Wydaje się, że aby tanio wybudować dom wystarczy poszukać ekonomicznego projektu domu a potem dołożyć wszelkich starań aby ceny materiałów budowlanych i robocizny były jak najniższe. Można jednak podejść do tematu bardziej skrupulatnie i zastanowić sie w jaki sposób możemy zaplanować efektywną z punktu widzenia ekonomi budowę domu.

Po pierwsze warto zastanowoć się nad wyborem gotowego projektu domu jednorodzinnego. W ten sposób oszczędzimy zarówno czas (ponieważ gotowe projekty dostępne są najczęściej od ręki) a także pieniądze gdyż sprzedawane wielokrotnie projekty są ewidentnie tańsze od tych na indywidualne zamówienie. Jednocześnie gama gotowych projektów na rynku jest tak duża i opracowania wizualne projektów tak efektowne, że wybór wymarzonego projektu może być bardzo interesujący. Po drugie warto pomyśleć jaką bryłę powinien mieć nasz dom. Zwarta bryła budynku czyli jak najmniejsza ilość ścian zewnętrznych gwarantuje nam niższe koszty budowy i późniejszej eksploatacji. Idąc tym tokiem rozumowania najbardziej ekonomiczne będą więc projekty domów z dachem dwuspadowym np. tani w budowie Calvados, albo Kasztan lub Bella. Projekty domów jednorodzinnych z poddaszem użytkowym w formie dachu dwuspadowego są najczęściej wybieranym typem domów. Wariantem dla koneserów małych domów parterowych są bardzo ekonomiczne projekty domów parterowych z dachem dwuspadowym np. Flamenco, Bossanowa, Delicja. Prosta konstrukcja dachu dwuspadowago oparta na sytemie jętkowym lub płatwiowo- kleszczowym zapewnia stosunkowo niewielkie zużycie drewna na więźbę dachową i materiału pokryciowego np. dachówki.

Innym rozwiązaniem zmniejszajacym doraźnie koszt budowy domu jest etapowanie inwestycji. Możemy wybrać dom z poddaszem do adaptacji i wykończyć powierzchnię domu na parterze, natomiast odłożyć wykończenie strychu nawet na kilka lat unikając w ten sposów np. kredytu bankowego i związanych z nim kosztów. Poddasze do adaptacji najcześciej znajdziemy w projektach domów parterowych z dachem kopertowym ponieważ pomieszczenia na parterze stanowią zdecydowaną więszość docelowej powierzchni budynku. Przed adaptacją poddasza na parterze musi rozplanowana zostać cała podstawowa funkcja budynku.

Mając na uwadze koszty późniejszej eksploatacji budynku czyli przede wszystkim koszty ogrzewania ważnych jest kilka rzeczy. Przede wszystkim kubatura budynku - oczywiste jest, że duży dom trudniej ogrzać niz mały domek. Istotna jest izolacyjność przegród zewnętrznych czyli docieplenie ścian i dachu. Wspomniana wcześniej zwarta bryła budynku ze względu na najmniejszą możliwą powierzchnię ścian zewnętrznych także jest bardzo korzystna. Wszystkie projekty naszej pracowni sprzedawane są z ciągle aktualizowanymi charakterystykami energetycznymi. Standardowo wszystkie projekty spełniają obowiązujące normy dotyczące przegród i zapotrzebowania na energię, które zostały bardzo wyraźnie zaostrzone w ostatnich latach.