Tytułowe pytanie prawie zawsze było zadawane sobie przez osoby marzące  o nowym domu,  ale w ostatnim czasie stało się ono jeszcze bardziej aktualne. W okresie spowolnienia gospodarki inwestorzy na pewno bardziej rozważnie podejmują decyzję o inwestycjach i później też większa uwaga jest zwracana na utrzymanie kosztów budowy na rozsądnym, możliwie najniższym poziomie. Porównanie kosztów budowy konkretnych projektów domów Studia Krajobrazy najprościej jest zrobić wchodząc w zakładkę CENNIK. Wszystkie gotowe projekty posiadające kosztorys można znaleźć w kategorii projekty domów z kosztorysem.

Mimo wszystko domy jednorodzinne budowane są na lata; rzadko statystyczny Polak je zmienia, więc należy raczej postawić sobie pytanie, jak możliwie najtaniej wybudować dom odpowiadający naszym potrzebom, a nie jak w ogóle wybudować dom najniższym kosztem.

Najpopularniejszą u nas technologią wznoszenia budynków jednorodzinnych jest tradycyjna, ze ścianami z ceramiki lub betonu komórkowego oraz dachem stromym i z klasyczną drewnianą więźbą. Z uwagi na popularność takich technologii łatwo będzie znaleźć odpowiednią ekipę budowlaną, która podejmie się wykonania prac w rozsądnej cenie. Jeżeli sam inwestor nie jest osobą biegłą w sztuce budowlanej, to raczej nieopłacalne będzie eksperymentowanie z mało popularnymi, innymi technologiami typu szkieletowego. Mimo teoretycznie skróceniu czasu budowy mogą wystąpić problemy np. z jakością drewna na szkielet, albo z właściwym wykonaniem detali z uwagi na niepopularne rozwiązania.

Znaczne oszczędności można uzyskać odpowiednio wybierając projekt. Najlepsze będą projekty prostych domów. Nie należy przesadzać z wielkością domu. Każdy m2 powierzchni użytkowej kosztuje zarówno w budowie, jak i późniejszym utrzymaniu i program funkcjonalny trzeba naprawdę rozsądnie i realnie określić. Na pewno tańsze  w realizacji będą domy o nieskomplikowanej bryle, jak najbardziej kompaktowe i przykryte jak najprostszym dachem. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy też z uwagi na to, że powierzchnia poddasza jest pod nim większa niż w przypadku dachu kopertowego. Dobry projekt domu taniego w budowie będzie też dobrze wyglądał mimo niewątpliwych ograniczeń finansowych. Atutem takiego domu będą nie skomplikowane formy, ale ładne formaty i podziały okien, wyodrębnione kolorem albo materiałem fragmenty ścian oraz ich elementy ozdobne: opaski albo gzymsy.

Wybrane przez nas ekonomiczne w budowie projekty znajdują się w kategorii projekty tanich domów.