Od dłuższego czasu słyszymy w mediach o modzie na dbałość o środowisko naturalne. Jeżeli, budując dom, decydujemy się na materiały ekologiczne, warto na początek odpowiedzieć sobie na pytanie, co dokładnie kryje się pod pojęciem „eko-materiał”.

Ważne jest, czy materiał dostępny jest lokalnie - jeśli tak będzie, wówczas unikniemy jego transportu na duże odległości. Będzie to rozwiązanie ekologiczne, a ponadto, konsekwentne wykorzystanie lokalnych materiałów budowlanych w danym rejonie (np. płytek okładzinowych elewacyjnych z lokalnego kamienia), wpłynąć może na spójność zabudowy, a także nada jej unikatowy dla danego regionu charakter.

Kolejnym ważnym elementem jest technologia produkcji danego materiału, jego trwałość oraz możliwość recyclingu. Tworzywami, które świetnie nadadzą się do powtórnego użycia, są drewno (używamy go w naszych projektach np. do budowy konstrukcji więźby dachowej, w niektórych projektach także do wykończenia elewacji) czy szkło.

Ponadto, jeśli chcemy myśleć ekologicznie, i dobrać materiały budowlane przyjazne środowisku, powinniśmy mieć na uwadze także zastosowanie odpowiedniej grubości warstw oraz materiałów, które mają wysoką izolacyjność cieplną, dzięki czemu dom nie wymaga dużych nakładów energetycznych na ogrzewanie. Tworzywem o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, termicznych, a przy okazji również akustycznych, jest gazobeton (proponujemy go w większości projektów). Wiąże się to z jego małą gęstością objętościową oraz porowatą strukturą. Ze względu na skład chemiczny, gazobeton, wytwarzany głównie z piasku, jest również przyjazny środowisku.

Materiały budowlane, jakie proponujemy w naszych gotowych projektach domów jednorodzinnych, dobieraliśmy również w trosce o środowisko naturalne. Jeśli jednak na etapie projektu wykonawczego okaże się, że inne rozwiązanie w konkretnym kontekście sprawdzi się lepiej, można wspólnie z architektem adaptującym zastanowić się nad ich zmianą.

Jeżeli argument dbałości o środowisko nie przekonuje nas do rozwiązań proekologicznych, być może przekona nas informacja, że staje się to coraz bardziej opłacalne. Materiały ekologiczne stają się coraz tańsze i coraz bardziej popularne w Polsce (oferuje je coraz większa liczba rodzimych firm). Stosując rozwiązania przyjazne środowisku, możemy ubiegać się również o dofinansowania. Dom ekologiczny, minimalizujący straty energii, pozwoli na zmniejszenie opłat związanych z ogrzewaniem domu.

Kraje Europy zachodniej prześcigają się w pomysłowości w kwestii: „Z czego zrobić dom, żeby było bardziej eko?”. Studenci z Wiednia wykonali, na przykład, projekt domu z drewnianych palet. Użyty materiał, pomijając kwestię ekologii, dał również ciekawe efekty wizualne (np. przy zastosowaniu oświetlenia od środka).