W gotowym projekcie domu inwestor znajdzie wszelkie informacje opisujące całą konstrukcję budynku, instalacje wewnętrzne, użyte materiały oraz rozkład i funkcję pomieszczeń. W kwestii aranżacji wnętrza pozostaje jeszcze duże pole do popisu. W porównaniu do bezpośrednich sąsiadów, zdolność Polaków do ciekawego urządzania wnętrz trzeba ocenić zdecydowanie powyżej średniej. Na przykład mieszkania i domy za naszą zachodnią granicą często urządzane są bardziej sztampowo i wynika to po części z faktu, że większość lokali jest wynajmowanych, co skutecznie odwodzi mieszkańców od pomysłów na inwestowanie w bardziej pomysłowe i kosztowne aranżacje. Pomieszczenia na wynajem są w znakomitej większości niemalże identycznie wykończone: wytapetowane i pomalowane w kolorze białym ściany oraz wykładzinę dywanową na podłodze znaleźć można w prawie wszystkich pokojach, a najemcy ograniczają się nierzadko jedynie do wstawienia własnych mebli. Do tego dochodzą inne cechy narodowe, które uzewnętrzniają się w bardziej stonowanych i mniej śmiałych pomysłach na zagospodarowanie przestrzeni mieszkalnej.

Dla odmiany w naszym kraju nie jest już niczym niecodziennym skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego projektanta wnętrz, a często sami inwestorzy potrafią wykazać się godną podziwu fachowością i pomysłowością.

Dobrze jest jednak, jeżeli udaje się doprowadzić do wyważenia pomiędzy potrzebami domowników w kwestii funkcjonalności, a artystycznymi aspektami pomysłu na wnętrze. Jedną z pierwszych zasad, o której należy pamiętać, to dopasowanie wnętrza do zewnętrznego charakteru budynku. Z oczywistych względów  ultranowoczesne wnętrze w tradycyjnym, klasycznym budynku (i odwrotnie) będzie bardziej zadziwiać niż zachwycać. Pamiętajmy, że formaty i podziały okien oraz widoczne poprzez nie fragmenty zewnętrznych ścian i ich detali siłą rzeczy staną się  częścią wnętrza i powinny z nim korespondować. Nie bójmy się jednak łączyć stylów, epok i materiałów; doskonale sprawdzają się wnętrza w których zestawiono elementy nowoczesne i np. klasyczne meble, antyki albo obrazy czy sztukaterie. Wystarczy czasami utrzymanie całości w odpowiednio dobranej kolorystyce i w ten sposób unikniemy wrażenia niedopasowania czy dysonansu. Co ciekawe, często to samo eklektyczne wnętrze będzie przez niektóre osoby oceniane jako nowoczesne, a przez inne jako tradycyjne. Większości jednak będzie się taka koncepcja podobać, gdyż każdy może znaleźć w niej coś dla siebie i nikt nie oceni jej jako nudnej i mało urozmaiconej.

Na szczęście każdy z nas ma zapewne już pewne doświadczenia z wnętrzami, w których dobrze się czuje, więc druga zasada mówiąca o dopasowaniu ich stylu do osobowości domowników nie jest nikomu zapewne obca. „Schody” mogą się pojawić, gdy domownicy mają zupełnie odmienne gusta, ale cóż, sytuacje wymagające osiągania kompromisów przytrafiają się niemal na każdym kroku… Dlatego zanim zagorzali fani ultranowoczesnych pomysłów popadną w „konflikt” z miłośnikiem klasyki powinni pamiętać, że sterylne wnętrza rzadko uda się w realnym życiu też tak sterylnie utrzymać (a przecież tylko wtedy ich bezkompromisowość będzie robić odpowiednie wrażenie). Z drugiej strony można tonować zapędy do totalnego otaczania się elementami typowymi dla dawnych epok argumentem, że mamy już wiek XXI i nie można nie skorzystać z bogactwa możliwości, które ten prosty fakt przed nami otwiera (nowe materiały, urządzenia etc).

Każde wnętrze, nowoczesne czy klasyczne będzie zyskiwało, jeżeli odpowiednio wyeksponuje się jego główne elementy, które mogą też doskonale uporządkować przestrzeń. Przykładowo kominek może skromnie stać w narożniku salonu, ale też być wolnostojącym elementem na granicy pokoju dziennego i jadalni, albo aneksu do pracy lub telewizyjnego. Tak samo wyspa kuchenna doskonale oddzieli nas od jadalni a zarazem sprawi, że kuchnia powiększy się znacznie optycznie- zobacz nasze projekty domów z otwartą kuchnią.

Planowanie aranżacji wnętrza wymaga myślenia w trzech wymiarach. Nie wolno poprzestawać tylko na rozstawieniu mebli i dobraniu koloru farby; polem do popisu może być też ukształtowanie sufitu, którego lokalne obniżenia pozwolą na bardziej zdecydowane wyodrębnienie poszczególnych stref funkcjonalnych.

Uzupełnieniem całości będzie oświetlenie. Na szczęście czasy projektowania jednego źródła światła pod sufitem na środku pomieszczenia odeszły już do lamusa. Można skorzystać z ciekawych efektów jakie dają kinkiety oraz listwy i taśmy świetlne ukryte we wnękach zabudowy gipsowo-kartonowej, albo w uskokach sufitu. Niekoniecznie też od razu należy instalację elektryczną projektować w standardzie inteligentnym; wydzielenie odpowiedniej ilości klasycznych obwodów i odpowiednie zgrupowanie źródeł światła i przełączników też pozwoli na ustawienie scen świetlnych, które będą zapierać dech w piersiach.

Najlepsze gotowe projekty domów jednorodzinnych, mimo że powstają bez udziału przyszłych inwestorów i ich dokumentacja powtarza się w wielu egzemplarzach, to domy budowane na ich podstawie różnią się znacznie i finalnie ich wnętrza bez problemu mogą być w 100% dostosowane do gustów mieszkańców. Życzymy Państwu, aby też Wasz dom sprawdził się zarówno w kwestii funkcjonalności, jak i odpowiadał wymaganiom estetycznym. Przy odrobinie rozwagi, przemyśleniu własnych potrzeb i otwarciu się na nowe pomysły sukces będzie „murowany”.