Dobór odpowiedniego projektu domu do działki budowlanej nie jest zadaniem łatwym. Powierzchnia i usytuowanie działki mają znaczący wpływ na decyzję inwestora odnośnie wyboru planu domu. Warto przed zakupem działki zawsze zastanowić się, jaki dom na danym terenie można wybudować i czy dana nieruchomość spełni nasze i domowników oczekiwania. Dla ułatwienia podjęcia decyzji wyjaśniamy, jakie działki budowlane są odpowiednie do danej zabudowy.

Poznaj możliwości różnych działek budowlanych

Każdy typ działki budowlanej posiada swoje wady i zalety, które należy uwzględnić przed zakupem. Inwestorzy muszą mieć świadomość, że nie każdy projekt domu jest możliwy do realizacji na danej działce. Oto jakie możliwości prezentują cztery typy działek budowlanych:

  • działka wąska – to działka poniżej 18 m szerokości. To specyficzny typ działki, na którym świetnie sprawdzą się specjalnie przygotowane projekty domów na wąską działkę o rzucie w kształcie wydłużonego prostokąta. Kupując taką działkę musimy dostosować też projekt do pewnych ograniczeń w ilości okien na elewacjach bocznych. Na działkach wąskich świetnie sprawdzą się nieruchomości wielokondygnacyjne, które umożliwią uzyskanie sporej powierzchni mieszkalnej na stosunkowo niewielkiej działce. Wadą wąskich działek jest zdecydowanie mała odległość budynku od sąsiednich działek. Tego typu działki dobrze sprawdzają się w przypadku zabudowy bliźniaczej.
  • działka narożna – plan domu na działkę narożną musi być dopasowany do konkretnych warunków, a ponadto do położenia względem stron świata. Bardzo komfortowym domem na działki narożne jest budynek z bryłą o podstawie w kształcie litery L. Oczywiście dobrze sprawdzą się też budynki o prostokątnej podstawie, należy jednak uwzględnić umieszczenie domu względem otoczenia. Działki narożne doceniane są przez wielu inwestorów, gdyż gwarantują większą prywatność ze względu na mniej granic z sąsiadami. Minusem jest położenie działki na skrzyżowaniu ulic, które może generować pewne niebezpieczeństwo.
  • działka mała – na działki o niewielkiej powierzchni idealnie sprawdzą się plany domów z poddaszem użytkowym. Tego typu projekty pozwalają uzyskać dodatkową przestrzeń użytkową. Niewielka działka wymaga przemyślanego, funkcjonalnego projektu domu, który pozwoli maksymalnie zagospodarować posiadaną przestrzeń.
  • działka duża - to najbardziej komfortowy typ działki budowlanej. Na znacznej powierzchni inwestor może wybudować praktycznie dowolną nieruchomość. Ograniczeniem są jedynie warunki zabudowy i zasobność portfela. Zaletą dużej działki jest możliwość dowolnego zagospodarowania terenu, a także oddalenie domu od granicy sąsiadujących działek.

Studiokrajobrazy posiada w swojej ofercie plany domów idealne na każdą działkę budowlaną. Z pomocą naszego serwisu znajdą Państwo idealny, gotowy projekt dostosowany do potrzeb, oczekiwań i możliwości. Jesteśmy specjalistami z wieloletnim doświadczeniem w branży, służymy swoją pomocą przy wyborze idealnego projektu domu.