem wody czy z zalegającym śniegiem zimą. Istnieje wiele rodzajów dachów stromych, do najpopularniejszych należą różne warianty dachu dwuspadowego i kopertowego.

Dachy dwuspadowe i kopertowe sprawdzą się świetnie w domkach o prostokątnym obrysie, jednak również w wypadku domu w kształcie litery L oraz innych, bardziej skomplikowanych brył.

Projekty domów z dachem dwuspadowym są zazwyczaj projektami tanimi w budowie  Koperty jednak również mają sporo zalet i wielu osobom te domki podobają się dużo bardziej (zwłaszcza miłośnikom projektów rezydencji czy domów typu dworek). Ciekawym urozmaiceniem prostego obrysu dachu w obu przypadkach jest lukarna, która dodatkowo efektywnie doświetli poddasze.

W wypadku domów parterowych, dach projektowany jest zazwyczaj pod nieco mniejszym kątem, niż w domach z poddaszem. Dzięki temu koszt budowy domu jest nieco niższy, zużywanych jest mniej materiałów. Często też bardziej płaski dach na niewysokim domku wygląda lepiej. Projekty z poddaszem do adaptacji to z kolei parterówki mające tak zaprojektowany dach, aby łatwo dało się zaaranżować pod nim poddasze użytkowe.

Każdy rodzaj dachu ma swoje wady i zalety, przede wszystkim jednak warto zapoznać się również z wytycznymi planu zagospodarowania przestrzennego, aby uniknąć komplikacji już po wyborze projektu. Rodzaj dachu bardzo wpływa na ogólną sylwetkę domu oraz na możliwości aranżacyjne przestrzeni na poddaszu, warto więc dać sobie trochę czasu na przemyślenie, który wariant odpowiada nam bardziej.