Niezależnie od tego, czy wybierzemy okazały projekt rezydencji, czy też planujemy zrealizować niewielki domek typu bungalow (lub po prostu zwykły domek parterowy) – decyzja o rozpoczęciu budowy niejednej osobie spędza sen z powiek... Nie ma się co dziwić, gdyż dla wielu będzie to jedna z najważniejszych, a przy tym najbardziej angażujących finansowo decyzji w życiu.

Warto zawczasu rozeznać kwestię kosztów. Projekty domów oferowane online przez biura z projektami typowymi, to oczywiście tańsza opcja niż budowa domu wg indywidualnego projektu – już na etapie zakupu samego projektu, a często również realizacji. Domki gotowe biur z wieloletnim doświadczeniem (jak nasze :-)) to przede wszystkim sprawdzone rozwiązania. Starsze projekty realizowane były nieraz i kilkaset razy, nowsze domki to sprawdzone rozwiązania w ultranowoczesnych formach.

Oczywiście, na początku trudno będzie określić kwoty z dokładnością co do złotówki, jednak warto przygotować się w miarę możliwości jak najdokładniej. Chodzi zarówno o porównanie i oszacowanie kosztów materiałów budowlanych (warto porównać ceny u kilku lokalnych dostawców, mając na uwadze także koszt transportu). Biura oferujące domki gotowe mają z resztą w ofertach często projekty domów już z kosztorysem. Może on być bardzo pomocny, choć warto pamiętać, że faktyczne ceny mogą się nieznacznie różnić. Ponadto, jeśli zdecydujemy się wybudować dom systemem gospodarczym, pozwoli to na duże oszczędności, związane z wynajęciem ekipy budowlanej.

Domy ciekawe i nietypowe są z pewnością atrakcyjne, jednak musimy mieć na uwadze, że to projekty prostych domów zazwyczaj w zestawieniu kosztowym wypadają najlepiej. Czasem nawet niewielki detal, jak ciekawa balustrada, pergola czy akcent w postaci okładziny na fragmencie elewacji, pozwoli niewielkim kosztem nadać domkowi niepowtarzalny charakter.

Zawsze warto wybór skonsultować z architektem adaptującym, który pomoże ocenić, czy domek spełnia wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli nasza działka jest takim planem objęta). Będzie on w stanie również określić, czy planowane przez nas zmiany w projekcie gotowym są możliwe do wprowadzenia, a także pomoże załatwić wszelkie formalności.

Budowa domu może być stresująca w sytuacji, gdy napotkamy nieoczekiwane trudności, zawiedzie ekipa budowlana lub koszt okaże się wyższy, niż w pierwotnych założeniach. Warto zawczasu wziąć poprawkę na to, że nawet przy najlepszym planie nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć i zabezpieczyć się finansowo również na nieprzewidziane okoliczności.A zatem - odwagi i do dzieła :-) !