Nieraz wybierając projekt domu jednorodzinnego, zastanawiamy się nad ilością łazienek, jaka powinna znaleźć się w domu. Zależy nam na tym, aby nie generować niepotrzebnych kosztów, ale również nie chcielibyśmy, aby przesadna oszczędność odbiła się na funkcjonalności domu.

Dlatego też uniwersalną odpowiedź daje równanie: ilość łazienek = ilość kobiet w domu + 1.

To oczywiście żart – mamy nadzieję, że nie uraziliśmy nim żadnej Pani ;) (autorka niniejszego artykułu z resztą również jest kobietą). Oczywiście jednak faktem jest, iż liczebność naszej rodziny będzie miała decydujący wpływ na to, ile łazienek potrzebnych jest w domu. Ważny będzie jednak również tryb życia domowników oraz to, jak rozkłada się ich aktywność w ciągu doby.

Jedna łazienka może powodować pewne komplikacje – zwłaszcza w godzinach porannych, kiedy to wszyscy będą chcieli z niej korzystać w tym samym czasie. Rozwiązanie takie sprawdzi się w projektach małych domów, gdyż pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca, co w przypadku projektów o niewielkim metrażu może być bardzo istotne.

Dwie łazienki zazwyczaj pomagają już unormować sytuację. W wypadku projektów domów z poddaszem, uniwersalnym rozwiązaniem jest wówczas układ, w którym jedna z łazienek znajduje się na parterze, a druga na piętrze - zobacz projekty domów z poddaszem bez garażu. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza gdy na parterze znajduje się pokój gościnny. Przy takim rozwiązaniu łazienka na parterze wciąż może oczywiście służyć mieszkańcom domu, jeśli będzie taka potrzeba. Ponadto, jeśli w domu mieszkają również seniorzy, często wejście na piętro może dla nich być kłopotliwe - zobacz projekty domów dwulokalowych i dwurodzinnych. Łazienka na parterze w takim wypadku jest niezbędna.

Umieszczenie dwóch łazienek na piętrze również może być w pewnych okolicznościach dobrym wygodnym i rozwiązaniem. Na parterze powinno wówczas jednak znaleźć się przynajmniej wc.

Przy szczególnie licznej, wielopokoleniowej rodzinie warto rozważyć wybór projektu domu z trzema lub więcej łazienkami. Jest to oczywiście ogromna wygoda, zarówno dla domowników, jak i gości, gdyż zazwyczaj nie ma problemu, aby tym ostatnim przydzielić osobną łazienkę. Częstym schematem, powtarzającym się w naszych projektach i cenionym przez naszych Klientów jest następujący układ: osobna łazienka przy głównej sypialni, zazwyczaj dodatkowo wyposażonej w garderobę, dodatkowa łazienka na piętrze oraz łazienka na parterze. Taki układ zapewnić może bezkonfliktową koegzystencję nawet trójpokoleniowej rodzinie pod jednym dachem.

Warto wybrać taki projekt, który pasował będzie do indywidualnych potrzeb naszej rodziny – również pod względem ilości łazienek. Pamiętajmy, iż ilość mieszkańców domu może się w przyszłości zmienić – być może wybór bardziej uniwersalnego rozwiązania będzie więc najlepszym wyborem?