Wybór projektu domujednorodzinnego jest poważną życiową decyzją. Często jednym z ważniejszych parametrów, jaki mamy na uwadze, jest ilość miejsc garażowych przewidzianych w projekcie, bądź też brak garażu. Zupełna rezygnacja z tego pomieszczenia wiązać się może z decyzją pozostawiania auta „pod chmurką”, częściej jednak decydujemy się na wybudowanie garażu wolnostojącego, ewentualnie wiaty itp.

Jeśli wybieramy opcję: garaż w gotowym projekcie domu z garażem mamy do wyboru:

- dobudowany do budynku (np. w projekcie AROMA). W takim wypadku stosunkowo łatwo jest wprowadzać modyfikacje – np. wyburzyć garaż albo go powiększyć. Nie tracimy cennej przestrzeni w obrębie parteru – często nawet w niewielkich domkach jest miejsce na dodatkowy pokój. Możemy wybrać wariant bezgarażowy takiego projektu, który występuje również w wersji z garażem. Doprojektowanie garażu w tym miejscu na późniejszym etapie nie jest zazwyczaj problemowe (oczywiście, jeśli pozostanie nam odpowiednia ilość miejsca na działce).

-  garaż może stanowić integralną część pomieszczeń parteru (np. IKEBANA). Takie rozwiązanie sprawdzi, jeśli zależy nam na domu z garażem na działce o niewielkiej szerokości - zobacz projekty domów na wąską działkę o szerokości do 16m. Jest ono również popularne w wypadku projektów domów jednorodzinnych z dachem kopertowym. Zazwyczaj mają one dużą powierzchnię parteru i nieco ograniczony metraż poddasza – ze względu na skosy. Jeśli domek jest nieduży, garaż w bryle budynku oznacza często rezygnację z dodatkowego pokoju na parterze – nie wszystkim jest on jednak potrzebny.

- garaż jednostanowiskowy lu b dwustanowiskowy w projektach domów z garażem dwustanowiskowym częściowo wysunięty przed bryłę domu (np. KRYSZTAŁ, MELODIA).  Rozwiązanie również sprawdzi się na wąskiej działce, a przy tym garaż nie będzie mocno ograniczał funkcjonalności parteru.

Powyższe informacje dotyczą również garaży dwustanowiskowych. Oczywiście – taki garaż w całości znajdujący się w bryle domu tym bardziej ograniczy ilość miejsca na parterze. W naszej ofercie takie rozwiązanie stosujemy tylko w wypadku szczególnie dużych domów z dachem czterospadowym, a często nawet wówczas bryła garażu jest nieco wysunięta.

Wolnostojący projekt garażu z pomieszczeniem gospodarczym to dobra opcja zwłaszcza, jeśli działka jest nieco większa. Niektórzy mogą preferować takie rozwiązanie, inni uznać mogą, iż konieczność wyjścia z domu w celu dostania się do garażu ogranicza komfort. Dobrze dobrany styl garażu wolnostojącego może ciekawie uzupełnić architekturę domu.