Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że dobra lokalizacja wymarzonego domu może być tak naprawdę ważniejsza niż sam wybór projektu domu. Na etapie poszukiwań koniecznie należy przeanalizować wszystkie wady i zalety działek, które są brane pod uwagę. Nie chodzi tu bynajmniej wyłącznie o wielkość i cenę. Więcej uwagi powinno się zwracać na dostępność mediów (to także wpływa na sumaryczną cenę działki) oraz na sąsiedztwo. Do niedawna popularnym trendem było kupno względnie tanich działek w terenie niezabudowanym, praktycznie bez sąsaiadów. Zachwycał inwestorów spokój, widok na pole czy las i oczami wybraźni widzieli projekt uroczego wiejskiego domu w tym sielskim otoczeniu. 

Niestety czasami przyszłość przynosiła przykre niespodzianki: z czasem sąsiednie działki mogły być zabudowane np. domami o wątpliwej "urodzie", czy wręcz budynkami usługowymi albo nawet wielorodzinnymi i po sielskiej, spokojnej lokalizacji nie pozostawało nawet wspomnienie. Oczywiście można zminimalizować ryzyko i sprawdzić zapisy planu miejscowego, ale i tak nie sposób przewidzieć jakości architektury sąsiadów, a tylko można wykluczyć funkcje, na które plan nie zezwala. Komfortową sytuacją jest zakup działki budowlanej w miejscu, gdzie wszyscy sąsiedzi się już wybudowali, wtedy nic nas nie zaskoczy w przyszłości. Zdajemy sobie sprawę, że jest to niezmiernie trudne, bo wiąże się to zwykle z najwyższą ceną, ale może warto jest próbować chociaż zbliżyć się do ideału.

   Opisaną powyżej zasadą dobrze jest kierować się zarówno w przypadku działek w miastach, jak i na terenach podmiejskich. w każdym przypadku należy dodatkowo sprawdzać dostępność mediów oraz pozyskać informację o warunkach gruntowych, które mają wpływ na koszt i sposób fundamentowania budynku. Jeżeli mamy już potencjalnych sąsiadów, wystarczy po prostu poprosić o wgląd o badania gruntu i w ten sposób będziemy już wiedzieć odrobinę więcej.

   Decyzja o wyborze lokalizacji w mieście albo poza nim powinna zapaść po jak najbardziej szczegółowej analizie wszystkich "za" i "przeciw". Na jednej szali zwykle leży niższa cena działki poza miastem, ale też często wyższe koszty doprowadzenia mediów, albo niepełne uzbrojenie i najczęściej duża odległość do usług, szkół itp. Nikt zapewne nie chciałby poczuć się w nowiutkim domu jak przysłowiowa pewna bajkowa królewna, które wszędzie miała daleko ;) Działka droższa, będzie zwykle zlokalizowana bliżej usług i innych udogodnień. Nie trzeba będzie na przykład odwozić dzieci samochodem do szkoły czy przedszkola, a w sytuacjach awaryjnych można będzie uzyskać pomoc, czy załatwić różne sprawy o wiele szybciej.

   Wybór odpowiedniego projektu jawi się po takim wstępnie już o wiele łatwiejszą sprawą. Możemy na tym etapie skorzystać z wiedzy osoby, która będzie później adaptowała go do warunków lokalnych. Pomoże nam sprawdzić, czy plan miejscowy pozwala na wybudowanie np. wybranego projektu domu parterowego z garażem i doradzi zarówno w kwestii wprowadzenia ewentualnych zmian, jak i wielkości oraz typu samego budynku. Swoich zwolenników mają praktycznie wszystkie typy, zarówno projekty domów parterowych, jak i budynki wzniesione wg gotowych projektów domów z poddaszem użytkowym. Dzięki szerokiej ofercie dostępnej w inetrnecie, jesteśmy pewni, że Państwa wymarzony dom już w nim na Was czeka, wystarczy go tylko odkryć. Życzymy wszystkim udanych poszukiwać i potem uwieńczonej sukcesem budowy!